V izdelkih ''Spice'', ki jih v obliki cigaret prodajajo tudi v večjih slovenskih mestih, so psihoaktivne snovi. Izdelek je opisan kot mešanica zelišč, o njem pa so poročali iz Avstrije, Švedske, Nemčije, Francije in Velike Britanije. ''Raziskave kažejo, da izdelek vsebuje več zdravju škodljivih snovi, zato njegovo uporabo odsvetujemo,'' so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja. V Ljubljani so celo zabeležili zastrupitev.
Analize, izvedene v Švici, so potrdile več zdravju škodljivih snovi. V sibirski srčnici (Leonurus sibiricus), ki je sestavni del zeliščne mešanice, je alkaloid Leonurin. V vsaj treh proizvodih ''Spice'' (gold, silver in diamond) so tudi psihoaktivni snovi: sintetična kanabinoida JWH-018 in CP 47-497. Po nepreverjeni informaciji, pridobljeni na spletnih straneh, pa so ameriški mejni organi v ''Spice gold'' odkrili še tretjo sintetično snov, HU-210.
Izdelek predstavlja dvakratno tveganje za zdravje: zaradi načina vnosa snovi v telo, to je s kajenjem, in zaradi psihoaktivnega učinka sintetičnih kanabinoidov. Po trenutno razpoložljivih podatkih, pridobljenih iz primerov zastrupitev, uživanje učinkuje na srčno-žilni in živčni sistem. Pojavijo se pospešeno bitje srca in kratkotrajne izgube zavesti. Psihoaktivni učinki pri človeku so podobni učinkom kanabisa: evforija, sprostitev, večja socializiranost, večja intenzivnost zaznavanja in povečanje teka. Pri višjih odmerkih pa se pojavljajo celo psihične težave: motnje zaznavanja in depersonalizacija ali hujše duševne motnje.
Po drugi strani ima kajenje pripravkov ''Spice'' podobne učinke na respiratorni sistem kot kajenje tobačnih cigaret. Pri tem se razvijajo produkti pirolize s plinsko fazo (kemično in toplotno draženje, rakotvornost) in fazo delcev, ki vsebujejo potencialno rakotvorne snovi. ''Uporaba sintetičnih kanabinoidov nedvomno vpliva na psihomotorne funkcije (na primer pisanje, motorno koordinacijo, opravljanje operativnih nalog različnega tipa ...), pa tudi kognitivne (na primer spomin, sposobnost učenja ...). Poleg tega spremeni sporočila v možganih, ki vplivajo na zaznavanje in koordinacijo, kar vpliva na vidno, slušno in čutno zaznavanje ter upočasni reflekse, kar je lahko še posebej problematično pri upravljanju ali vožnji. Poveča se tveganje za prometne nezgode,'' je povedala predstojnica Informacijske enote za prepovedane droge na Inštitutu za varovanje zdravja dr. Mercedes Lovrečič.
V Sloveniji so izdelki ''Spice'' naprodaj v večjih mestih. Slovenski forenziki so opravili analizo vsebnosti v teh izdelkih, ki je potrdila prisotnost sintetičnega kanabinoida, homologa CP-47-497-C8. Iz Ljubljane poročajo tudi o primeru zastrupitve. V Centru za zastrupitve Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so zaradi blažje zastrupitve s tovrstnim izdelkom marca letos zdravili 16-letnega bolnika. ''Spice'' naj bi kupil v Ljubljani in ga kadil. Bolnik je zanikal kajenje marihuane in zaužitje ekstazija. Bil je nemiren, bilo mu je slabo, bruhal je, se znojil in tresel, srce mu je bilo hitro in neredno. Vzorca urina in krvi sta bila poslana v toksikološki laboratorij na Inštitutu za sodno medicino. Izvidov še ni.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.