Lastnik Electe Holdinga in županov sin Jure Janković je stopil pred preiskovalnega sodnika zaradi domnevno sporne prodaje zemljišč v Ljubljani in spremembo njihove namembnosti v julija sprejetem ljubljanskem prostorskem načrtu. Med njimi je zemljišče na Smodinovcu, s prodajo katerega naj bi se okoristila tudi družina župana Zorana Jankovića. Po poročanju medijev naj bi namreč županov znanec s pomočjo Jureta Jankovića od družine Seliškar kupil kmetijska zemljišča. Po predlogu prostorskega načrta naj bi postala zazidljiva, a je bila sprememba pred sprejetjem iz načrta umaknjena.
Pol ure odgovarjal na vprašanja
Njegov zastopnik Aleksander Čeferin ni želel govoriti o podrobnostih pričanja. Je pa dejal, da je Jure Janković približno pol ure odgovarjal na vprašanja, ki so jih vnaprej sestavili v parlamentarni komisiji. Po Čeferinovih besedah je njegova stranka sodelovala, ker je bil postopek pred sodiščem korekten in skladen z zakonom. Novembra pa so člani komisije po njegovih trditvah postavljali nesmiselna vprašanja, na katera Jure Janković po njegovi oceni ni bil dolžan odgovarjati. Meni namreč, da je Zakon o parlamentarni preiskavi neskladen z ustavo, saj v njej sodelujejo priče, ki so dolžne odgovarjati, s čimer jim ni zagotovljen privilegij zoper samoobtožbo.
Zato resno razmišlja o zahtevi za ustavno presojo. 29. člen ustave namreč zagotavlja pravna jamstva v kazenskem postopku. "Vsakomur, ki je obdolžen kaznivega dejanja, morajo biti ob popolni enakopravnosti zagotovljene tudi naslednje pravice: da ima primeren čas in možnosti za pripravo svoje obrambe, da se mu sodi v njegovi navzočnosti in da se brani sam ali z zagovornikom, da mu je zagotovljeno izvajanje dokazov v njegovo korist in da ni dolžan izpovedati zoper sebe ali svoje bližnje, ali priznati krivde." Privilegij zoper samoobtožbo pa je, da obdolženec kaznivega dejanja ni dolžan izpovedati zoper sebe ali svoje bližnje ali priznati krivde.
Predsednica parlamentarne komisije Alenka Jeraj je povedala, da so po sklep o zaslišanju pred sodiščem z vprašanji sprva poslali na sodišče v Grosuplje, od koder so ga odstopili na ljubljansko okrajno sodišče. Na včerajšnjem zaslišanju člani komisije niso bili prisotni, dobili bodo zapisnik. Poudarila je, da ugotavljajo samo politično odgovornost župana Jankovića, priče pri njih niso obtoženci. Po končanem delu bodo, če bo ugotovljena morebitna kazenska odgovornost, podali tudi ovadbo pristojnim organom.
Konec novembra lani je bil Jure Janković glede spornih zemljišč zaslišan pred parlamentarno komisijo. Vendar takrat člani komisije od njega niso veliko izvedeli, ker je na vsa vprašanja odgovarjal z istim odgovorom: "Ne bom odgovarjal" oziroma "Odgovor je enak prejšnjemu". Kot je takrat pojasnil Čeferin, bi namreč lahko vsaka Jankovićeva izjava sprožila novo kazensko ovadbo. "Komisija bi se lahko imenovala tudi komisija za blatenje imena Zorana Jankovića," je še dejal. Komisija je zatem predlagala postopek pred sodiščem, ki bo zapisnik o Jankovićevem pričanju poslalo v parlamentarno komisijo.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.