Predstavniki partnerjev, ki sodelujejo v akciji 'Heroji furajo v pižamah', so izrazili zadovoljstvo nad odzivom na njihovo dejavnost na terenu. Doslej so projekt, katerega namen je zagotavljanje treznega prevoza mladim, intenzivno izvajali v sedmih občinah, v nadaljevanju pa želijo akcijo še razširiti, saj alkohol ne sodi na ceste.
Z iniciativo predstavniki Zavoda Vozim skupaj s partnerji nagovarjajo mlade, naj ne vozijo pod vplivom alkohola, hkrati pa pozivajo starše, da poskrbijo za varen prevoz svojih otrok domov, četudi sredi noči in v pižami. Zgled jim dajejo invalidi, ponesrečeni v prometnih nesrečah, ki mlade varno in brezplačno vozijo z zabav domov v krajih izven večjih mest.
David Razboršek iz Zavoda Vozim je na današnji novinarski konferenci poudaril, da največjo dodano vrednost iniciative vidi v sodelovanju različnih institucij, ki je pripomoglo h kakovostnemu delu z mladimi. "Alkohol moramo spraviti s ceste, ker tja ne sodi," je poudaril.
V agenciji Luna so po besedah Tineta Lugariča k oblikovanju projekta pristopili ob zavedanju, da mladim ne smejo "soliti pameti" in da med mladimi veljajo druga prepričanja. Zato je tudi ime iniciative slengovsko obarvan. Prav tako pa so želeli nagovoriti starše, ki naj zagotovijo varen prevoz. "Prišlo je do nekega sistema medgeneracijskega povezovanja," je pojasnil.
V akciji so želeli izpostaviti pomen odločitve za trezno vožnjo, ki naj se zgodi še pred odhodom na zabavo. Zelo pomembno pa je tudi izobraževanje v šolah, je dodal Lugarič. V okviru projekta so za lokalna okolja pripravili paket za lažjo implementacijo vseh ukrepov in orodij, ki jih v ta namen uporablja iniciativa.
Mladim se prevečkrat 'soli pamet'
Ivan Kapun iz sektorja prometne policije je priznal, da so policisti mnogokrat solili pamet mladim, res pa je tudi, da so bili v svojih prizadevanjih bolj ali manj sami. Zato je toliko bolj zadovoljen, da se pobudam pridružuje vse več organizacij, da mlade naslavljajo tudi njihovi vrstniki in tisti, ki niso uniformirani.
Akcijo so podprli tudi v Zavarovalnici Generali. Predsednica uprave Vanja Horvat je poudarila, da vedno lahko vplivamo na presojo, ali za volan sesti vinjeni ali ne. Akcija je po njenih besedah pomembna tudi z vidika zgleda drugim staršem, naj svojim otrokom dajo vedeti, da jim je mar zanje.
Tudi Kensuke Tsuchiya iz Toyote, ki je za izvajanje akcije zagotovila vozila, prilagojena za vožnje invalidov, je poudaril, da čutijo odgovornost za prispevek k družbi. Njihova dolgoročna vizija pa je prihodnost brez prometnih nesreč.
Postregel je tudi z izkušnjo z Japonske, kjer so kazni za vožnjo pod vplivom alkohola tako visoke, da so takšno prakso drastično zmanjšali. Globa za vožnjo pod vplivom alkohola namreč znaša 8000 evrov. S 4000 evri globe pa kaznujejo tistega, ki ve, da bo nekdo vozil pijan. Iz istega razloga lahko kazen dobi tudi lastnik bara ali restavracije, je dodal.
Zaradi alkohola pri nas vsak dan umrejo najmanj trije ljudje
Pitje alkohola je tudi velik javnozdravstveni problem, je povedala Maja Roškar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Kot je pojasnila, v Sloveniji iz zdravstvenih razlogov, ki jih lahko pripišemo pitju alkohola, vsak dan umreta dve osebi. Če k temu prištejemo že žrtve prometnih nesreč, pa je teh smrti med tri in štiri. Še vedno tudi velja, da moški pijejo več in pogosteje, kljub vsemu pa na inštitutu opažajo, da je vse več tveganih oblik pitja tudi pri ženskah.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.