Slovenija

Hrvaški kolegi slovenskim: pošljite nam paciente in dali vam bomo provizijo

Ljubljana, 21. 06. 2023 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Pacienti, ki potrebujejo zdravljenje pri endodontu, morajo nanj čakati nedopustno dolgo, zato odhajajo na zdravljenje v tujino, pogosto na Hrvaško. Ob tem so zobozdravniki opozorili na paradoks. Bolniku iz Slovenije, ki ima napotnico za specialista endodonta, je po opravljeni storitvi s strani ZZZS povrnjen večji znesek, kot ga prejmejo naši zobozdravniki na primarni ravni. Tako slovenski denar za storitve, ki bi jih lahko opravili tudi slovenski zobozdravniki, odteka v tujino, opozarjajo.

Zobozdravniki so na novinarski konferenci opozorili na naraščajoče cene materialov za endodontske storitve, ki jim povračila ZZZS ne sledijo. Ker z opravljanjem teh storitev na primarni ravni ustvarjajo izgubo, bodo ministrstvo za zdravje pozvali k dvigu povračil. Endodontija, v okviru katere zobozdravniki zdravijo koreninske kanale, je sicer zobozdravniška specializacija. Veliko znanj pa so prek izobraževanj pridobili tudi zobozdravniki na primarni ravni zdravstva. To je pomembno tudi zato, ker so čakalne dobe za obravnavo pri zobozdravnikih specialistih endodontije na sekundarni ravni po besedah predsednika odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Krunoslava Pavlovića nedopustno dolge.

Za zdravljenje kanala ZZZS povrne 105,86 evra, kar je komaj za pokritje materiala

Težava so, kot opozarjajo zobozdravniki, materialni stroški endodontskih storitev. Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) po navedbah zdravniške zbornice za zdravljenje enega kanala povrne 105,86 evra, medtem ko samo materiali zobozdravnike, kot so izračunali, stanejo 103,15 evra. Poleg materialnih stroškov, ki so v zadnjem času narasli zaradi inflacije, so tu še stroški mask, očal, rokavic, režijski stroški, stroški amortizacije ter stroški plač, je opozorila predsednica Sindikata zobozdravnikov Slovenije Dens Mirjana Petrovič.

Do nedavnega so sicer lahko primarni zobozdravniki pacientom za endodontske storitve zaračunavali doplačila, ki pa jih je ZZZS pred časom prepovedal, hkrati pa določil tudi visoke časovne normative za zobozdravnike, do katerih so slednji kritični, ker da jih ne morejo uresničevati.

V anketi, ki so jo med zobozdravniki s primarne ravni izvedli pred dvema mesecema, jih je tako 37 odstotkov napovedalo, da bodo vse paciente, ki potrebujejo endodontsko zdravljenje, z napotnicami začeli pošiljati na sekundarni nivo k specialistom. 10 odstotkov zobozdravnikov s primarnega nivoja pa je odgovorilo, da bodo endodontske storitve izvajali le še samoplačniško, saj jih ne morejo več kriti s sredstvi, ki jih prejmejo od ZZZS.

Tuji zobozdravniki za enako zdravljenje dobijo več kot slovenski

Nekateri pacienti se tako obračajo na samoplačniške ambulante. Kot je pojasnila podpredsednica sindikata Dens Alenka Krabonja, cene zdravljenja enega kanala pri zasebnikih v Sloveniji znašajo približno 400 evrov.

Zobozdravniki na novinarski konferenci opozarjajo na naraščajoče cene materialov za endodontske storitve, ki jim povračila ZZZS ne sledijo.
Zobozdravniki na novinarski konferenci opozarjajo na naraščajoče cene materialov za endodontske storitve, ki jim povračila ZZZS ne sledijo. FOTO: Dreamstime

Nekateri Slovenci pa se, da bi hitreje prišli do zdravljenja, odpravljajo tudi v tujino, pogosto na Hrvaško. Ob tem so zobozdravniki na novinarski konferenci opozorili na paradoks. Bolniku iz Slovenije, ki ima napotnico za specialista endodonta, je po opravljeni storitvi s strani ZZZS povrnjen znesek, enak tistemu, ki bi ga za stroške opravljene storitve prejel slovenski specialist endodont. Ta znesek pa je večji, kot ga prejmejo zobozdravniki na primarni ravni, in po izračunih zobozdravnikov znaša okoli 450 evrov.

