Najvišjo podporo uživa SDS, Desus bi ostal pred vrati parlamenta
Med strankami ima z naskokom največ podpore Janševa SDS. Zanjo bi volila petina oziroma 20, 9 odstotka vprašanih, kar je več kot bi dobile LMŠ, ki bi dobila približno devet odstotkov, in SD, ki bi dobil približno sedem odstotkov, skupaj.
Sledi Levica, ki je po zeleni luči za sodelovanje z Marjanom Šarcem nekoliko izgubila (6,4 odstotka), pa Nova Slovenija, ki po umiku v opozicijo prav tako izgublja podporo (4,4 odstotka). Šesta ostaja Cerarjeva SMC (4,3 odstotka), sedma je stranka Alenke Bratušek (3,2 odstotka), osma Slovenska nacionalna stranka (3,1 odstotka), Erjavčev Desus bi z manj kot dvoodstotno podporo ostal celo pred vrati parlamenta (1,9 odstotka), lestvico pa zaključujejo Pirati (1,8 odstotka).
Sicer pa so največja politična skupina neopredeljeni, vsak peti vprašani namreč ne ve, katero stranko bi izbral, dobrih dvanajst odstotkov ne bi izbralo nobene stranke, dva odstotka vprašanih pa svojih preferenc noče izdati.
Lestvica politikov
Na prvem mestu je zasidran predsednik države Borut Pahor, za njim je evropska komisarka Violeta Bulc. Tretji je prestopnik iz SMC v SD Milan Brglez pred Marjanom Šarcem in Matejem Toninom. Novi predsednik parlamenta Dejan Židan je osmi, na deveto mesto se je prebila Alenka Bratušek. Luka Mesec je zdrsnil za dve mesti, enega pa je pridobil prvak SDS Janez Janša. Za njim sta šef poslancev socialnih demokratov Matjaž Han in odhajajoči premier Miro Cerar. In še en udarec za Desus, Karl Erjavec je šele na 19 mestu.
KOMENTARJI (381)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.