Slovenija

V pokoj pri 67? Da, ob soglasju delavca

Ljubljana, 14. 09. 2009 10.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
T.Š./V.L./STA
Komentarji
249

Predsednik stranke upokojencev Erjavec bi podprl zvišanje starostne meje za upokojitev celo na 67 let, a le ob soglasju delavca. Zamrznitev pokojnin pa v tem trenutku ni nujna, je prepričan.

Erjavec bi podprl zvišanje starostne meje za upokojitev celo na 67 let. A le ob soglasju delavca.
Erjavec bi podprl zvišanje starostne meje za upokojitev celo na 67 let. A le ob soglasju delavca. FOTO: Miro Majcen

Zamrznitev pokojnin po mnenju izvršnega odbora DeSUS v tem trenutku ni nujna, ker plače v prihodnjem obdobju ne bi smele rasti. Kot je povedal predsednik stranke Karl Erjavec, je finančna in gospodarska situacija slaba, "vendar imamo Kapitalsko družbo (Kad), ki naj bi odigrala svojo vlogo pri stabilnosti pokojninske blagajne zlasti v času krize."

V DeSUS pričakujejo, da bo vlada ponovno razmislila o tem ukrepu, je na novinarski konferenci po seji izvršnega odbora povedal Erjavec. Razloge za predlagano zamrznitev pokojnin je članom izvršnega odbora DeSUS predstavil minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Kot je dejal predsednik DeSUS, se vlada pogaja s sindikati javnega sektorja o zamrznitvi plač, zato menijo, da je takšen ukrep v tem trenutku nepotreben.

IO DeSUS po njegovem meni, da ima vlada na razpolago še vrsto drugih ukrepov, ki lahko prispevajo k stabilizaciji javnih financ, in da zamrznitev pokojnin ne bo rešila ne finančne krize, ne gospodarske krize in ne proračuna za leti 2010 in 2011.

V stranki menimo, da ta ukrep ne bo prispeval k večji stabilnosti proračuna in da bi bilo potrebno za normalno izplačilo pokojnin uporabiti sredstva Kada, glede na to, da imamo Kad, ki je bil ustanovljen s tem namenom, da se zagotavlja stabilnost pokojninske blagajne. Karl Erjavec o zamrznitvi pokojnin

Višina pokojnin še vedno pada

Ob tem je poudaril, da višina pokojnin kljub formuli za usklajevanje še vedno pada. Leta 2000 so pokojnine v povprečju predstavljale 68,1 odstotka plače, lani pa samo še 61,6 odstotka. Tudi pri primerjavi deleža BDP, ki ga Slovenija namenja za pokojnine, je ta podatek za leto 2000 11 odstotkov, lani pa je bil 9,91 odstotka. "To je še vedno bistveno manj, kot za pokojnine namenjajo članice EU, povprečje je 12 odstotkov BDP," je navedel prvak DeSUS.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je povedal, da je "poslanska skupina ta hip popolnoma usklajena s stališčem stranke glede pomislekov ob napovedani zamrznitvi pokojnin in da za sedaj ne razmišljajo o podpori takim rešitvam, dokler se ponovno resno ne pogovorimo o možnostih vlade, da na drugih področjih ustvari potrebne prihranke." Poudaril je, da zamrznitev pokojnin za leto ali dve ne bi delovala samo v kriznem času, ampak bi ta obseg sredstev, ki ga upokojenci ne bi dobili, izgubljali vsa naslednja leta.

Prav tako po Žnidaršičevih besedah državni proračun ne bi prihranil samo v naslednjih dveh letih, ampak v vseh letih, kar pomeni, da bi nova skupina upokojencev, ki že sedaj živijo razmeroma težko, prišla na rob revščine. Poslanska skupina DeSUS bo predlagano zamrznitev pokojnin obravnavala v torek. 

Kot možne druge ukrepe vlade je Žnidaršič izpostavil, "da v tej državi še vedno nismo obdavčili luksuza, da še vedno ostajajo nesorazmerno visoke plače nekaterih obdavčene enako kot sorazmerno majhne." Po njegovih besedah bi morali dvigniti davčno stopnjo na 50 odstotkov za tiste, ki zaslužijo 3000 evrov neto mesečno, in za tiste, ki zaslužijo več kot 5000 evrov neto mesečno, na 60 ali celo 70 odstotkov. Poleg tega je spomnil še na možnost obdavčitve nepremičnin, luksuznih premičnin in nadstandarda.

