Včeraj smo v novici o poslancu in nekdanjem tajnem sodelavcu Službe državne varnosti Mitji Meršolu z naslovom Meršolovi novinarski kolegi so precej kritični napačno zapisali, da je predsednik Danilo Türk dejal, da ne razume, zakaj bi morali odpirati zadeve, ki so tako stare. Izjave ni podal predsednik Türk, ampak prvak Pozitivne Slovenije Zoran Janković.
Pogovor predsednika Türka z novinarji objavljamo v celoti:
Novinarka: Gospod predsednik, zelo ste se osebno angažirali v primeru Simčičevega spričevala in poslali mnenje o moralnosti tega početja. Zanima nas, ali boste tako storili tudi v primeru Mitje Meršola kot poslanca.
Predsednik Türk: V čem pa vidite podobnost?
Novinarka: Torej, kot vemo, je včeraj prišlo v javnost, da Mitja Meršol naj bi bil tajni sodelavec državne varnosti. Boste sporočili, ali je to etično ali ni etično za poslanca?
Predsednik Türk: No, jaz teh dokumentov nisem videl in kaj več o tem ne morem reči. Opozoril pa bi vas na stališče predsednika državnega zbora, ki je neko izhodišče. Ampak, kot rečeno, dokumentov nisem videl. In vidim, da se pri nas kar nadaljuje ta praksa politične uporabe kakšnih dokumentov iz delov arhivov. To se mi zdi ena tema, ki bi zaslužila malo kritičnega pogleda.
Po besedah Jankovića pa naj se Meršol sam odloči, ali bo odstopil kot poslanec. "Sam mora oceniti, kaj so njegova poročanja pred 40 leti pomenila." Predvsem se mu zdi pomembno, ali je komu naredil škodo. Ne razume tudi, zakaj bi moral Meršol po mnenju nekaterih svojo preteklost razkriti pred volitvami. "Odpirati zadeve, ki so tako stare, posebej, če ni nobene škode … Zakaj bi pa moral obveščati?"
Tajni dokumenti, ki dokazujejo sodelovanje Mitje Meršola s Službo državne varnosti:
KOMENTARJI (339)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.