Slovenija

SNS kritično o predlogu proračunov

, 27. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Tri osnovne "zamere SNS" k predlogu proračunov so sestava prihodkovne strani proračuna, proračunski primanjkljaj in nekdanja pravica poslancev, da vlagajo amandmaje k dopolnjenemu predlogu proračuna, je povedal poslanec SNS Sašo Peče.

Dopolnjen vladni predlog proračuna za prihodnji dve leti temelji po mnenju Slovenske nacionalne stranke (SNS) zlasti na povečanju davkov na račun državljanov, saj vlada ne ve, kako naj napolni proračunsko luknjo.

Peče: Vlada je proračunski primanjkljaj skušala zmanjševati šele, ko je dobila poročilo Evropske komisije
Peče: Vlada je proračunski primanjkljaj skušala zmanjševati šele, ko je dobila poročilo Evropske komisije FOTO: Dare Čekeliš

"Edino SNS skrbi, kaj se dogaja na prihodkovni strani proračuna, saj se vsi ukvarjajo le z odhodki," je dejal Peče. Po njegovem mnenju je neustrezno razmerje med nedavčnimi in davčnimi prihodki, saj slednji presegajo 90 odstotkov vseh prihodkov. Običajno razmerje v državah Evropske unije je po njegovih besedah 60 odstotkov proti 40 v korist davčnih prihodkov oziroma največ 80 proti 20. Neustrezna je tudi davčna politika države, saj bo napovedan dvig stopnje DDV prispeval k zmanjšanju zasebne potrošnje, kot logična posledica bo padel tudi življenjski standard, zmanjšalo pa se bo tudi varčevanje in investicije. "Vlada napoveduje, da se bodo vsi ti elementi dvignili," je še dejal Peče in takšne napovedi označil kot nemogoče. Tudi inflacijo je po njegovem mnenju nemogoče zaustaviti s takšno davčno politiko, nesprejemljivo pa je tudi obremenjevanje zdravstvenih storitev z dvigovanjem prispevne stopnje za zdravstvo.

Druga napaka je proračunski primanjkljaj, ki ga je vlada uradno s predlogom skušala zmanjševati šele, ko je dobila poročilo Evropske komisije. Lani in predlani je po Pečetovih besedah na več načinov primanjkljaj prikrivala. "Črnogledost SNS ni iz trte zvita, saj so potrebe te države dosti višje, kot jih narekuje gospodarsko stanje," je še poudaril.

Spor z zdravo logiko vidijo v SNS tudi pri vlaganju amandmajev k dopolnjenemu predlogu proračuna, ki se je spremenilo s februarsko spremembo poslovnika. Nesmiselno je, da je potrebno za vložitev amandmaja zbrati 23 podpisov poslancev, kar je več kot za začetek postopka za spremembo ustave, ki ga lahko sproži 20 poslancev, menijo v nacionalni stranki. Njihovi proračunski amandmaji, ki so jih ponudili v podpis vsem poslanskim skupinam, niso dobili potrebnih 23 glasov, zato jih niso vložili.

Vlada bo po besedah predsednika SNS Zmaga Jelinčiča razprodala vse nacionalno bogastvo, saj lahko pričakujemo začetek prodaje "tudi drugih podjetij, ne zgolj pivovarn in zavarovalnic". Jelinčič je med drugim kritiziral odločitev ministrstva za kmetijstvo, ki bo za subvencioniranje sladkorja za krmo čebel namenilo 35 milijonov tolarjev. "To pomeni, da bo ministrstvo subvencioniralo skoraj 1,6 milijona kilogramov sladkorja, ki ga ne morejo popiti niti vse evropske čebele v enem letu." Po njegovem mnenju gre za kupovanje glasov pri čebelarskih združenjih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10