Karl Erjavec in Franc Žnidaršič.
Karl Erjavec in Franc Žnidaršič. FOTO: Dare Čekeliš

V pokoj pri 67?

Erjavec in Žnidaršič sta komentirala tudi napovedano pokojninsko reformo. Erjavec bi se strinjal z delom do starosti 67 let ob soglasju delavca, kar je po njegovih besedah tudi stališče stranke. V tem smislu bodo v DeSUS podprli rešitve v okviru modernizacije pokojninskega sistema, ki navaja podaljšanja delovne dobe, vendar pod pogojem, da s tem soglaša tisti, na katerega se to nanaša.

"Na daljši rok, bi na ta način zmanjšali priliv novih upokojencev v število vseh, ki morajo dobiti pokojnino, in povečali prilive v to isto blagajno, ki bi lažje zagotavljala pokojnine po zakonu," je ocenil Žnidaršič.

Na IO DeSUS so danes poenotili tudi stališča glede zakona o zdravstveni dejavnosti, pri katerem bodo po besedah Žnidaršiča vztrajali pri zaščiti javnega interesa, ne pa predvsem pri zaščiti interesa izvajalcev. Glede na to, da so se plače v javnem sektorju v zadnjem času pomembno popravile, menijo, da je treba vsako nadaljnje popuščanje v smeri, da bi zviševali plače ali dopuščali nezakonito delo na področju zdravstvene dejavnosti, zaustaviti. Z novim zakonom je treba zagotoviti javni interes v korist bolnikov, je poudaril.

Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Dušana Semoliča nekritično zviševanje starostne meje ne bo rešilo pokojninskega sistema, saj se bo, tako Semolič, povečal obseg bolniških staležev in invalidskega upokojevanje. Prav tako je po njegovem mnenju treba razlikovati med težkimi fizičnimi deli in intelektualnim delom ter zagotoviti dobre pogoje dela.

Ekonomisti niso enotni

Ekonomisti v svojih stališčih niso poenoteni. Bernard Brščič tako meni, da je treba odločitev, kdaj v pokoj, prepustiti ljudem, saj problem ni v prezgodnjem upokojevanju temveč v tem, da višina pokojnine ni neposredno povezana z vplačili posameznika v pokojninsko blagajno. Sam bi predlagal celo znižanje zakonske meje za upokojitev, sistem pa naredil bolj fleksibilen. Če bi človek vedel, da bo, če se upokoji pri 55 letih, dobil le 300 evrov pokojnine, če bo delal dlje pa več, bi veliko ljudi odlašalo z upokojitvijo, Dnevnik navaja ekonomistove izjave.

Da je treba starostno mejo čim prej dvigniti, pa meni Igor Masten. Po njegovih besedah je ta ukrep absolutno nujen, če želimo preprečiti kolaps pokojninskega sistema, saj se približujemo situaciji, ko bo denarja za pokojnine enostavno zmanjkalo. Vendar to po njegovem mnenju ne bo dovolj, prilagoditi bi mu morali tudi sistem bonusov in malusov.

Z obema pa se deloma strinja Dušan Kidrič z Urada za makroekonomske analize in razvoj. Erjavčeva izjava po njegovih besedah kaže na zavedanje, da je nekaj treba narediti. Vendar vzdržnosti pokojninskega sistema samo z zakonsko spremembo v tej smeri ne bo šlo. Treba bo zagotoviti tudi dobre pogoje dela in podobno.

Modernizacija pokojninskega sistema?

Spremembe pokojninskega sistema bodo postopne, je v okviru tretjega strokovnega posveta Urejanje delovnih razmerij v praksi dejal generalni direktor ZPIZ Marijan Papež. Cilj modernizacije je dvig dejanske upokojitvene starosti, kar je mogoče doseči z različnimi ukrepi, je poudaril Papež. Izpostavil je dvig minimalne upokojitvene starosti in postopno izenačitev delovne dobe za moške in ženske. Delavce, ki so se zaposlili pred 18. letom starosti, bi po novem ščitil ukrep znižanja starostne meje za upokojitev, ki sedaj velja le za ženske.

