"Nadzorni svet Kapitalske družbe je danes podprl predloge uprave, ki predstavljajo podlago za uveljavitev predkupne pravice za nakup delnic in terjatev družbe Sava, s strani Slovenskega državnega holdinga ter Kapitalske družbe, v skladu s sprejetimi sklepi Vlade RS," se glasi sporočilo po seji nadzornikov, ki se je začela že v petek, zaključila pa danes.
Pričakovati je, da bo podobno odločitev za uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež v družbi, ki je prek podjetja Sava Turizem lastnica ali upravljalka pomembnega dela slovenske turistične infrastrukture na ključnih destinacijah na Obali, Bledu in severovzhodu Slovenije, v petek popoldne sprejel še nadzorni svet SDH.
York je namreč naprodaj ponudil svoj 43,2-odstotni delež v Savi, ki je prek družbe Sava Turizem lastnica objektov na ključnih lokacijah v Portorožu, na Bledu in na severovzhodu Slovenije. Konec januarja je dogovor o nakupu podpisal z družbo Prestige Tourism, v ozadju katere je madžarski kapital, vendar ima država možnost uveljaviti predkupno pravico. Prek SDH in Kapitalske družbe je namreč lastnica skoraj 47-odstotnega deleža v Savi.
Da namerava vlada za vsoto, ki bo omogočila uveljaviti predkupno pravico za delež Save, dokapitalizirati SDH, je danes ob robu srečanja z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom v Lendavi povedal premier Janez Janša. Na finančnem ministrstvu so zapisali le, da je namen dokapitalizacije zagotavljanje sredstev SDH za izvajanje aktivnosti, povezanih z uresničevanjem strategije turizma in v povezavi s sprejetim letnim načrtom upravljanja kapitalskih naložb za leto 2022.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem izrazil zadovoljstvo, da "imamo za uveljavljanje predkupne pravice širok političen konsenz". "Vlada je zagotovila temelj z dokapitalizacijo SDH. Verjamem, da se bo zgodba odvila v pravo smer in bomo pripeljali do prestrukturiranja Save na način, da bo to dobro za turizem, zaposlene in za Slovenijo," je zapisal.
SDH mora sicer v skladu z današnjim sklepom vlade v štirih mesecih po pridobitvi katerekoli kapitalske naložbe, ki jo bo pridobil iz teh sredstev, zagotoviti tudi izvedbo forenzične preiskave poslovanja tako te družbe kot tudi njenih odvisnih družb, in sicer za obdobje desetih let pred nakupom.
Dokapitalizacija se bo izvedla z izdajo največ 24.922 navadnih imenskih nematerializiranih kosovnih delnic po emisijski vrednosti 1669,1704223 evra za delnico. Znesek v višini 41,6 milijona evrov bo država vplačala v obliki denarnega vložka, je sklenila vlada. Po novem bo država v SDH imela delež v nominalni vrednosti 301,8 milijona evrov. SDH in Kad imata čas za uveljavitev predkupne pravice za Yorkov 43,2-odstotni delež v Savi do 3. marca. Kad ki ima v Savi približno 28-odstotni delež, SDH pa nekaj manj kot 19-odstotnega. Nadzorni svet Kada sejo o uveljavitvi predkupne pravice nadaljuje danes, nadzorniki SDH pa naj bi po neuradnih informacijah odločitev sprejeli v petek.
Opozicija pozdravlja zagotovitev sredstev za odkup deleža Save
Opozicijske SD, LMŠ, SAB in Levica so ob robu današnje izredne seje DZ pozdravile namero vlade, a ostajajo skeptične. Zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri naj bi poslanci v ponedeljek razpravljali prav o uresničitvi predkupne pravice in o priporočilih vladi, naj kot skupščina Kapitalske družbe (Kad) in SDH to zagotovi, bodo umaknili, ko bo podana pisna zaveza, napovedujejo. Kot so še v današnjih odzivih navajali v delu opozicije, so sami ves čas pozivali vlado, naj sprejme takšno odločitev. "V opoziciji smo ves čas govorili samo eno, treba je obraniti slovenski strateški interes, potrebno je obraniti in zaščititi slovenski turizem in veseli smo, da smo danes od predsednika vlade prvič slišali, da je temu tako," je ob tem dejala poslanka SD Meira Hot. Opozorila je še, da je vlada takšno odločitev sprejela šele po "tednih in tednih pozivov, ko smo z vladne strani poslušali izmikanja, manipulacije".
