nevenka

Sprejem izjemnih skakalcev in skakalk v Kopru

01. 04. 2025 13.27

Pred slovenskimi smučarskimi skakalci je le še "nujni", a zaradi izjemnih rezultatov "sladki" del po končani tekmovalni sezoni. Ta je bila, kot rečeno, vnovič več kot uspešna. Sprejemi si podajajo roke ... Eden od sprejemov slovenskih smučarskih skakalk in skakalcev se je odvil v Kopru.

Od Alje do Žana: drugo srečanje šol, ki slišijo otroke

13. 01. 2025 11.20

V okviru projekta "Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi", ki ga izvajajo Fundacija Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin in ZPM, je uspešno potekalo že drugo srečanje pedagoških delavcev izbranih desetih osnovnih šol, namenjeno krepitvi duševnega zdravja otrok in ustvarjanju vključujočega šolskega okolja.

V koprsko pristanišče priplula tisoča potniška ladja

08. 09. 2024 12.14

Koprsko pristanišče je doseglo nov mejnik. Dopoldne so slovesno pozdravili prihod tisoče potniške ladje. Jubilejni naziv je prejela skoraj 300-metrska ladja Norwegian Pearl, ki pluje pod zastavo Bahamov.

Četverici mladeničev, ki so požigali vozila, večletne zaporne kazni

12. 07. 2024 15.11

Mariborsko sodišče je na večletne zaporne kazni obsodilo četverico mladeničev, ki so lani v Mariboru in okolici s požigi avtomobilov, tovornih vozil in celo avtobusa iz objestnosti povzročili veliko premoženjsko škodo. Ker so sklenili sporazum o priznanju s tožilstvom, so se izognili še višjim kaznim. Petega obdolženega čaka sojenje.

V Luki Koper zrastla ena največjih sončnih elektrarn v državi

24. 04. 2024 17.17

V okviru projekta SOPOREM so v Luki Koper končali graditev ene izmed največjih sončnih elektrarn v državi s skupno močjo 3,3 megavata. Njihov cilj je vzpostavitev razmer za elektrifikacijo Obale in neposredna priključitev ladij na električno energijo. Projekt, ki je vreden 2,8 milijona evrov, bo pomembno prispeval k večji energetski neodvisnosti in čistejšemu okolju, so napovedali ob odprtju sončne elektrarne na strehah skladišč za generalne tovore.

Na sojenju Snežiču prek videokonference pričal član rodbine Attems

09. 04. 2024 13.32

V nadaljevanju sojenja Roku Snežiču zaradi domnevnega oškodovanja upnikov so na mariborskem sodišču prek videokonference kot pričo zaslišali Johannesa Attemsa. Dedka obtoženega osebno ni poznal, povedal pa je, da je njihova rodbina v denacionalizacijskih postopkih sodelovala z več strokovnjaki, tudi za gozdove. Obramba obtoženega trdi, da je Snežičev dedek Ivan Juvan pridobil premoženje tudi s cenitvami gozdov, med drugim za rodbino Attems.

Ali morajo Maša, Mici, Mitko in Tim iz kletke v naravo?

15. 03. 2024 09.19

Več nevladnih organizacij je na ministrstvo za naravne vire poslalo poziv k preselitvi zadnjih štirih medvedov, ki še živijo v ujetništvu pri nas, v zavetišča v naravi. Kot pravijo, njihovo bivanje v betonskih kletkah ni le moralno sporno, ampak živalim povzroča nedopustno trpljenje in zlorabo. A skrbniki dovoljenja imajo, razlog za odvzem pa bi nastopil, če bi se jim dokazalo mučenje živali, odgovarjajo na ministrstvu. Zadnji inšpekcijski nadzor je bil opravljen januarja letos, nepravilnosti ni pokazal.

Belič in Jamnik v upravo Luke Koper, ki želi postati prva izbira na južni poti

30. 11. 2023 20.20

Nadzorni svet Luke Koper je za nova člana uprave družbe danes imenoval Gregorja Beliča in Gorazda Jamnika, ki bosta petletni mandat nastopila 1. januarja 2024. V upravi ostajata Nevenka Kržan kot njena predsednica in Vojko Rotar kot delavski direktor. Nadzorni svet je potrdil tudi strateški poslovni načrt družbe in skupine za obdobje 2024–2028. Njihov cilj je postati prva izbira med pristanišči na evropski južni transportni poti.

Napad na HSE: znova primer malomarnega ravnanja z digitalno varnostjo?

27. 11. 2023 14.05

Holding Slovenske elektrarne se še vedno pobira po enem največjih kibernetskih napadov v zgodovini Slovenije. Neuradno smo izvedeli, da gre za zelo podobno zgodbo kot v primeru napada na Upravo RS za zaščito in reševanje, kjer je bila praksa varovanja podatkov zelo slaba. Tudi v HSE naj bi imeli gesla shranjena v 'oblaku', od koder so jih napadalci pobrali in zaklenili dostope. Po naših informacijah za napadom stojijo akterji, povezani s tujo državo, uporabljen pa je bil izsiljevalski virus Rhysida.