Bonusi, ki so trenutno omejeni na starost 66 let za moške in 63 let za ženske, ne bi bili več omejeni s starostjo, prav tako pa bi bili tudi malusi, ki se jih delavcem pripiše pri upokojitvi pred doseženo polno starostjo, za vse enaki. Med predlaganimi ukrepi je tudi ukinitev dodane dobe za čas zaključenega študija in vojaščine. Kot je še dejal Papež, bi bilo vsaj za moške potrebno ukiniti tudi ukrep znižanja starostne meje zaradi otrok. Ukrep je, kot je dejal, v pokojninsko blagajno vnesel negativne posledice, ki izničujejo rezultat pokojninske reforme.

Papež pravi, da bo delo do 65. leta v letu 2020 že nekaj povsem drugega kot radikalna rešitev, kot se zdi zdaj.
Papež pravi, da bo delo do 65. leta v letu 2020 že nekaj povsem drugega kot radikalna rešitev, kot se zdi zdaj. FOTO: POP TV

Prehodna obdobja pri uveljavljanju sprememb v pokojninskem sistemu bodo predvidoma dolga, predvsem zato, ker si predlagatelji ne želijo, da bi ukrepi v javnosti sprožili strah in množično upokojevanje. "Delati do 65. leta sedaj bi bila radikalna rešitev, leta 2020 pa bo to nekaj povsem drugega, tudi zaradi poznega zaposlovanja mladih," je pojasnil Papež.

Z ukinitvijo ukrepa znižanja starostne meje zaradi otrok se strinjajo tudi na direktoratu za delovna razmerja ministrstva za delo, saj mora država družinsko politiko urejati na drugih področjih in ne v okviru pokojninskega sistema, je dejal generalni direktor direktorata za delovna razmerja Peter Pogačar.

Poudaril je, da na staranje prebivalstva ni mogoče odgovoriti le s spremembami v pokojninskem sistemu, pač pa bodo v prihodnosti potrebne tudi spremembe v varstvu pri delu in drugem stebru pokojninskega sistema.

