Vse štiri prejemnike priznanja povezujejo plemenita, dobrodelna dejanja, s katerimi so ne le povezali Slovenijo, temveč pokazali, kakšno moč imata srčnost in sleherni posameznik. Predsednik Borut Pahor jim je zato podelil priznanje jabolko navdiha in jim na ta način pritrdil, da so spodbuda in vzor države.
Društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki so dosegli, kar se je na prvi pogled zdelo nemogoče
In mogoče je bilo zgolj zaradi skupnih moči vseh Slovencev. "Nihče ni tako majhen, da ne bi mogel doseči česa velikega, skupaj pa lahko dosežemo tudi tisto, kar se zdi nemogoče," je sporočilo društva Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, ki so zaslužni, da je mali Kris dobil priložnost, da prebrodi neozdravljivo, redko gensko bolezen – spinalno mišično atrofijo.
"Vsi smo rekli: to ni prav, take reči se ne bi smele zgoditi. Nato smo izvedeli, da obstaja zdravilo, ki bi lahko zaustavilo napredovanje Krisove bolezni. Zelo drago je in daleč, na drugem koncu sveta, Kris pa ga mora dobiti hitro, drugače bo prepozno. Tu bi se pripoved lahko končala; saj vemo, da nimajo vse srečnega konca. Krisova starša nista vedela, na koga se obrniti, da bi pomagal. Za tako izjemne stiske ni običajnih poti. Zatekla sta se k Larisi Štoka in društvu Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki," je začetek zgodbe, ki so jo poslali z urada predsednika kot utemeljitev, zakaj si društvo zasluži priznanje.
Nadaljni razplet zgodbe je znan. Z Lariso Štoka in drugimi prostovoljci iz društva sta starša lahko vsem povedala Krisovo zgodbo. "Ganljivemu klicu na pomoč so se odzvali vsi, ki so čutili, da lahko pomagajo. Prav kmalu so začutili še nekaj: da so del nečesa velikega, večjega od vsakega posebej in močnejšega od Krisove bolezni. Da si delijo in dajejo upanje. Tega vala dobrote in sodelovanja takrat ni moglo nič več ustaviti – novica o vseslovenski dobrodelni akciji je dosegla vse kotičke domovine in se dotaknila vsakega srca," so zapisali s predsedniškega urada.
V enem tednu so zbrali skoraj štiri milijone evrov, zato bo društvo zaradi malega Krisa iz Kopra lahko pomagalo še drugim otrokom ter s preostankom zbranega denarja nadaljevalo svoje plemenito poslanstvo. "Upanje za Krisa je pri slehernem od nas vzbudilo zavedanje, da nihče ne ostane sam, če znamo biti skupaj," so strnili z urada predsednika, zakaj je Krisov primer navdih vsem.
Priznanje je prevzela predsednica društva Larisa Štoka, ki je priznanje označila kot plemenito dejanje in velik navdih za nadaljnje delovanje društva.
"Ko se povežemo, je res vse mogoče. Tudi zbrati 3.997.259 evrov. Hvala vsem, ki ste nam zaupali in verjeli v pravljico o Palčici pomagalčici, ki je postala resničnost," je v svojem nagovoru povedala Štoka.
Jaka Krebs, deček, ki pooseblja pomen dobrodelnosti
Ko je devetnajstmesečni Kris iz Kopra potreboval pomoč pri nakupu zdravila, ki bi lahko zaustavilo napredovanje njegove bolezni, je Slovenija hitro razumela, da se je treba odzvati hitro, sicer bo prepozno.
In čakal ni niti Jaka Krebs. "Ni pomislil, da ima šele osem let, ni pomislil, da je tudi sam bolan, poiskal je svojo največjo dragocenost. Da bi pomagal Krisu zbrati denar za zdravilo, mu je podaril hokejsko palico vrhunskega hokejista Anžeta Kopitarja s podpisom in osebnim posvetilom: zdaj jo Kris potrebuje bolj kot jaz," so zapisali s predsedniškega urada.
To preprosto, a mogočno dejanje je zagotovo navdih, saj je Jaka Krebs jasno pokazal, da nihče ne more reči, da je premajhen ali prešibak. "Vsak je velik, kolikor je veliko njegovo srce. In vsak je močan, kolikor je močno njegovo upanje. Jaka Krebs pooseblja iskreni odziv vseh dobrih ljudi, ki so bili pripravljeni pomagati Krisu in so vedno pripravljeni pomagati, ko je potrebno," so utemeljili z urada predsednika in dodali, da si bomo zaradi takšnih dobrotnikov še dolgo lahko pripovedovali resnične zgodbe o malih in velikih junakih, ki spreminjajo svet na bolje.
Jaka je bil v svojem govoru kratek in jedrnat. "Hvala," je dejal, potem ko mu je predsednik republike podelil nagrado. Njegov oče, Matjaž Krebs, pa je ob tem dejal, da je Slovenija dokazala, da dobrota v njej še vedno obstaja.