Na ZZZS odgovarjajo, da gredo bolniki v tujino lahko samo z napotnico za specialistično storitev. "Ko storitev plačajo, morajo vzeti medicinsko dokumentacijo. To mi pogledamo z našim zdravnikom in potrdimo, da gre dejansko za specialistično storitev," pa je zagotovil direktor področja za urejanje zavarovanj in mednarodno zdravstveno zavarovanje na ZZZS Klemen Ganziti. Dodal je, da če gre za specialistično storitev, bolniku povrnejo enake stroške, kot bi jih povrnili zobozdravniku v Sloveniji.

Tako slovenski denar za storitve, ki bi jih lahko opravili tudi slovenski zobozdravniki, odteka v tujino, je opozorila Krabonjeva. Specifiko Slovenije pa naj bi že zaznali tudi hrvaški zobozdravniki. "Hrvaški kolegi so že kontaktirali naše zobozdravnike, da naj jim pošiljamo paciente in nam bodo dajali provizije. Naj mi postanemo agencije za paciente," se je vprašala.

Predstavniki zobozdravnikov so se na to temo že sestali s predstavniki ZZZS. Obe strani sta se po besedah Pavlovića strinjali, da je treba celovito prenoviti plačni model zobozdravstva na primarni ravni. A od ZZZS predloga rešitev tega področja niso prejeli, je poudaril.

Predlog zbornice: 288 evrov povračila za zdravljenje kanala

Zbornica in odbor bosta, kot je dodal, na ministrstvo za zdravje poslala predlog uredbe, ki bi omogočila vzdržno plačilo endodontskih storitev na primarni ravni in s tem ohranila dostopnost ljudi do teh storitev. Za zdravljenje enega kanala so tako predlagali povrnitev stroškov v višini 288 evrov.

V uredbi bodo predlagali tudi, naj se državljanom omogoči svobodna izbira zobozdravnikov med vsemi zobozdravniki z licenco, torej tudi med zasebniki. Zobozdravniki zato paciente opozarjajo, da bo dostopnost do endodontskih storitev v prihodnje otežena. Če jim pristojni ne bodo ponudili sprejemljivih rešitev, pa za oktober napovedujejo stavko, je dejala Petrovičeva.

ZZZS: Povračila za endodontsko zdravljenje niso prenizka

Na ZZZS zagotavljajo, da povračila za endodontsko zdravljenje niso prenizka, kot trdijo zobozdravniki. V izjavi za medije so pojasnili, da povračilo znaša od 85 do 90 odstotkov samoplačniške cene, kar je "za cene v zdravstvenem zavarovanju zagotovo zelo velik delež". Direktorica področja za analize in razvoj pri ZZZS Anka Bolka je dejala, da so cene storitev usklajevali z republiškim strokovnim kolegijem in z Zdravniško zbornico Slovenije. "Da nismo čisto do konca našli skupnega jezika, drži, ampak tudi nismo za časovnice in cene prejeli vseh odzivov," je povedala. Dodala je, da na prenovo cen niso prejeli nasprotovanja.

Pri oblikovanju cen so na ZZZS upoštevali realne ocene časa, kadra in opreme za izvedbo storitev, a več ne vključujejo doplačil, ki niso bila regulirana in so jih do prvega januarja letos plačevali bolniki.

Na ZZZS trdijo, da so v zbornici danes novinarjem prikazali zavajajoče podatke in da med sabo primerjajo storitve in cene, ki se jih ne da primerjati. Cena, ki jo povrne ZZZS za zdravljenje enega koreninskega kanala na primarnem nivoju, po podatkih ZZZS znaša 94 evrov.

Zobozdravnikom, ki trdijo, da materialni stroški storitev naraščajo, odgovarjajo, da so v izračun vključili tudi visoke cene najemnin, ki v takem obsegu tja ne sodijo. "Pri cenah seveda nismo mogli upoštevati njihovega predloga, da se v ceni storitve upošteva 60 evrov ali celo več najemnine," je ponazorila Bolka.

Na ZZZS so poudarili, da ne vedo, katere materialne stroške so zobozdravniki upoštevali v izračunu. "Ko smo prosili za bolj podrobne podatke, teh podatkov nismo prejeli," je opozorila.