Čas krize ni najbolj ugoden za spremembe delovnega prava, je pa primeren trenutek za razmislek o trenutnem stanju, je ocenil Pogačar. Zaradi staranja prebivalstva se bomo v Sloveniji v prihodnosti namreč soočili s staranjem delovne sile, čemur bo po njegovem mnenju potrebno nameniti dodatne ukrepe iz delovnega prava.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (249)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
15. 09. 2009 17.14
Al pa če me takoj ubijejo-to jim je tako cilj
partizan71
15. 09. 2009 16.45
Taki kot Kahl so se s pomocjo bivsega sistema upokojili pri petdesetih. Mi naj delamo pa dp 70 tega. As na glavo
hakihak
15. 09. 2009 15.27
pa srečni bomo tisti, ki bomo delali še pri 90-tih
hakihak
15. 09. 2009 15.23
najbolje je, da sploh ukinejo pokojnine in opokojevanje in delamo do konca. tisti, ki pa so v penziji pa si naj poiščejo delo, pa bo. do 80 lahko vsi delamo v rudnikih, železarnah... pol smo pa itak že za odstrel
vadis
15. 09. 2009 12.06
Ulikses15.09.2009 .. ja mislim, da v bistvu razmišljava precej enako, morda je včasih res težko na hitro kometirat, tako, da pride tudi do nerazumevanja. LP
Ulikses
15. 09. 2009 12.02
vadis 15.09.2009, 10:22 2 ULIKSES .... od česa našparat, če imata oče ina mati po 400, 500 ali pa če je 600 NETO plače. pa dva šoloobvezna otroka doma ? sej pravim, da je to dosegljivo predvsem delu srednjega sloja; nižji itak odpade...
Ulikses
15. 09. 2009 12.01
vadis 15.09.2009, 10:29 2 Ulikses15.09.2009 s si ti normalen? pa kaj si po izobrazbi? 2000neto vsem delavcem? pol grejo vse firme v stečaj ta trenutek Ja ulikses sem popolnoma normalen, kaj lahko izobrazba naredi si pa poglej po rezultatih na nivoju države... Ja, dragi moj, če bi podjetja delala dejavnost z visoko dodano vrednostjo, država manj obdavčila plačo, bi bil neto 1500 seveda možen, pa bolj pozorno beri, ker vedno povdarjam, da je treba razvijat uspešne panoge ..... mi pa zaenkrat poslujemo z bankami, ki niti DDV ne obračunajo pri provizijah, zavarovalnicah in trgovinah, ki nas požirajo z maržami !!! Seveda pa mora biti tudi ustrezno razmerje plač, odpravnine so se izplačevale pod roko med prijatelji po 100 000 EUR itd. strinjam se, samo je v tej kalkulaciji preveč če-jev; problem je, da ko gremo računat, se vse lepo izide, ker pozabimo na pomemben faktor: človeško naravo. dejstvo je, da iz slovenije ne bomo naredili nekaj, kar nikjer na svetu ne obstaja, nemreč nekorumpirano in transparentno gospodarstvo in finančni sistem. Upajmo samo, da se bo na dolgi rok začelo vseeno več vlagat, kot si rekel ti, v uspešne panoge. treba je upoštevat, da smo vseeno mlado tržno gospodarstvo in temu navkljub smo na precej dobri poti (najboljši iz bivšega komunističnega bloka). glede ustreznega razmerja plač in nadzora nad odpravninami, pa velja uno kar sem prej napisal v zvezi s človeško naravo; vodstveni kadri bodo vedno iskali načine, kako zaobit sistem...konec koncev je to tudi njihovo delo...
bobo03
15. 09. 2009 11.47
Geronemo Podpišem !!!
chemtrail
15. 09. 2009 11.19
Geronemo: Dobro napisano! Podpišem!!!
Geronemo
15. 09. 2009 11.07
Seveda grejo vse firme v stečaj ker je poslovna plačna politika programirana samo na kapital ki se preko pogodbenega nagrajevanja uprav in višjih zaposlenih ter kao investicije (da delavci ne jamrajo kam je šel ves denar ) pridno črpa in gre v neznano kam... Po drugi strani pa država klesti naše prihodke kot da smo njena lastnina... V sloveniji po novem več delaš za državo kot zase... Bi lahko temu rekli komunistični kapitalizem s priokusom demokracije??? Hja... dedi, manj boste trošili, moje osebno mnenje je, da smo itak narod sforsirali tovrstno širitev potrošnje širokega spektra, s tem je prišlo do domino efekta kjer so dobički nenormalno zrasli. Ker pa državica tud hoče svoj del kolača pa še ona zraven stopla z njenimi dajatvami itd... En direktor ne bo sebi plače zmanjšal ker je postala država požrešna, in kje pride do denarja??? Pri delavcih, prvo se lahko zgovarja na povišane stroške, drugič na dajatve tretjič pa na dejstvo da je trg dela prenasičen in če ti kaj ne paše lahko greš.... Zato so ljudje tiho, ker se bojijo za svoje mizerne plače ampak bi rekel samo to ljudje dragi, več ste vredni kot je suma vseh strahov za delovno mesti in tistih piškavih 550€ plače na mesec... Dvignite glas in država se bo stresla... Obljubim!!!
SDS-MAFIJA