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović pa je ocenil, da današnji sklep pomeni, da so demokratični pritiski na vlado uspeli. Po njegovih besedah do tega ne bi prišlo, če bi vlada sledila svoji strategiji in že lani, ko je imela ponudbo, odkupila Yorkov delež. "So pa špekulirali in po vsej verjetnosti imeli nek skrit namen odprodati Savo Turizem investitorju, za katerega nihče ne ve, kakšne namene je imel," je še ocenil. Predsednica SAB Alenka Bratušek je poudarila, da gre v omenjenem primeru za pomemben segment slovenskega gospodarstva in edinstvene lokacije, ki jih Slovenija ne bi nikoli več mogla dobiti nazaj. "Res pa je, da pogodba še ni podpisana, do volitev je še 62 dni in ves ta čas bo treba biti pozoren in na preži, da nam ta vlada ne bi pripravila še kakšnega takšnega incidenta," je dejala.
Tudi vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je izpostavil, da je treba počakati, da SDH dejansko uveljavi predkupno pravico. "Pred tem ne bi slavil, ker s to vlado smo navajeni, da se lahko stvari spremenijo čez noč," je dejal. SDH pa mora v skladu z današnjim sklepom vlade v štirih mesecih po pridobitvi katerekoli kapitalske naložbe, ki jo bo pridobil iz teh sredstev, zagotoviti tudi izvedbo forenzične preiskave poslovanja tako te družbe kot tudi njenih odvisnih družb, in sicer za obdobje desetih let pred nakupom.
V opozicijskih SD, LMŠ, SAB in Levici ob tem poudarjajo, da s tem nimajo težav, če obstajajo kakršnikoli sumi o nepravilnosti poslovanja. Hotova je ob tem še poudarila, da je odgovornost lastnika neposredno spremljati poslovanje podjetja. "Če predsednik vlade meni, da je forenzična preiskava potrebna, naj se to zgodi, v to se mi ne spuščamo, spuščamo se v obranitev strateških interesov države," je dodala. Golubović pa v takšni potezi vlade in premiera Janše vidi iskanje "opravičila za svoje volivce". Vatovec ob tem ocenjuje, da bi morali "forenzičnih preiskav narediti cel kup".
Na Bledu od lastnikov turističnih kapacitet pričakujejo odgovorno ravnanje
V Turizmu Bled pa v luči prodaje Yorkovega deleža v Savi izpostavljajo, da se v postopke ne morejo vmešavati, poudarjajo pa, da od lastnikov pričakujejo odgovorno ravnanje lastnikov turističnih kapacitet, tako do zaposlenih kot do destinacije same. Zavzemajo se za medsebojno spoštovanje, transparentno delovanje in odprt dialog. "Upravljanje z eno najpomembnejših turističnih destinacij v tem koncu Evrope in z eno najlepših na svetu je vedno skupno dejanje vseh, ki na destinaciji živijo, delajo ali jo obiščejo kot kraj za dopust in raziskovanje," je v izjavi za javnost zapisala vršilka dolžnosti direktorice Turizma Bled Romana Purkart. Kot je izpostavila, so za svoj kraj najprej odgovorni domačini, ob tem pa poudarila, da Blejci nimajo privilegija, da bi gledali eno samo poletje naprej, pač pa morajo pri vseh svojih dejanjih in odločitvah, s katerimi tako ali drugače vplivajo na razvoj kraja, misliti na prihodnje generacije.

"Točno to pa pričakujemo tudi od investitorjev in lastnikov, ki s svojimi namestitvami ali storitvami na Bledu služijo. Bled je majhna občina z manj kot 8000 prebivalci, ki od lastnikov turističnih kapacitet in storitev na Bledu upravičeno pričakuje njihovo sodelovanje, predvsem pa razumevanje krhkosti njegove lepote," je zapisala. Sodelovanje z lokalnim prebivalstvom, razumevanje priložnosti in omejitev prostora, aktivna zelena in trajnostna politika, predvsem pa dvosmeren dialog med lokalno skupnostjo in lastniki so po oceni Purkartove tisto, kar mora postati samoumevno.
Javni zavod Turizem Bled bo, kot je izpostavila, vedno odprt sogovornik za vse - tako domačine, zasebne oddajalce sob in apartmajev, kot tudi za lastnike hotelov, restavracij in ponudnike storitev na Bledu. "Treba se je pogovarjati in najti rešitve, ki bodo Bledu omogočale razvoj na vseh področjih," je jasna. "Na odločitev, kdo bodo bodoči lastniki hotelov na elitnih blejskih lokacijah, javni zavod Turizem Bled nima vpliva in se v postopke niti ne more niti se nima namena vmešavati. Jasno pa poudarjamo, da od lastnikov pričakujemo odgovorno ravnanje tako do zaposlenih kot do destinacije same, medsebojno spoštovanje, transparentno delovanje in odprt dialog," je sklenila.
KOMENTARJI (387)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.