Mencanje, skrivanje in sprenevedanje vlade ter Slovenskega državnega holdinga (SDH), ali bo ta uveljavil predkupno pravico in od sklada York odkupil 43,2 odstotka Save – sicer ga bo ta prodal madžarskemu projektnemu podjetju Prestige Tourism oziroma madžarskemu skladu Diofa Asset Management – nima nobene ekonomske logike, je danes na novinarski konferenci LMŠ, SD, Levice, SAB in NeP izpostavil vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović.
O tem je že razpravljala komisija DZ za nadzor javnih financ, a ustreznih pojasnil ni bilo. V dobrem tednu ni nič novega, časa za uveljavitev predkupne pravice pa je vse manj. Zato so vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ. Na njej se bodo vnovič zavzeli za to, da vlada kot skupščina SDH doseže uveljavitev predkupne pravice, je povzel. "Čas se izteka," pa je opozorila Meira Hot iz SD.
Sava, ki je v dobri finančni kondiciji, ima prek Save Turizma v lasti hotele na najboljših lokacijah in država bi jo zato morala zaščititi pred "špekulativnim" nakupom, je nanizal Golubović. Podobno je ocenil Miha Kordiš iz Levice. "Zasebni kapital deluje z motivom maksimizacije dobička, to še posebej velja za špekulativne sklade," je menil. "V Levici nasprotujemo kakršni koli privatizaciji, še posebej na področju strateških panog, kot je turizem," je poudaril.
Po besedah Vojka Starovića iz SAB pri tem ne govorimo le o družbi Sava Turizem, temveč o turizmu Slovenije. Takšno naložbo bi morali po njegovem mnenju usmeriti v demografski sklad, in ne v špekulativnega. "Pogovarjamo se o 18 hotelih, preko 3000 turističnih kapacitetah, 80 bazenih in 17 izvirih pitne ali termalne vode," je podčrtala vodja poslanske skupine NeP Janja Sluga. "To bo vlada prodala špekulativnemu skladu za ceno ene dobre parcele za hotel na prestižni lokaciji," je dejala in dodala: "To ni prodaja, to je darilo."
Država je že lastnica turistično-hotelirskih podjetij, ki ustvarjajo polovico prihodkov iz nastanitvenih dejavnosti. "Sedaj bi morala opraviti zadnji korak," je še poudaril Golubović in dodal, da jim ni jasno, kako to, da "se vlada kot skupščina SDH ne želi izreči, kaj bo naredila, pri čemer govorimo o premoženju, ki je v lasti državljanov", zato je vlada dolžna, da o tem primerno komunicira z javnostjo.
V Levici in opoziciji sklicujejo izredno sejo z zahtevo, da država zaščiti turizem, uveljavi predkupno pravico za Savo d.d.
Miha Kordiš iz Levice je povedal: "V Levici nasprotujemo kakršnikoli privatizaciji, še posebej na področju strateških panog, kot je turizem. Zasebni kapital deluje z motivom maksimizacije dobička, to še posebej velja za špekulativne sklade.''
Turizem zagotavlja več kot desetino BDP in zaposlitev, a kljub temu oblast Savo d.d. z njenimi rentabilnimi turističnimi biseri prepušča madžarskemu kapitalu. Moravske Toplice, Zdravilišče Radenci, Terme Ptuj, Sava Hoteli Bled in Resort Bernardin je le nekaj infrastrukture pod okriljem podjetja, ki zagotavlja skoraj 3000 turističnih namestitev, so zapisali v Levici. Kot so dodali, je iz obsega dejavnosti jasno, da gre tako za strateško panogo kot za strateško podjetje: "Toliko bolj to velja, če vemo, da je kakovost zaposlitev v turizmu slaba, veliko je prekarnosti in minimalnih plač, okoljski učinki pa hitro zelo negativni."
"Ker zasebni kapital išče niše za čim večji in čim hitrejši dobiček, mu zagotavljanje boljših zaposlitev ni v interesu, razvoj panoge z ozirom na nosilne zmožnostni okolja prav tako ne; točno zato ne poznamo primera privatizacije, ki bi se izšel v družbeno korist. Prav nasprotno, običajno smo hitro priča odpuščanjem, razkosavanjem podjetij, zapiranjem obratov in preprodaji dalje," pravijo v Levici: "Za razliko od razloga obstoja zasebnega kapitala, pa država lahko deluje drugače in pred profit za vsako ceno postavi družbene cilje: število in kakovost delovnih mest, razvoj, okolje."
KOMENTARJI (317)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.