15. 09. 2009 10.54
sami ste hoteli živeti v gnilem kapitalizmu,sedaj pa delajte in bodite tiho..
vadis
15. 09. 2009 10.29
Ulikses15.09.2009 s si ti normalen? pa kaj si po izobrazbi? 2000neto vsem delavcem? pol grejo vse firme v stečaj ta trenutek Ja ulikses sem popolnoma normalen, kaj lahko izobrazba naredi si pa poglej po rezultatih na nivoju države... Ja, dragi moj, če bi podjetja delala dejavnost z visoko dodano vrednostjo, država manj obdavčila plačo, bi bil neto 1500 seveda možen, pa bolj pozorno beri, ker vedno povdarjam, da je treba razvijat uspešne panoge ..... mi pa zaenkrat poslujemo z bankami, ki niti DDV ne obračunajo pri provizijah, zavarovalnicah in trgovinah, ki nas požirajo z maržami !!! Seveda pa mora biti tudi ustrezno razmerje plač, odpravnine so se izplačevale pod roko med prijatelji po 100 000 EUR itd. Zdaj pa ti z svojo izobrazbo predlagaj ... vodilni izobraženci so namreč plačani za razvoj ..
byteME
15. 09. 2009 10.25
naj pri takšni starost delavcev nosi odgovornost gospod ERJAVEC!!! bomo vidl kako dolgo se bo strinjal s tem zakonom proklet !"#%&$%/&
iGURT
15. 09. 2009 10.23
...v Franciji (ob Atlantski obali), navaden delavec (ladjedelnica!! in podobno!) dobi okoli 1400eur za 35 ur tedensko, cene v trgovinah so kot pri nas, veliko izdelkov je cenejsih, najeto stanovanje 64 kvadratov te stane 200eur. ..in tako dalje. V Sloveniji, svetilniku Evrope pa? Pa zivi ce lahko!
vadis
15. 09. 2009 10.22
ULIKSES .... od česa našparat, če imata oče ina mati po 400, 500 ali pa če je 600 NETO plače. pa dva šoloobvezna otroka doma ?
Ulikses
15. 09. 2009 10.21
vetlan 15.09.2009, 08:25 5 resslovenka, pri takšnem življenju, pod skoraj vsakodnevnim stresom, ki ga prenaša ta narod že skoraj 20 let, ne samo delali, tudi živeli ne bodo do 67 leta. Lahko mi rečete karkoli, ampak mislim, da je bilo popolno uničevanje Slovenije in vrnitev v stare čase, v čase hlapčestva načrtovano, ker ne verjamem, da so uni gor tako neumni in ne vidijo kam to vse pelje. In kot Geronemo vas sprašujem, kaj je po vašem mnenju še potrebno da bomo enkrat stopili skupaj in šli na cesto? Imate otroke, vnuke. Ali je vam vseeno kako bodo oni živeli? moje osebno mnenje je, da se na tem planetu materialno ne da živeti bistveno bolje kot sedaj. revščina in lakota je bila vedno in povsod. konec koncev materialno prosperira samo peščica ljudi na tem svetu...ostali se moramo pač sami znajt.
dirham
15. 09. 2009 10.21
chemtrail Enako razmisljamo.Smo druzina s tremi otroci in dava z mozem precej na izobrazbo in razgledanost.Moji otroci bodo v takem okolju kot je pri nas,tezko zrasli v LJUDI.Zato se naslednje leto selimo iz SLO,tja kjer je kar nekaj razlicnih kultur in ver,malo vec strpnosti med razlicnimi ljudmi in precej boljsi pogoji za zivljenje.
iGURT
15. 09. 2009 10.18
...svetilnik v Evropi! Hahahahaha !!!
Ulikses
15. 09. 2009 10.16
vadis 15.09.2009, 09:19 6 ... dajte ljudem delovna mesta, ki bodo pošteno plačana , 1500, 2000 NETO in dalje, da si priskrbijo svoj dom, da mirno plačajo položnice, da šolajo svoje otroke, s si ti normalen? pa kaj si po izobrazbi? 2000neto vsem delavcem? pol grejo vse firme v stečaj ta trenutek. zelo uspešno in hitro rastoče srednje veliko podjetje s cca. 100 delaci, si lahko, kolikor jaz vem, v sloveniji privošči izplačevati max. 1000 - 1100 neto plače ob predpostavki, da si manedžerji ne izplačujejo plač višjih od 2000-2500 ter dobiček ob koncu leta progresivno razdelijo med vse zaposlene. ampak poudarek je na zelo uspešnem in hitro razvijajočem se podjetju. kakšne mure in podobne zadeve, ki hodijo po robu prepada, si kaj takega ne morejo privoščiti...teh pa je večina.
Ulikses
15. 09. 2009 10.12
dejstvo je, da se prebivalstvo stara in bodo podobni ukrepi potrebni....finta je v tem, da itak že zdej ogromno upokojencev dela še naprej, kr z navadno penzijo ne preživijo. k sreči mamo današnje generacije možnost, da si skozi živjlenje ustvarimo dovolj materialnega kapitala, da bomo imeli normalno penzijo...če se bomo sploh lahko upokojili. verjetno je najboljše računat tako, da na penzijo sploh ne računamo več...čez 30 let, bo itak delovna doba povsem drugačna kot danes, zato je verjetno še najboljše, da skušamo našparat tolko, da bomo lahko enostavno dali odpoved in živeli od prihrankov...mislim, da je to izvedljivo vsaj delu srednjega sloja; višji pa itak nimajo teh skrbi.