Državni zbor je imenoval deveto slovensko vlado po osamosvojitvi. Mandatar Borut Pahor je poslancem v imenovanje predlagal 18 kandidatov za nove ministrice in ministre, ki bodo naslednja štiri leta sestavljali vladno ekipo. Po deveturni razpravi je o novi vladi glasovalo 86 prisotnih poslancev. V podporo Pahorjevi vladi je glasovalo 56 poslancev, 30 pa jih je bilo proti.
Borut Pahor je neposredno po glasovanju dejal, da je njegova vlada dobila več kot pričakovano zaupanje. "Ob tem izražam zadovoljstvo nad rezultatom. Kredit, ki smo ga dobili, moramo upravičiti s poštenim in predanim delom za vse ljudi, če nas podpirajo ali ne. Veseli me še posebej, da smo v DZ slišali veliko izrazov pripravljenosti k sodelovanju pri vseh pomembnih vprašanjih v naši prihodnosti. Mi kot posamezniki v teh razmerah ne zmoremo skoraj nič, vsi skupaj povezani pa zmoremo skoraj vse."
Novoimenovani ministri bodo po Pahorjevih napovedih delali po svoji vesti, zato ne pričakuje, da bodo vedno ravnali tako, kot jim bo sam predlagal, saj so suverene osebnosti. Sicer pa je napovedal, da se bodo tako on kot njegova ministrska ekipa v parlament vračali vsakič, "ko bodo menili, da so k temu poklicani".
Pahor se je še zahvalil dosedanjemu predsedniku vlade Janezu Janši in njegovi ministrski ekipi. Dediščina te vlade namreč po njegovem mnenju omogoča, da se z gospodarsko krizo soočijo bolje pripravljeni. Janši se je tudi zahvalil, ker je v zadnjem mesecu z njim usklajeval vprašanje reševanja gospodarske negotovosti ter zunanjepolitična vprašanja.
Vladna ekipa, ki jo bodo sestavljale koalicijske stranke SD, Zares, DeSUS in LDS, bo skupaj s predsednikom vlade štela 19 članov, med njimi je pet žensk in sedem nestrankarskih ministrov. Novoizvoljeni ministri so že zaprisegli, da bodo spoštovali ustavni red, ravnali po svoji vesti ter z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije.
Nova slovenska vlada ima 18 ministric in ministrov. Ministrstvo za finance vodi France Križanič, ministrstvo za notranje zadeve Katarina Kresal, ministrstvo za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ministrstvo za pravosodje pa Aleš Zalar. Nova ministrica za obrambo je Ljubica Jelušič, minister za delo, družino in socialne zadeve je postal Ivan Svetlik, minister za gospodarstvo pa Matej Lahovnik.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je prevzel Milan Pogačnik, ministrstvo za kulturo Majda Širca, ministrstvo za okolje in prostor Karl Erjavec, ministrstvo za promet pa Patrick Vlačič. Če bo Pahorjev predlog v DZ dobil podporo, bo ministrstvo za šolstvo in šport vodil Igor Lukšič, ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, ministrstvo za zdravje Borut Miklavčič, ministrstvo za javno upravo pa Irma Pavlinič Krebs.
Nova vlada ima tudi tri ministre brez listnice. Minister brez listnice za razvoj in evropske zadeve bo Mitja Gaspari, ministrica brez listnice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Zlata Ploštajner, minister brez listnice za Slovence po svetu pa Boštjan Žekš.
Prvi odzivi novih ministrov
Karl Erjavec, minister za okolje in prostor: “Rad imam resorje, kjer je treba trdo delati in kjer lahko tudi pokažeš kakšne rezultate. Trudili se bomo, da se bomo uspešno soočili s težko gospodarsko situacijo in skušali čim bolj ublažiti vse socialne tegobe, ki nas čakajo."
"Osnovno pravilo pravne države je, da smo vsi enaki pred zakonom in to bo nedvomno vodilo pri našem delu," je poudarila nova notranja ministrica Katarina Kresal in dodala, da se veseli dela, ki jo čaka. "Zato ker, če ga bomo prav poprijeli, bomo čez štiri leta lahko pokazali res dobre rezultate in se bodo lahko ljudje v Sloveniji počutili res varne in enake pred zakonom."
Novi minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič je po izvolitvi povedal, da je ministrska funkcija zanj nekaj novega. "Gre za novo občutje, v katerem se skušam znajti, vsekakor pa gre tudi za občutek velike odgovornosti," je dejal.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je napovedala, da bo v začetku na ministrstvu opravila pregled stanja in preučila kadrovske rešitve. V nadaljevanju ministrstvo po njenih besedah čaka že nekoliko obsežnejši projekt – strateški pregled obrambe. "To je nekoliko natančnejša analiza celotnega stanja v vsem obrambnem področju – tudi na zaščitno-reševalnem področju," je dejala. Med prvimi se bo lotila tudi zadeve Patria, ki po njenem mnenju ne potrebuje politične, ampak strokovno presojo.
Janša je Pahorju že predal posle
Po prisegi nove vlade je dosedanji premier Janez Janša predal posle novemu premierju Borutu Pahorju. Ob tem mu je izročil tudi poročilo o delu vlade v letih 2004–2008 in mu zaželel uspešno delo. Janša je poudaril, da naslednji vladi zapuščajo "solidno podlago". Pahor pa se je Janši zahvalil za sprejetje povabila k razmisleku o partnerstvu za razvoj.