Na njihov predlog pa dodajajo dve novi storitvi, ki jih bo v določenih primerih mogoče dodatno plačati. Na primer, ko je bil zob že enkrat zdravljen in zapolnjen, bo ZZZS odstranitev prejšnjega polnjenja plačal dodatno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (145)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

David Rak
22. 06. 2023 12.18
-1
Pri nas zobozdravnik v svojem rednem delovnem času obdela 3 paciente,v popoldanskem privat času pa 30?
tirolec
22. 06. 2023 11.00
+0
SLOVENIJA V MEDU IN MLEKU....
JohannDoe
22. 06. 2023 09.21
+2
Lahko greste na Hrvaško ali v EU k privatniku in vam plača naše javno zdravstvo. Ker tako si cela EU tolmači javno zdravstvo. Očitno niso še uspeli vprašat našega Kebra in Jenulo in grmado levakarskih vlad in posredniških podrepnikov, da bi jim povedali da se motijo.
apodgra
22. 06. 2023 09.05
+3
Hrvaško zobozdravstvo nima problemov s čakalnimi vrstami. Torej ,nekaj ni v redu z našo storilnostjo naših ubožanih zobozrdavnkov .Da sploh naš zdravniki supajo javno govoriti o tem , da jih prosijo , naj jim pošljejo naše paciente. s prejemo provizije, Na enkrat imamo povsod , tako z zdravstvo , v gosdpodarstrvo , v kmetijstvo ,v šolstvo , skratka v vseh dejavnostih velike težave, nikjer niso zadovoljni s plačami in ne zadostno državno pomočjo, samo grozijos stavkami. Naj gredo na ulice in protestirajo lahko vsaki dan , morda pa jim bo to primeslo večje ugodje in zadovoljstvo. Vse to je postala narodna folklora, ples brez muzike . Vlada mora vzstrajati pri svojih stališčih in niti za dlako poputiti. Če reforme ne bodo uspele , kar je v taki razklani družbi teško izvesti, potem ,pač naj vsi ti "jamreki " ne računajo na boljša pričakovanja . Ko sem še bil delovno aktivne ,se ne spomnil ,da bi katero podjetje ali firma zahtevala državno pomoč, če so so bila so bila rekda. Naše podjetje nikoli ni pričakovalo, da bo naše težave reševala država . Sami smo morali poskrbeti za razvoj in obstanek podjetja , nihče ni tega opravil namesto nas. Danes pa kmet s stotisoč in več vredno mehaniozacijo obdeluje njivico, pa govori , da potrebuje državno pomoč-subvencije .
Draža
22. 06. 2023 08.41
+4
Zobozdravstvo tukaj sploh ni razvito,zato hodimo čez mejo in plačamo
SAKOSAKO
22. 06. 2023 08.33
+7
Izdajte nam napotnico za Hrvaško in bomo šli tja! Pa zavarovalnice naj nakažejo denar Hrvatom, če naši nočejo delati!
gongash
21. 06. 2023 21.55
+8
Torej naši so taki klošarji da niso sposobni utrezno opravljati svojega poklica, lahko postanejo pomočniki lol
JohannDoe
22. 06. 2023 09.22
-1
Taki klošarji so kot ti, ki sam delaš za manjši denar kot tvoj sodelavec... lol
Pika005
21. 06. 2023 20.59
+18
Močan zobozdravniški lobi najprej sam umetno ustvari čakalno vrsto, nato pa izsiljuje s cenami.
Zelenadezela1
21. 06. 2023 20.40
+4
Res lepo ni kaj za dodati...od nasih zdravnikov prihaja sama negativa...cakalne vrste taksne da uhhh korupcije na rednih bazah...fides stavka za stavko zahtece za zahevami medtem pa privatno cveti...dvojno stempljanje spanje dosegljivi 2 uri na dan itn...medtem pa iz srbije bosne hrvaske same dobre stvari hitri zdravniki kvalitetne storitve... Pa ceprav so placani manj.... Zelo zanimivo ane ;)
ivan z Doba
21. 06. 2023 21.42
+1
