Bomo čez 20 ali 30 let sploh imeli pokojnine, pa čeprav danes varčujemo? Socialni partnerji, torej vlada, delodajalci in sindikati, so prav danes odprli Belo knjigo o pokojninah z naborom ukrepov, ki naj bi zagotovili, da se upokojencem ne bo treba boriti z revščino.
Že danes namreč na vsakega upokojenca dela zgolj 1,37 zaposlenega. In ta trend se bo le še slabšal. Zato se socialni partnerji strinjajo, da naj vsako delo šteje, da bo od vsakega dela treba plačevati prispevke.
Ob upokojitvi namreč posameznik že danes izgubi kar 40 odstotkov prihodkov. Leta 2060 bi izgubil že skoraj polovico plače. Reforma pa bo, tudi v najboljšem primeru, zgolj zajezila padanje pokojnin. V tem odbobju, do leta 2060, bo Slovenija za pokojnine namenila 233 milijard evrov. Tudi, če upoštevamo, da že zdaj iz proračuna vsako leto prispevamo dodatne 1,5 milijarde evrov, nam bo zmanjkalo 35 milijard evrov.
Ukrepi v Beli knjigi o pokojninah gredo v smeri, da bomo delali dlje, da bomo plačevali prispevke od vsakega dela. V skrajnem primeru pa bi bile pokojnine lahko v celoti vezane na plačane prispevke.
Sistem, ki temelji na solidarnosti, a kaj, ko primanjkuje tistih, ki bi bili solidarni
A zaenkrat pokojninski sistem temelji na solidarnosti, nam pa preprosto zmanjkuje tistih, ki naj bi bili solidarni. Na vsakega upokojenca, je danes namreč le še 1,37 zaposlenega. Življenjska doba se je podaljšala že na več kot 80 let. Slovenci se prvič zaposlimo šele okoli 28. leta. Na drugi strani pa se upokojujemo že okoli 55 do 60 leta. V celem življenju torej delamo okoli 30 let, preostalih 50 let ali več pa smo vzdrževani. V tej delovni dobi namreč preprosto ne ustvarimo dovolj za preostanek življenja. Ampak na koncu bo moral za svojo starost vsaj deloma vsak poskrbeti sam.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.