Postorskih stisk je v naših šolah precej. Pouk zato poteka v neprimernih prostorih. Kdaj nameravate temu narediti konec?
Če gledamo globalno, teh šol ni ravno veliko. Okrog 26 šol je v Sloveniji, v katerih je treba z zasilnimi prostori reševati prostorsko stisko za potrebe devetletnega izobraževanja. Deset šol pa je takšnih, kjer imajo nekaj težav z izmenkostjo, od teh je sedem takšnih, ki nadaljujejo z izmenskostjo, tri pa uvajajo na novo.
Koliko časa bo to še trajalo?
Različno. Ta čas imamo v projektih 117 šol, v letih za katere je sprejet proračun, 2003, 2004 in 2005, oziroma 2005 še pogojno, in ravno zdaj, v teh mesecih, bomo odprli 30 novih. Računamo, da bi z letom, dvema rešili prostorsko stisko, kar zadeva pouk. Ostaja pa še kar precej takšnih šol, ki imajo dotrajan prostor in ga je treba urejati zaradi drugih razlogov.
Zaskrbljujoče je, da so nekatere šole nevarne. Občine kot ustanoviteljice osnovnih šol skušajo zadeve sicer olajšati. Vendar brez pomoči države ne gre. Kaj bo s temi šolami?
Država je že od leta 1994 namenila precejšnjo vsoto sredstev za pomoč občinam kot ustanoviteljicam. V ta namen je bilo porabljenih do zdaj že preko 20 milijard in še zdaj tekoče letno namenimo tem problemom 3,2 milijarde tolarjev. Računamo, da bi, če bi s tem nadaljevali, tako kot je potekalo do zdaj, lahko v nekaj letih odpravili ta manko. Seveda pa bodo posodobitve vedno potrebne.
Pri teh posodabljanjih prihaja tudi do zamud; ne le pri gradnji, tudi pri rušenju, recimo stari dom FDV. Zakaj še vedno stoji?
Pri FDV niti ne gre za zamudo, gre bolj za to, da potekajo stvari razmeroma hitro, glede na to, da je to izredno zahteven projekt, da stolp stoji znotraj objekta Fakultete za družbene vede, da je rušenje izredno zahtevno in pa seveda izredno zahtevno tudi finančno. Zato se je bilo treba veliko dogovarjati, doreči vsebine in zagotoviti denar. Rušimo ga pa konec tega tedna.
Naslednji primer: Gimnazija Šentvid. Gimnazija s športnimi oddelki, ki že desetletje čaka na novo športno dvorano. Zakaj?
Zdaj ima novo, ki jo bomo odprli konec meseca.