Načeloma se strinjam. Kvalitetne stiritve tudi na Balkanu niso več poceni. Tisti, poceni, niso kvalitetni.
apodgra
22. 06. 2023 09.10
+3
Ivan O kvaliteti bi se lahko pogovarjali - Pri nas je pač vse najboljše, najkvalitetnejše , skratka naj naj naj.... Naša hrana je najkvalitetnejšo , čeprav imamo isto podnebje , uporaba istih škropiv , raste vse skupaj pod istim soncem , pozor imamo pa čudežnega kmeta , ki edini v Evropi zna pridelati zdrtavo hrano. Kmečka logika?????
main
21. 06. 2023 20.34
+10
Zakaj hrvati uspejo naši pa ne?
Forum 21
21. 06. 2023 20.31
+9
ZOBARJI = ZLATARJI
S1967
21. 06. 2023 19.35
+1
kakšno provizijo smo ljudje ali opran denar
Grinsekatze
21. 06. 2023 19.07
+8
Hrvati, avstrijci pridejo po zdr.storitve v SLO, dobijo povrnjeno v svoji državi…, slovenci opravijo zdr.storitve v SVOJI državi, ne dobijo niti centa nazaj. Pa tujci grejo v samoplačniške , ne čakajo po zdr domovih..
bohinj je zakon
21. 06. 2023 18.55
-4
Če prav razumemo......hrvatje bi našo godljo izrabili za svoj zaslužek?
mastrion
21. 06. 2023 20.17
+5
T-I-T-O
21. 06. 2023 18.36
+15
Samo zakaj mi v SLO plačujemo PZZ in kaj ZZZS ničesar ne krije.Ko sem ga potreboval sem leto dni čakal na napotnico kasneje so me sami izbrisali da sem moral v CRO kot samoplačnik pa jim dam zlato medaljo tako so dobri.V slo nimate zobozdravstva to je vse niti drugih zdravnikov nimate tukaj veste samo ubijat ljudi...
apodgra
22. 06. 2023 09.29
+4
Branka Zakaj ni denarja ? Odogvor je preprost. Zdravniške storitve so oderuške .Za vsaditev srčnega vzbujevaknika je to stalo ZZZS 10600 Eurov. samo menjava baterije ( poseg dve minuti , strošek baterije ,eno kosilo odvzem krvi in meritve tlaka in nekja izpolnjenih obrazcoiv) 4200 Eurov. Kja vse je tu zaračunano, ne vem nihče. G.Novakova , predsednica uprave ZZZS-je pred dnevi dejala , mi skrbno spremljamo vsaki cent za kaj je racionalno namenjen. Spremljajo vsaki cent ,ne spremljajo pa več tisoče izadtke. Še dobro ,da še fukcionira naše zdravstvo. Za malo dela veliko plačilo in vse to v dobro naših "edinih "zdravstvenih strokovnjakov. 100 naj bolj plačnih oseb na lestvici najbolj plačanih, kdo si to-seveda zdravniki. Pa še vedno nimajo dovolj. Če tem visokoletečim zdravnikom odvzamemo aparature ,dobimo bolj siromašno podobo . Kdo je napravil te aparature, tehniki in inžinirji in kdo jih danes postavlja v ospredje , občutek , kot da jih ni.
Xdata1
21. 06. 2023 18.36
+15
V Slovenistanu je v zdravstvu popolna zmeda. Če hočeš imeti obravnavo v normalnem času, moraš iti v privat. Zakaj ne moreš dobiti to povrnjeno, 1m čez mejo pa vse?
Bombardirc
21. 06. 2023 18.33
+7
Zdravniki in predvsem zobozdravniki, žara nima žepov...
paru
21. 06. 2023 18.29
+16
Vsi dohtarji, splošnjaki, speciatisti ...in zobozdravniki, splošnjaki in specialisti...malo več delajte, pa ne bo takih čakalnih dob in Hrvaške! Ampak te čakalne dobe ustvarjate umetno in nalašč prav dohtarji, izvajalci...mlajši vidijo kako se to dela pri svojih šefih in prilika pač dela tatu...Avstrijca ali Nemca, ki ni povezan z nobeno zdr. mafijo za zdr. ministra, pa je zadeva zaključena!
Stojadina-sportiva
21. 06. 2023 18.18
+1
Malo kartelčka nikoli ne škodi pravjo...
SlobodaNE
21. 06. 2023 18.14
+3
Nacionalizacija zdravstva takoj