Mineva 20 let, odkar smo stopili v svet kot enaki med enakimi. Svet nas je sprejel, vstop v mednarodno skupnost pa nam je ponudil nove priložnosti in zadal nove odgovornosti, je na proslavi ob dnevu državnosti povedal predsednik republike Danilo Türk. "Svet se spreminja in danes vsi iščemo nove rešitve. Ozrimo se torej v nedavno preteklost in v zahtevno sedanjost, da bi našli resnično dobre rešitve za prihodnost," je svetoval.
Kot je dejal, današnja kriza ni samo naša. Tudi Evropska unija se ji ni ognila – in zdaj vsi skupaj iščemo izhod. Stare rešitve niso več uporabne, nove pa še iščemo. V krizi smo vsi Evropejci povezani in iz nje lahko izidemo samo skupaj. Pot naprej pa po njegovem mnenju ne vodi preko drobitve Evrope. Prav nasprotno, Evropa bo krizo premagala, samo če bo našla dobre skupne rešitve in skupno pot naprej. Potrebujemo gospodarsko rast in razvoj, razvojne projekte, ki bodo dali upanje in prihodnost državljanom Evrope in ki bodo dovolj močni, da bodo prepričali svetovne finančne trge. Potrebujemo krepitev legitimnosti odločanja v EU, tako da se bomo državljani Evrope lahko istovetili z njenimi odločitvami. "Evropski parlament mora postati naš skupni dom demokracije, Evropska komisija pa resnična garancija učinkovitega upravljanja, v katero bomo lahko verjeli vsi. Danes potrebujemo več Evrope in ne manj!"
Reševanje vsake krize po njegovih besedah zahteva zlasti streznitev in obračanje k sebi. Vsakdo se mora vprašati, kaj je zmožen in kaj je dolžan storiti drugače ali bolje. "Še vedno velja, da mora vsakdo najprej pomesti pred svojim pragom."
Predsednik je prepričan, da smo sposobni pametnih odločitev in streznitve, ki jo moramo doseči, da bi izšli iz sedanje gospodarske, socialne in politične krize. Na vprašanje, kako naprej, odgovarja, da je treba odpirati možnosti mladi generaciji. "Omogočiti jim moramo kakovostno šolanje, da bomo v resnici zagotovili trajnostni in dolgoročen razvoj. Potrebujejo delo za nedoločen čas in večje zaposlitvene varnosti. Zato dobro premislimo, ali so dobre raznovrstne zamisli o zmanjšanju vlaganj v šolstvo in znanost ter o prerazporejanju sredstev za izobraževalne namene. Napak si pri tem strateškem vprašanju ne smemo privoščiti."
Türk verjame, da tudi na politični ravni lahko razvijamo solidarnost. "V nedavnih pogajanjih med vlado in sindikati o finančnih vprašanjih sta se dialog in sporazum že preizkusila kot sredstvi za sprejemanje pomembnih odločitev. Imamo prve uspehe. Razmislimo o tej izkušnji in jo poskušajmo razviti v nove vrline naše politike, bolj kulturne, manj strankarske in bolj odprte za potrebe po družbeni koheziji in solidarnosti. Potrebujemo voljo in znanje. In oboje je mogoče, če se le hoče. Naj po prazniku nastopi nov dan za Slovenijo in priložnost, da srečno bo prestala časov silo, kot pravi naš veliki pesnik France Prešeren. Naj živi Slovenija!" je zaključil.
Kuntner razburil s svojimi izjavami
In medtem ko je Türk delitve obsodil, pa so bili organizatorji proslave drugačnega mnenja. Povezovalec prireditve, igralec Jernej Kuntner, je poudaril, da so v vojni za Slovenijo padle tudi žrtve. "Ne žalimo njihovega spomina s simboli, ki jih je nosil agresor," je dejal. Povedal je tudi, da so ob agresiji JLA proti odboru javno nastopile nekatere posamične organizacije zveze borcev, "njihov sedanji predsednik pa je že pred tem dejal, da bi bila odcepitev Slovenije od Jugoslavije za nas samomor". "In le nekateri so se umaknili na varno k vrbskemu ali ženevskemu jezeru. Med njimi tudi taki, ki imajo veliko pripomb na letošnjo državno proslavo," je še dodal. Kot je dejal, leta 1991 nobena veteranska organizacija ni izrazila želje, da bi sodelovala na proslavi ob razglasitvi države. S temi besedami je Kuntner povzročil nekaj nejevolje, opaziti je bilo, da je proslavo kmalu za tem zapustil ljubljanski podžupan Aleš Čerin.
