Na vladni novinarski konferenci sta Deana Potza iz zdravstvenega inšpektorata in namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak spregovorila o tem, kako smo Slovenci v zadnjem tednu spoštovali vladne ukrepe za zajezitev epidemije.
Kot je uvodoma povedal Pečjak, opažajo, da ljudje vladne ukrepe spoštujejo. Še posebej zelo skrbno vsakodnevno opravljajo nadzore po 21. uri v večjih mestih, prav tako pa opravljajo kontrolo na cestnih povezavah, pri čemer pa zaznavajo zmanjšanje števila kršitev.
Od 27. novembra do danes zjutraj so ob opravljanju rednih nalog opravili še nadzore na skoraj 16.900 krajih. Nadzor so med drugim izvedli na podlagi 180 prijav ljudi. Izrekli so 1.002 opozorili in izdali 617 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov. V večini primerov gre za kršitve odlokov o prehajanju meja, omejitvi gibanja in prehajanju občin.
Pojavljajo se predvsem kršitve zbiranja mladih v popoldanskem času, na otroških ali športnih igriščih. Nekateri celo popivajo, nimajo mask. Kot primer, je navedel incident v Kopru, kjer so policisti ugotovili kršitev skupine 15 mladih, ki so se zbirali na igrišču ob poslušanju glasne glasbe, brez upoštevanja ukrepov.
Povedal je da potekajo tudi zasebne zabave in tudi druženja pred lokali. Na podlagi anonimnega obvestila so v Ljubljani na primer ugotovili, da se je v enem stanovanju družilo 13 oseb. V Grosupljem je pri policijski intervenciji prišlo do napada na policista, ki je bil lažje poškodovan. Policista sta osebo obvladala.
Dodal je, da policisti v prvi vrsti opozarjajo, a če to ne doseže svojega namena, so primorani izvesti tudi represivne ukrepe s ciljem spoštovanja ukrepov za preprečevanje širjenja virusa. Globo izrečejo le v primeru, ko oseba ali ne upošteva opozorila ali če zavestno krši ukrep. Največ opozoril je bilo, kot je navedel Pečjak, izdanih na območju PU Celje (404), Ljubljane (326) nato sledita upravi Maribor (75) in Koper (51). Največ glob pa je bilo izrečenih na območjih policijskih uprav Ljubljana (201), Novo mesto (199), Celja (81) ter Maribora (67).
Od 27.11. do 3. 12. je Policija na mejnih prehodih in kontrolnih točkah izdala 1.683 potrdil o napotitvi v karanteno na domu (1.445), od tega 1.519 za polnoletne in 164 za mladoletne osebe. Po državah pa BiH 672, Hrvaška 370, Srbija 188 in Kosovo 160. Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah so zavrnili 194 oseb, teden dni pred tem pa 185.
Policija bo po Pečjakovih besedah ta konec tedna na območju celotne države izvajala več nadzorov nad spoštovanjem odlokov. Spoštovanje ukrepov bodo preverjali tudi ob poostrenem nadzoru prometa na celotnem avtocestnem križu. Ob tem je pozval k skrbi za varnost v prometu. Kljub epidemiji bodo izvedli tudi akcijo Slovenija piha 0,0 med 7. in 20. decembrom. Vzorni vozniki bodo prejeli vstopnico za spletni koncert policijskega orkestra z gosti, je še povedal Pečjak.
Poostren nadzor na praznično okrašenih lokacijah
Zdravstveni inšpektorat (ZIRS) bo v mesecu decembru redno izvajal nadzor na praznično okrašenih in drugih priljubljenih lokacijah, zato še enkrat pozivajo k osebni odgovornosti, je povedala Deana Potza.
Pojasnila je, da je ZIRS izdal 252 opozoril po Zakonu o prekrških ter 101 upravni ukrep. Zdravstveni inšpektorat je prejšnji teden opravil 1.378 nadzorov. Izrečenih je bilo 28 prekrškovnih sankcij po Zakonu o prekrških, 177 opozoril in 12 upravnih ukrepov. Na zunanjih javnih površinah je bilo opravljenih 522 nadzorov, izrečenih 18 prekrškovnih sankcij in 155 opozoril po Zakonu o prekrških. Prejeli so 82 prijav.
Največ nadzorov je inšpektorat opravil na zunanjih javnih površinah, in sicer 522. Tam so ugotovili tudi največ neskladnosti. Izrekli so 18 prekrškovnih sankcij in 155 opozoril.
Opozorila se večinoma nanašajo predvsem na nepravilno uporabo zaščitnih mask. "Zaščitna maska mora pokrivati nos in usta, nošenje na način, ko so pokrita samo usta, nos pa ne, je nepravilno. Če je maska nameščena pod brado, je to enako, kot če je sploh nimamo," je ponovila Potza. Kazen znaša od 400 do 4000 evrov, je opozorila.
Ob prižigu prazničnih luči so na primer inšpektorji v Celju opazili več skupin oseb, ki niso bile iz istega gospodinjstva, so se pa ob opozorilu razšle na ustrezno razdaljo. "Prav v bližajočem prazničnem času je pomembno, da se takšnemu druženju izogibamo. To je žal edini način, da ustavimo slabšanje situacije in zmanjšamo število okužb," je poudarila Potza. Izpostavila je, da prepoved druženja ne izključuje medsebojne pomoči.
Pri inšpektoratu za šolstvo in šport so medtem nadzore ciljno usmerili v varuhe predšolskih otrok, je še povedala Potza. 22 od 36 varuhov izvaja dejavnost v nasprotju z odločbo ministrstva za šolstvo.
Tržni inšpektorat je opravil nadzor pri 253 subjektih s področja storitvenih dejavnosti, od tega so pri 68 ugotovili vsaj eno kršitev. Med drugim je bilo izdanih devet odločb, s katerimi je bilo opravljanje dejavnosti prepovedano. Zaradi opravljanja trgovinske dejavnosti kljub začasni prepovedi so izdali tudi dva plačilna naloga v skupni vrednosti 8800 evrov, je pojasnila Potza.
Kot je sklenila, čeprav druženje ni dovoljeno, to ne izključuje medsebojne pomoči. Še vedno lahko starejše, sosede ali druge pomoči potrebne ljudi pokličemo po telefonu in jih povprašamo, če lahko namesto njih opravimo nakup v trgovini in vrečko pustimo pred vrati.
KOMENTARJI (510)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.