
Policista, ki sta prišla na kraj dogodka, sta po besedah generalnega direktorja policije Janka Gorška z akcijo začela, ne da bi zaščitila sebe, ampak da bi zaščitila ljudi, ki so se tedaj nahajali v neposredni bližini 69-letnega moškega. Medtem ko jima bo Goršek za to "hrabro dejanje" dodelil posebno priznanje, pa statistike kažejo, da se število napadov na policiste strmo povečuje.
Policista nista imela dovolj časa, da bi si nadela jopiče
Kot je znano, policista, ki sta v petek prispela na Korytkovo ulico, nista nosila neprebojnih jopičev. Direktor policije je pojasnil, da so sicer vsa vozila opremljena z zaščitno opremo in ustreznim orožjem, a da sta se policista zaradi nujne zaščite oseb, ki so bile ogrožene, odločila, da si jopičev na bosta nadela.
Po besedah direktorja Policijske uprave Ljubljana Stanislava Vrečarja je bil Operativno-komunikacijski center Policijske uprave Ljubljana ob 16.30 obveščen, da je na Korytkovi ulici prišlo do nasilja v družini. Operater na zvezah je na intervencijo napotil štiri patrulje – tri iz centra mesta in patruljo vodnikov službenih psov. Opozoril jih je, naj pazijo na lastno varnost in jim določil mesto, kjer naj bi se dobili, da bi potem šli skupaj na intervencijo.

„Moškega so pozivali, naj dvigne roke in odloži orožje, a se ta ni odzval. V nekem trenutku je moški odprl ogenj proti dvema policistoma in ju zadel,“ je dejal Vrečar. Eden od policistov ga je nato s streli iz pištole večkrat zadel, zaradi česar je ta umrl.
Policista so odpeljali na ljubljanski Klinični center. Vodstvo policije je z njima v stiku, v tem času pa po besedah Vrečarja dobro okrevata in sta v domači oskrbi. Janko Goršek pa je ob tem opozoril predvsem na duševne težave, ki jih policistoma lahko povzroči takšen dogodek. Kot je pojasnil, pa jima nudijo tudi psihosocialno pomoč.
Z noži, steklenicami, palicami, pištolami ter celo s psi nad policiste
Robert Ferenc z uprave uniformirane policije je dejal, da se je število napadov na policiste v primerjavi s prvim polletjem leta 2008, ko jih je bilo 109, v letošnjem prvem polletju povečalo na 118, napadi pa naj bi bili vse hujši. Kršitelji so pri upiranju in pri napadih na policiste poleg različnih oblik fizične sile v določenih primerih uporabili tudi nož, steklenico, palico, dvakrat tudi strelno orožje, dvakrat drugo hladno orožje, v enem primeru pa so nad policista naščuvali psa.

Novi jopiči do 2011
S strani policistov se pojavljajo očitki, da so zaščitna sredstva, s katerimi delajo, zastarela in neuporabna. „Največji problemi, s katerimi se srečujemo, so predvsem starost in pretečeni garancijski roki zaščitnih sredstev, kot so neprebojni jopiči,“ je poudaril Goršek. Analiza stanja je namreč že leta 2005 pokazala, da to področje ni bilo sistematično in celovito spremljano, zaradi česar je bilo leta 2006 v uporabi kar 2200 jopičev, ki so bili starejši od deset let.
Nakup 4.522 jopičev, kot jih policija potrebuje za popolno opremljenost, naj bi državo stal približno milijon evrov. Nove jopiče pa naj bi po besedah Gorška prejeli do leta 2011.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.