Društvo novinarjev Slovenije z novim vodstvom

28. 09. 2023 21.14

Društvo novinarjev Slovenije je za predsednika društva izvolilo novinarja Radia Slovenija Gašperja Andrinka. Dosedanja predsednica Petra Lesjak Tušek se za vnovično kandidaturo ni odločila. Andrinek je ob izvolitvi poudaril, da je slovensko novinarstvo pred nemalo izzivi, ohraniti pa ga je moč zgolj s profesionalnimi in kakovostnimi vsebinami.

Mlada družina s pomočjo glasbenih zvezd dobila nov dom

21. 09. 2023 10.33

V uničujočih poplavah je brez doma ostala tudi mlada družina iz zaselka Struge v Zgornji Savinjski dolini. Poročali smo o njihovem boju za preživetje, ko je 29-letna mamica z dvema majhnima sinovoma premagovala razmočeno zemljo. Sedaj bosta Špela Krumpačnik in Dominik Germelj ter njuna malčka novo življenje zaživela v polno opremljeni mobilni hiši.

Hči pokojne stanovalke: Mama je bila v domu deležna nasilja

20. 09. 2023 09.06

Potem ko so se pojavili očitki o številnih nepravilnostih v mariborskem Domu Danice Vogrinec, so se oglasili zaposleni in zanikali trditve. Pravijo, da gre za "blatenje" in da se trudijo po najboljših močeh. Spregovorili so tudi nekateri svojci starostnikov: "Zelo srčni so, predano in kakovostno opravljajo svoje delo." Za našo televizijo je medtem spregovorila hči zdaj že pokojne stanovalke, ki je prepričana, da je bila njena mama v domu žrtev nasilju.

V Koper priplula milijonta gostja. Nov objekt veter v jadra ladijskega turizma?

19. 09. 2023 17.20

Američanka Alice Moore iz Teksasa je milijonta turistka, ki je priplula na potniški terminal koprskega pristanišča. Od leta 2005, ko so začele v Kopru pristajati ladje za križarjenja, se jih je doslej tja privezalo 928. Tam nameravajo v prihodnjih dveh letih zgraditi tudi novo zgradbo za potnike. Kakšen pa naj bo razvoj ladijskega turizma v prihodnje? Pojavljajo se tudi očitki o pretiranem onesnaževanju zaradi ladijskega turizma. Mestne oblasti pravijo, da udeleženci križarjenj zaenkrat ne obremenjujejo mesta in prometa tako močno kot kakšna druga turistična dejavnost, tudi na upravi za pomorstvo zatrjujejo, da je "potniška ladja zelo čista ladja".

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Srečko Šestan: Tudi če si skala, se te stiske dotaknejo

27. 08. 2023 11.45

Med najhujšo naravno katastrofo v zgodovini države se je znova pokazalo, kako zelo pomembno je usklajeno, dobro koordinirano delovanje Civilne zaščite. Že 12. leto tej 70.000-članski strukturi, ki hiti na pomoč ljudem ob naravnih in drugih nesrečah, poveljuje Srečko Šestan. 68-letni Primorec, ki pred kamere in mikrofone stopi, ko je najhuje. Čeprav se precej bolje kot v središču pozornosti počuti v naravi in krogu svojih domačih.

Predstavniki društev pozivajo k razglasitvi moratorija na odlov nutrij

24. 07. 2023 14.20

Predstavniki 20 društev in organizacij so ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano predali več kot 24.000 podpisov pod peticijo, s katero izražajo nasprotovanje odlovu nutrij na območju Ljubljanskega barja. Ministrstvo so med drugim pozvali, naj razglasi takojšen moratorij na odlov, ki naj bi se začel konec meseca oz. v začetku avgusta.

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel

22. 05. 2023 19.42

Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

Iz Glasu ljudstva na predsedničin forum povabljeni (le) med občinstvo

22. 05. 2023 15.55

V iniciativi Glas ljudstva so presenečeni, ker niso prejeli vabila na prvi forum predsednice republike Nataše Pirc Musar, kjer bodo razpravljali o problematiki zdravstva. Na tem forumu bi si tudi v iniciativi namreč želeli predstaviti svoja stališča in predloge ukrepov, je na novinarski konferenci poudaril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Posamezne člane iniciative so povabili zgolj kot poslušalce. Trditve, da iniciativa Glas ljudstva ni vabljena in ne bo mogla razpravljati na torkovem forumu, ne držijo, pa odgovarjajo v uradu Pirc Musarjeve. Na forum je vabljenih več kot 60 aktivnih poslušalcev, ki bodo lahko razpravljali o predstavljenih izhodiščih, poudarjajo.