'Skozi zgodovino smo dokazali, da smo sposobni prilagajanja'
Podpredsednik DZ Jakob Presečnik je na slavnostni seji, ki je pred proslavo potekala v državnem zboru, ocenil, da je zaradi trenutnega gospodarskega položaja v Evropi naša država trenutno na prelomnici, pri tem pa je zelo pomembno, katero smer bo izbrala, ker bo ta odločitev "zaznamovala naslednja desetletja slovenske države". Prav tako je ocenil, da bo naš preboj iz krize odvisen predvsem od naše volje in naše pripravljenosti za spremembe.
Pri izhodu iz krize moramo sicer po njegovih besedah upoštevati, da socialna država temelji na gospodarski uspešnosti in da so socialno najmočnejše države ravno tiste, ki se ponašajo z najbolj tehnološko razvitimi gospodarstvi.
Presečnik sicer ocenjuje, da nam je pri preboju iz krize v zadnjih mesecih uspelo narediti "majhen, a izredno pomemben korak". "Dokazali smo, da lahko izstopimo iz kroga nevzdržnega trošenja, da si lahko sami postavimo omejitve in s tem dali signal celotnemu svetu, da še lahko računa na slovensko finančno stabilnost," je dejal, ob tem pa izrazil prepričanje, da brez varčevanja pri javni porabi ni mogoče spodbuditi investicij in gospodarske rasti.
Janša: Dan državnosti je čudovit praznik
Predsednik vlade Janez Janša je v svoji poslanici zapisal, da je dan državnosti "čudovit praznik" in praznik vseh, ki v srcih nosijo ljubezen do domovine. "Pred 21 leti smo dokazali, da z odločnostjo, pogumom in vizijo lahko dosežemo tudi tisto, kar se je vsem okrog nas zdelo nemogoče. Samostojno državo Slovenijo," je poudaril.
Kot pravi, je država v teh 21 letih rasla hitro. "Z mladostno zagnanostjo in neučakanostjo smo premagovali ovire in dosegali cilje, o katerih si še dolgo nazaj nismo upali niti sanjati." A na tej poti smo po njegovih besedah spregledali in prezrli pasti, zaradi katerih naši temelji danes niso tako trdni, kot bi si želeli. Močneje kot druge sta nas prizadeli gospodarska in finančna kriza, ki sta dodatno razgalili vse sistemske slabosti, nakopičene v tem obdobju ali prenesene iz prejšnje nedemokratične ureditve.
Država je zadnja tri leta močno zaostajala z gospodarskimi ukrepi, zato moramo nadoknaditi zamujeno, pravi Janša. "Seveda so rezi boleči, vendar pa lahko samo na ta način spet stopimo na pot razvoja in blaginje. Kot rojstvo države terja svoj čas, svoj čas terja tudi obrat v vnovično rast. In bolj pravočasni, premišljeni ter modri bodo ti ukrepi, bolj varna in lepša bo naša prihodnost."
Ker so časi negotovi in je vprašanj, tako kot pred 21 leti, veliko, je zdaj, morda bolj kot kdaj koli prej, po premierjevih besedah pomembno, da se zazremo vase. Da spet najdemo v sebi in skupaj kot narod moč, zaupanje in vero v prihodnost.
Premier državljankam in državljanom iskreno čestita za vztrajnost, pogum in močno voljo, ki nas je povezovala ob osamosvajanju in ki nas lahko povezuje spet danes in jutri. "Vsem želim ponosno praznovanje skupnega rojstnega dne. Bog živi nam deželo, Bog živi ves slovenski svet!" je zaključil.
KOMENTARJI (1010)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.