Delodajalci od nove mandatarke Alenke Bratušek pričakujejo, da bo vlada, ki jo bo oblikovala, nadaljevala izvajanje reform, ki so ključne za spodbujanje gospodarske rasti. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) upajo, da se bo vlada hitro oblikovala in čim prej določila strateške cilje za dobrobit Slovenije.
Samo Hribar Milič, predsednik GZS, je ocenil, da gospodarski problemi ne morejo biti razrešeni brez ustrezne politične infrastrukture; imeti moramo vlado, ki drži skupaj, ima jasno strategijo in učinkovito upravlja ter vodi državne in javne uslužbence. Podjetja morajo odločneje v izvozne aktivnosti, vendar morajo biti izvozni programi podprti s strani vlade – treba je okrepiti slovensko gospodarsko diplomacijo in pomoč pri reševanju vizumske problematike.
Nova koalicijska pogodba mora vsebovati tudi jasno opredelitev glede sanacije bančnega sistema s ciljem, da se odpravi kreditni krč. "Hkrati opozarjamo, da vsaj tako velika luknja obstoji v gospodarstvu," je poudaril Hribar Milič. Gospodarstvo je namreč po njegovih pojasnilih v veliki večini prezadolženo in podkapitalizirano – pri tem tudi ozdravljen bančni sistem ne more in tudi ne sme pomagati. Zato je po njegovem mnenju potrebna resna strateška opredelitev, ali bomo podjetja reševali prek nekega sklada ali kakšne druge oblike, seveda ob ustreznem kaznovanju njihovih lastnikov in menedžerjev, če bo to potrebno.
Vlado opozarjajo na sanacijo javnih financ. "Neke politike, ki bodo peljale v nova obdavčenja gospodarstva, bodo povečale naše težave in povzročile, da bo število brezposelnih še večje," je izpostavil.
Vlada se mora po njegovih besedah opredeliti, kako bo porabila sredstva od prodaje državnega premoženja – na tem področju GZS pričakuje konkretne cilje.
GZS je zaskrbljen zaradi bremena davkov in visokih dajatev ter zaradi delovanja pravne države. "Ne gre za nespoštovanje zakonov in predpisov, gre za to, da naš sistem ne deluje," je dejal Hribar Milič in ocenil, da je pravna država prepočasna, neučinkovita in netransparentna.
Od vlade si želijo tudi ukrepov za novo rast. GZS podpira varčevanje, a meni, da večja javna potrošnja ne bo prispevala k rasti bruto domačega proizvoda. "Učinek varčevanja bi morali preliti v zagon novih strateških investicij in tistih gospodarskih projektov, ki bodo neposredno prinašali delovna mesta v Sloveniji," je poudaril. Kot je še pojasnil Hribar Milič, so to predlogi, ki jih bo GZS danes poslal pripravljavcem nove koalicijske pogodbe.
Janševo pot označili za napačno, zdaj čakajo, kaj bo storila Bratuškova
Očitno je, da so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) zadovoljni z včerajšnjim razpletom dogodkov v državnem zboru. Predsednik ZSSS Dušan Semolič namreč za vlado Janeza Janše ne najde lepih besed. Dejal je, da je bila največja napaka Janševe vlade, da je vztrajala na poti, "ki dokazano ni prava za izhod iz krize". Zaveda se sicer, da je bila Janševa ekipa tudi pod pritiskom evropskega trojčka, a je prepričan, da je njena odločitev za neoliberalno politiko pogubna za socialno državo in za gospodarstvo. "Ta pot je napačna, poglablja krizo, revščino, zvišuje število brezposelnih," je izpostavil.
Trenutno še aktualni vladi je očital hitro javnofinančno konsolidacijo prek zakona o uravnoteženju javnih financ, zmanjšanje pravic socialno prizadetih, poseg v javni sektor in v pokojnine.
Pri ocenjevanju Alenke Bratušek, ki so jo poslanci izvolili za novo mandatarko, je bil Semolič precej previden. Dejal je, da se jim je Bratuškova kot poslanka v mnogih stvareh približala in jih tudi podprla, tako da v tem delu kakšnih velikih očitkov na njeno delo nima. A če bo postala premierka, bo v drugi vlogi, dobila bo drugačno moč in odgovornost, je opozoril. Tako jo bodo v ZSSS ocenjevali šele po odločitvah njene vlade, če bo ta sestavljena. Od nove vlade v ZSSS pričakujejo spremembo gospodarske politike in spoznanje, da pravna država ter socialne in delavske pravice niso nasprotnik gospodarskega razvoja, temveč sredstvo za izhod iz krize.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Branimir Štrukelj je že izpostavil, da bodo njihova pričakovanja tudi v primeru nove vlade ostala enaka. Pričakujejo namreč predvsem pogajanja o masi za plače v javnem sektorju. To bo ena od pomembnih nalog verjetne nove mandatarke, je prepričan Štrukelj.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.