Z ukrepom, ki je znan kot trošarine za zdravje, bo država pridobljeni denar s trošarinami za žgane pijače in cigarete, namenila pokrivanju zdravstvene izgube in za investicije v zdravstvo. Trošarine za žgane pijače so višje kar za tretjino, s čimer bo država pridobila 1,4 milijarde dodatnih tolarjev. Hitreje bodo rasle tudi trošarine na cigarete. Državna blagajna bo tako dobila skoraj 6 milijard dodatnih tolarjev. Proračun bo zaradi neobdavčenih plač do 130.000 tolarjev ob 5,7 milijarde tolarjev letno. Pri ostalih pa bo obdavčitev predvidoma nižja za 0,2 odstotni točki.
Tako bo popolnoma razbremenjenih 40 odstotkov delavcev oziroma njihovih delodajalcev. Delodajalce pa bo obremenilo višje obvezno zdravstveno zavarovanje. Na področju zdravstvenega zavarovanja bo ukinjen brezplačni prevoz za nepokretne in za dializne bolnike. Kandidati za invalidski status bodo morali za prejemanje bolniške dokazati nesposobnost za delo tudi za čas, ko čakajo na odločitev komisije. Ukinja se tudi vračilo potnih stroškov pri odhodu v zdravilišče. Zamudniki pri plačilu zavarovanja bodo upravičeni le do urgentne brezplačne pomoči. Z ukinjanjem teh pravic bo državni proračun bogatejši za 900 milijonov tolarjev.
Sprejet načrt razvoja SV
DZ je s 60 glasovi brez nasprotovanja sprejel tudi splošni dolgoročni program razvoja in opremljanja Slovenske vojske, ki določa temeljne usmeritve za nadaljnji razvoj vojske ter kadrovsko popolnjevanje in opremljanje v obdobju od 2002 do 2007.
Z objavo sprejetega sklepa v uradnem listu bo prenehal veljati lani sprejeti splošni dolgoročni program razvoja in opremljanja SV. Bistvo programa je zmanjšanje vojne sestave SV na 26.000 pripadnikov, sprememba strukturnih razmerij v vojaški organizaciji, povečanje sil za posredovanje, razvoj glavnih in dopolnilnih sil, večja profesionalizacija SV in odprava ter preseganje neskladij v kadrovski strukturi SV, še posebej kar zadeva stalno sestavo.
Kritike opozicijskih strank
Opozicijske stranke so precej kritične do dopolnjenih predlogov proračuna. Menijo, da bi moral biti proračun prilagojen novim gospodarskim gibanjem, saj svetovnemu gospodarstvu po enajstem septembru ne kaže dobro. Vlada, pravijo, ni kaj dosti popravila. Najbolj jih moti, da so gospodarska pričakovanja ostala enaka kot v prvotnih predlogih. Janez Drobnič iz Nove Slovenije meni, da v času recesije ni dobro povečevati proračunskih odlivov in prilivov, pač pa je potrebno zmanjšati stroške države. Andrej Vizjak iz SDS se ne strinja z nakupom vladinega letala in velikimi državnimi izdatki za plače v javni upravi ter administraciji.
Dnevni red seje DZ o državnem proračunu za 2002/2003
Državni zbor je na izrednem zasedanju osrednjo pozornost namenil dopolnjenima predlogoma državnih proračunov za leti 2002 in 2003. Na dnevni red je bil poleg tega uvrščen še zakon o izvrševanju proračuna za prihodnji dve leti, ki naj bi ga poslanci sprejeli po hitrem postopku, novela zakona o trošarinah (skrajšani postopek), druga obravnava sprememb zakona o davku na izplačane plače, novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (hitri postopek) ter predlog splošnega dolgoročnega razvoja in opremljanja Slovenske vojske.
Dopolnjena predloga državnega proračuna za leti 2002 in 2003 je vlada pripravila na osnovi novih ocen makroekonomskih kazalcev. V njem je predvidela nižjo gospodarsko rast od sprva načrtovane, da pa ne bi bilo potrebno krčiti obsega izdatkov, je sklenila varčevati pri materialnih stroških in plačah in povečati sredstva za naložbe. Sklenila je tudi predčasno zvišati stopnjo davka na dodano vrednost.