Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je opravila teste 12 vzorcev piščančjih hrenovk. Kljub zakonskim opredelitvam, so med piščančjimi hrenovkami odkrili velike razlike v kakovosti, predvsem v vsebnosti količine mesa, maščobe in senzoričnih lastnostih. Tokratni test je pokazal, da je za višjo kakovost treba odšteti več denarja, pravijo v zvezi.
Katere hrenovke so testirali?
Zveza potrošnikov je testirala naslednje blagovne znamke piščančjih hrenovk: Hofer, Mercator – piščančja hrenovka, Mercator – hot dog, MDK – Krpanove hrenovke, Njami Pivka, Perutnina Ptuj piščančja hrenovka v naravnem ovoju, Perutnina Ptuj piščančja hrenovka brez ovoja, Pivka piščančja hrenovka brez ovoja, Slim&Fit Perutnina Ptuj, Spar – hot dog, Tuš in Vital Spar.
Kaj so ugotovili?
Podatki na deklaracijah so pokazali, da piščančje hrenovke vsebujejo različno količino mesa. Po podatkih ZPS naj bi ga največ vsebovale piščančje hrenovke "Vital Spar" – kar 80 odstotkov piščančjega mesa in 11 odstotkov puranjega fileja. Drugi vzorci so vsebovali od 60 do 80 odstotkov mesa.
Večina vzorcev je vsebovala tudi sojine beljakovine. V piščančjih hrenovkah najdemo tudi veliko aditivov, kot so konzervansi, stabilizatorji, sredstva za zgostitev, sredstva za uravnavanje kislosti, glukozni sirup in ojačevalec arome.
Prehranska strokovnjakinja zveze Tanja Pajk Žontar je poudarila, da dodajanje ojačevalca arome ni upravičeno, saj naj bi piščančje hrenovke vsebovale zadostne količine kakovostnega mesa. "Pri mesnih izdelkih si seveda želimo, da vsebujejo čim več mesa in manj maščobe, piščančje hrenovke na testu pa so se med sabo pomembno razlikovale, saj so vsebovale od 11,6 grama maščobe (Slim Fit) do 22,7 grama na 100 gramov izdelka, kar je tudi nad zakonsko dovoljeno mejo (Krpanove piščančje hrenovke ter piščančje hrenovke in hot dog Mercator)," je razložila Pajk Žontarjeva.
Zavajanje z označevanji
Na vzorcih trgovske znamke Mercator in Spar sta bili na embalaži izpisani dve poimenovanji: "pišč. hrenovka in hot dog". "Zakonodaja za piščančje hrenovke opredeljuje višje kakovostne parametre kot za hot dog, zato smo na ZPS mnenja, da je takšno označevanje za potrošnika zavajajoče," je še dejala prehranska strokovnjakinja.
Bodite pozorni na cene
Razlike v cenah so lahko zelo velike, saj je bil razpon od 3,2 evra/kg za Krpanove hrenovke do 9,85 evra/kg za piščančje hrenovke Slim Fit Perutnine Ptuj, ki so bile tudi zmagovalke testa. "Tokrat so bili cenejši izdelki tudi kakovostno slabši. Na ZPS potrošnikom svetujejo, naj bodo pozorni na cene, saj lahko iste piščančje hrenovke v različnih trgovinah imajo različno ceno," pravijo v ZPS in navajajo primer hrenovk Njami.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.