Na nas se je obrnila bralka, ki se je po pomoč zatekla na ministrsto za delo družino in socialne zadeve glede posvojitve otroka s Haitija. V Sloveniji je kar nekaj družin, ki bi na tak način želele pomagati otrokom.
Z ministrstva za delo so za 24ur.com potrdili, da se je v zadnjih nekaj dnevih na njih obrnilo nekaj posameznikov, predvsem po telefonu (nekaj tudi pisno), ki so želeli informacije glede mednarodnih posvojitev. Poudarili so, da Slovenija s Haitijem nima sklenjenega sporazuma o meddržavnih posvojitvah, prav tako Haiti ni podpisnik Konvencije o varstvu otrok in sodelovanju pri meddržavnih posvojitvah.
Mednarodna socialna služba in haaška konferenca sta po mnenju ministrstva objavili priporočilo državam, da je v situaciji, kot je nedavni potres na Haitiju, predvsem treba vse napore usmeriti k vnovični združitvi otrok z njihovimi starši oz. z družinskimi člani ter da se je treba izogibati prehitrim in nenadzorovanim poskusom organiziranja posvojitev otrok v tujino.
Kaj določa slovenska zakonodaja
Po slovenski zakonodaji je mogoče posvojiti otroka iz tujine, je pa treba poudariti, da v postopkih mednarodnih posvojitev velja, da vedno država otroka določa pogoje in postopek posvojitve. Država tako odloča, kateri otrok se sploh lahko posvoji, in če se lahko posvoji v tujo državo. Država otroka tudi odloča o tem, katere dokumente je treba pripraviti in v kakšni obliki, če želi tujec posvojiti otroka iz njihove države.
Ne glede na to, ali želijo pari posvojiti otroka iz Republike Slovenije ali iz tujine, je postopek posvojitve s strani slovenskih organov isti. Pari ali posamezniki se prijavijo na centru za socialno delo, da želijo posvojiti otroka. Center za socialno delo v postopku oceni tako objektivne možnosti in primernost za posvojitev kot tudi osebnostne lastnosti, ki zagotavljajo, da bo določena oseba oz. zakonca dober starš posvojenemu otroku.
Na podlagi teh ugotovitev center za socialno delo oblikuje mnenje o posvojitelju, ki je ključno v postopku posvojitve, tudi če gre za posvojitev otroka iz tujine. Če je posvojitev otroka v tuji državi legitimna, v Republiki Sloveniji ni pričakovati posebnih težav in zapletov, so še poudarili.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.