Menjava na čelu Luke Koper, vodenje začasno prevzema Nevenka Kržan

18. 05. 2023 13.27

Nadzorni svet Luke Koper se je na seji seznanil s sporazumom o predčasnem prenehanju mandata in delovnega razmerja predsednika uprave Boštjana Napasta. Na čelu družbe bo do konca junija, nato bo vodenje uprave prevzela članica uprave Nevenka Kržan. Vmes bodo nadzorniki novega predsednika uprave poiskali z javnim razpisom.

Oddaja portoroške plaže v najem: ovadili Gašparja Gašparja Mišiča

24. 02. 2023 13.54

Nacionalni preiskovalni urad je končal preiskavo okoliščin oddaje dela portoroške plaže v najem. Kriminalisti so kazensko ovadili direktorja podjetja Okolje Piran Gašparja Gašparja Mišiča. Ta naj bi zlorabil položaj za pridobitev premoženjske koristi za podjetje Hotel Palace, ki je posredno v lasti Miodraga Kostića.

Bitka za preživetje, kandidatka poškodovana na zmenku

26. 01. 2023 16.15

Tri dekleta se bodo na najbolj adrenalinskem zmenku doslej morala soočiti s svojimi strahovi. Spust s strehe zgradbe se bo za eno končal s poškodbo, po napeti preizkušnji pa jih čaka novo presenečenje.

Na čelo HSE prihaja Tomaž Štokelj

07. 11. 2022 19.24

Nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) je za novega generalnega direktorja imenoval Tomaža Štoklja. Po navedbah nadzornikov so Štoklja zaradi bogatih izkušenj z delom v energetiki ocenili kot najprimernejšega kandidata za vodenje družbe, štiriletni mandat bo začel v torek. Odločitev je bila soglasna.

Po gospodarstvu žrtev energetske krize tudi zeleni prehod?

12. 10. 2022 17.10

Številni strokovnjaki, med njimi ekonomisti, inženirji in okoljevarstveniki, opozarjajo, da bi lahko vojna v Ukrajini in z njo povezana energetska kriza upočasnili trajnostni prehod. Države mrzlično iščejo izhod iz krize visokih cen energentov, pri tem pa v imenu blaženja njenih posledic začasno ustavljajo že začete trajnostne projekte. Kako bomo zimo preživeli pri nas? Z varčevanjem, menijo strokovnjaki. Zeleni prehod pa kljub temu moramo izvesti.

Umrla je Ankica Tuđman, žena prvega hrvaškega predsednika

06. 10. 2022 11.12

V 97. letu starosti je umrla žena prvega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana. Ankica Tuđman je bila članica stranke HDZ od samega začetka. Sanader jo je iz članstva izključil, Karamarko pa ji podelil celo častno izkaznico. Z njo je povezana ena največjih afer Tuđmanovega obdobja. Po smrti svojega moža je skoraj povsem izginila iz javnosti.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši

23. 07. 2022 07.17

Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

V Revozu še občasne zaustavitve proizvodnje, delavci bodo medtem na čakanju

31. 03. 2022 10.23

V novomeški avtomobilski tovarni Revoz, katere proizvodnjo že dlje hromi pomanjkanje elektronskih sestavnih delov, pričakujejo, da se bo dobava teh delov v drugi polovici leta uredila. Do takrat se bodo še dogajale krajše, nekajdnevne zaustavitve proizvodnje, delavci pa bodo medtem na čakanju, so povedali v Revozu.

'Poskrbimo, da se zgodba ljudi v Anhovem ne bo ponovila še kje v Sloveniji'

07. 01. 2022 14.39

Pred dvema letoma je skoraj 600 zdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Pobudnica je bila Nevenka Mlinar, zdravnica v Desklah, ki v svoji ambulanti vsak dan spremlja, za koliko trpljenja, tudi smrti, je krivo onesnaženje. Tako enotnega nastopa zdravstvene stroke skorajda nismo vajeni, močan poziv pa je kljub temu naletel na bolj ali manj gluha ušesa. Danes zdravniki pozivajo znova: zavzemajo se za določitev čim nižjih mejnih vrednosti izpustov v uredbi o sežigu odpadkov.

Kadrovski pretresi v slovenski energetiki

02. 12. 2021 06.00

V ključnem času, ko imamo rekordne rasti cen elektrike, plina in ogrevanja in ko so odprta vprašanja o oskrbi z energijo v prihodnosti – zaradi opustitve rabe premoga ter zaprtja rudnika, Teša in drugega bloka nuklearke – smo priča vrsti kadrovskih menjav v vrhu energetskih podjetij. Odleteli so nekateri vodilni: Andrej Ribič, Boris Sovič, Alan Perc, Robert Golob. Kako bo to vplivalo na stabilnost trga? Se bodo menjave nadaljevale?

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.