Janša se je uvodoma zahvalil tudi dosedanji vladi, ki je, kot je spomnil, "nosila precej težko breme, vključno z izzivom vodenja Evropske unije". Rezultate zadnjih štirih let Janša ocenjuje kot dobre. Po njegovih besedah je bilo namreč "okrog 80 odstotkov tega, kar je bilo načrtovano, narejenega".
Novi premier Borut Pahor pa se je Janši zahvalil za njegovo sprejetje povabila, "da skupaj razmislimo o primerni obliki partnerstva za razvoj v naslednjih štirih letih".
Pahor je poudaril tudi Janševo delo na položaju predsednika vlade ter pri tem opozoril, da "nova vlada sprejema odgovornosti z gospodarstvom v dobri kondiciji".
Pahor je spomnil tudi na to, da se je kot premier zavezal, "da bomo glede vseh najpomembnejših stvari iskali konsenz v državnem zboru". Pri tem pričakuje konstruktivne kritike in predloge opozicije. "Moja zaveza je, da te boljše predloge, če jih bomo tako ocenili, tudi sprejmemo," je dodal.
"100 dni luksuza si ne moremo privoščiti"
Premier Borut Pahor je sicer že zjutraj nagovoril zbrane poslance in povedal, da ne bodo čakali 100 dni, temveč bodo že jutri delali, če bo danes imenovana nova vlada. "100 dni luksuza si ne moremo privoščiti," pravi. V položaju, v kakršnem smo, je po besedah Pahorja ugodna okoliščina ta, da vlada, ki odhaja, ni odgovorna za položaj, v katerega gremo. "Vsi vemo, da smo v položaju, na katerega ni mogla vplivati. Situacija je taka, kot je, mi jo moramo vzeti kot izziv in izpeljati svojo nalogo," je dejal Pahor. Napovedal je tudi obuditev partnerstva za razvoj.
"Naša prioriteta je boj zoper recesijo," je dejal Pahor. Nova vlada si bo prizadevala za povečanje produktivnosti gospodarstva. "Zato bodo morale plače zaostajati za produktivnostjo vsaj za en odstotek,“ pravi Pahor. "Pomagali bomo podjetjem, ki imajo ustrezne razvojne načrte," je povedal in dodal, da vlada ne bo finančno pomagala podjetju, ki nima perspektive. Treba je pomagati delavcem, ki bodo ostali na cesti.
"Prav je, da se kdaj skregamo," je dejal Pahor, saj meni, da tako lahko pridejo do bolj konstruktivnih rešitev težav. Pravi tudi, da bo nova vlada varčna in se bo odrekla ugodju. "Sam bom živel od prihrankov, tako kot večina državljanov," je povedal. Po njegovih besedah se bo vlada na svoji prvi seji sestala že v soboto, od novih ministric in ministrov, od katerih je po njegovi oceni vsak sposoben prevzeti odgovornost v resorju, ki ga vodi, pa pričakuje veliko odrekanja in razumevanja. "Povedal sem jim že, da bomo, dokler ne bomo rešili velikih problemov, veliko delali in bolj malo spali," je dejal.
Kadrovskega cunamija ne bo, je zatrdil Pahor. "Delili se bomo le na sposobne in nesposobne in ne na vaše in naše," je pojasnil. Pojasnil je, da se vlada ne bo vmešavala v delo institucij, pristojnih za boj zoper gospodarski kriminal. Glede Hrvaške pa je dejal, da bo nova vlada storila vse, da bo nadaljevala s pogovori o njenem vstopu v Evropsko unijo. "Toda to bomo storili le v primeru, če njihov vstop ne bo ogrozil slovenskih nacionalnih interesov," poudarja Pahor. Ob tem je napovedal, da Slovenija ne bo nasprotovala odpiranju novih poglavij pri pogajanjih Hrvaške z EU samo, če bo ocenila, da dokumenti ne prejudicirajo meje s Slovenijo, in če bo imela zagotovilo, da jih "tako razume tudi Svet EU".
Janša novi vladi obljubil sto dni miru
Predlagane vladne ekipe Janez Janša sicer večinoma še ni želel vnaprej ocenjevati, obljubil pa ji je "sto dni miru", v katerih največja opozicijska stranka SDS ne bo vlagala interpelacij ali uporabljala drugih podobnih poslovniških možnosti. Nova vlada namreč potrebuje sto dni, da prevzame odgovornost, pravi Janša, ki novi vladni ekipi obljublja podporo, kadar bo šlo za ukrepe, ki bodo v interesu Slovenije. Janša sprejema tudi Pahorjevo ponudbo o partnerstvu in čim prej pričakuje konkreten predlog.
Sicer pa je dosedanji premier izrekel nekaj kritičnih besed o politični sliki, ki po njegovem mnenju kaže na absolutno koncentracijo oblasti ene politične opcije. "Po zadnjih volitvah se je v Sloveniji spet vzpostavila koalicija na ideološki podlagi," je prepričan Janša. Sicer pa ima nova vladna koalicija po Janševem prepričanju oblast tudi nad slovensko prestolnico, državnim svetom, mediji, sindikati in organizacijami civilne družbe. Ker bo z izvolitvijo vlade potrjen tudi pravosodni minister Aleš Zalar, bo koalicija oblikovala tudi sodno vejo oblasti, je prepričan Janša. Ker Pahor Zalarja ni umaknil s kandidatne liste, je po Janševem mnenju pustil "velik madež na celotnem predlogu".
Janša je kritičen tudi do vsebine koalicijske pogodbe nove vlade. Tako se mu denimo zdi zaskrbljujoče, da bo koalicija glede gospodarskega kriminala šele preverila, koliko neupravičeno pridobljenega bogastva je bilo dejansko pridobljenega s kaznivimi dejanji.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.