Miha Deželak, srčni junak
Radijski voditelj Miha Deželak se je pred leti odločil, da bo pomagal otrokom, ki živijo v revščini ali pa si zaman želijo tisto, kar je za njihove vrstnike povsem običajno. Ni se vprašal, kdo bi moral to storiti, vprašal se je, kaj lahko stori sam, so njegovo zgodbo opisali s predsedniškega urada: "Vedel je, da ima kot človek, ki je v nenehnem javnem stiku z ljudmi, posebno moč, in čutil je, da je z njo povezana tudi odgovornost. S skirojem se je podal z Goričkega v Piran. Pot je začel sam, končal pa jo je v veliki množici, kajti kamorkoli je prišel, so mu ljudje odpirali vrata šol in vrtcev, podjetij in domov, povsod so hoteli pomagati."
"Ko se zaveš, da to počneš zaradi otrok, poletiš," je razmišljal Deželak in pot nadaljeval tudi naslednje leto in nato znova in znova. Edinstvena dobrodelna akcija, ki jo je poimenoval 'Deželak junak', je postala vsakoletna junijska dogodivščina, v kateri sodelujejo znani in manj znani dobrotniki, Miha Deželak pa je v njej središčna točka, ki poganja kolo sočutnosti in solidarnosti. "Letos se je, po dolgem in počez, po Sloveniji odpeljal že petič, tokrat na kvadrociklu. Zbrati mu je uspelo več kot 280 tisoč evrov, kar je največ doslej. V petih letih je prevozil več kot 2700 kilometrov, zbral več kot šeststo tisoč evrov in obdaril več kot dva tisoč otrok. Njegova pot pa gre naprej in naprej," so zapisali v predsedniškem uradu in strnili, da je Miha Deželak zares junak.
Kot je v predsedniški plači radijski voditelj, so ga skozi različna življenjska obdobja navdihovale različne osebe, a vedno so bili med njimi športniki kot so košarkar Luka Dončić, kolesar Primož Roglič in moška odbojkarska reprezentanca. Na delovnem mestu mu je vsako jutro v velik navdih sodelavec, radijski in televizijski voditelj Denis Avdić. Na samem področju dobrodelnosti, pa mu je v velik navdih predsednica Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Anita Ogulin.
A kot je še izpostavil, opaža, da tudi sam postaja navdih mlajšim. Tako mu je med drugim njegov sin že povedal, da bo "Deželak junak" naslednje generacije, je še dejal.
Rdeči noski že petnajst let razveseljujejo otroke v slovenskih bolnišnicah
Nasmejanim in zabavnim bolnišničnim klovnom v živobarvnih oblačilih in z živordečimi okroglimi noski je pot v Slovenijo utrla Eva Škofič Maurer. Prvo slovensko diplomirano klovneso je navdušila zamisel, da bi v slovenske otroške bolnišnice prinesli igrivost in smeh ter nujno zdravilno moč, kot je je sama videla v Avstriji.
"Morda bo kdo rekel, da klovni nimajo kaj iskati v bolnišnici. Otroci pa tudi ne, bi odgovorili bolnišnični klovni. To je vodilo, ki so ga Rdeči noski zapisali na spletni strani društva. V njem je danes že dvajset takšnih nenavadnih in posebnih zdravnikov. Obiskujejo vse slovenske splošne in specializirane bolnišnice z otroškimi oddelki ter malim bolnikom lajšajo zdravljenje s tem, ko jim prinašajo veselje, radost in smeh," so njihovo prizadevanje, da pomagajo odgnati temne misli otrok, opisali s predsedniškega urada.
Šaljivi nastopi in igrivi nasmehi so obraz resnega in odgovornega poslanstva umetnikov z otožnimi očmi. Člani in sodelavci društva Rdeči noski na rednih usposabljanjih pridobivajo posebne veščine in oblikujejo izvirne metode – takšne, da jim pomagajo pri delu z otroki, ki so zaradi bolezni osamljeni, otožni, ranljivi, obupani. "Rdeči noski pa obiskujejo tudi druge ustanove: varstveno-delovne centre, središča za delo in usposabljanje, vrtce in šole za otroke s posebnimi potrebami, begunske centre, hospice in domove za ostarele," so razložili v predsedniškem uradu.
Po besedah ustanoviteljice društva Škofic Maurerjeve je jabolko navdiha priznanje za delo klovnes in klovnov ter obenem priznanje, da je za Slovenijo ta poklic pomemben. Kot je še dejala v predsedniški palači, so otroci z njihovimi odprtimi čustvi, sposobnostjo uživanja trenutka in pripravljenostjo na igro, ne gleda na zdravstvene okoliščine, vzor Rdečim noskom.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.