Vlada Mira Cerarja odhaja s srednje dobrim vtisom. Tri mesece po odstopu predsednika vlade njegovo ekipo, ki opravlja le še tekoče posle podpira nekaj več kot vsak tretji vprašani (36,8 odstotka). Slaba polovica (49,1 odstotka) jih ostaja nezadovoljnih, 14 odstotkov (natančneje - 14,1 odstotka) je neopredeljenih.
Med strankami po volitvah politične delnice močno rastejo Janševi SDS. Če bi bile volitve jutri, bi relativna zmagovalka predčasnih volitev prepričala še več ljudi kot prejšnji mesec - skoraj vsakega četrtega (24,7 odstotka). Druga z več kot pol nižjo podporo je Šarčeva LMŠ, ki jo podpira deset (10,1) odstotkov vprašanih, na tretje mesto je skočila Levica (8,4 odstotka).
Sledijo Židanovi socialni demokrati (8,2 odstotka), Cerarjeva SMC (5,6 odstotka), Toninovi krščanski demokrati (4,6 odstotka) in Jelinčičeva nacionalna stranka (3,8 odstotka). Nad dvema odstotkoma podpore sta še Stranka Alenke Bratušek in Desus.
In še neopredeljeni. Dobrih 13 odstotkov (13,3 odstotka) anketiranih ne ve, katero stranko bi izbrali. Nekaj več kot šest odstotkov (6,4 odstotka) ne bi izbralo nobene, trije odstotki pa niso želeli odgovoriti.
Na lestvici politikov so volitve precej premešale vrstni red. Prvo mesto je tudi tokrat rezervirano za predsednika republike Boruta Pahorja, na drugem mestu je 'zacementirana' evropska komisarka Violeta Bulc.
Na tretje mesto je skočil zdaj že nekdanji predsednik državnega zbora Milan Brglez, za njim je njegov naslednik in prvak NSi Matej Tonin. Šef LMŠ Marjan Šarec se s poskusom sestavljanja koalicije očitno ni proslavil in je zdrsnil na peto mesto. Sledijo še prvak SD Dejan Židan, prvi obraz Levice Luka Mesec, stara-nova poslanke NSi Ljudmila Novak in Alenka Bratušek. Premier v odhodu Miro Cerar je dvanajsti, predsednik SDS Janez Janša štirinajsti, lestvico pa zaključuje Franc Kangler.
KOMENTARJI (1162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.