Bo tako kot Zoran Janković, ki so ga z mesta direktorja Mercatorja odnesli v času Janševe vlade in je na naslednjih parlamentarnih volitvah premagal Janeza Janšo, storil tudi on? Gost v oddaji Ena na ena je bil Robert Golob.
"Nikoli se nisem boril samo zase in to ne samo zadnjih 14 dni. Zadnjih 19 let in še prej, ko sem bil v politiki, sem se boril za tisto, v kar verjamem, za vrednote in za rezultate," je uvodoma dejal Robert Golob. Tudi danes so mu pomembni resnica in poštenost ter rezultati in dejanja. "Nikakor pa ne besede, še posebej ne tiste, ki so zlonamerne".
Na vprašanje, ali meni, da si zasluži 18 tisoč evrov neto plače na mesec, odgovarja, da je ponosen na svojo plačo. Pojasnjuje, da gre za znesek lanskega leta, ki je sestavljen iz dveh delov, fiksnega in variabilnega. Tretjina je fiksne plače, vse ostalo je nagrada za izjemno uspešnost, dodaja.
Pravi, da podjetje ni odvisno samo od njega. Ponosen je na to, da skupaj s 500 somišljeniki 'ustvarjamo boljši jutri.' Prepričan je, da je njegova vloga, da spregovori v javnosti o tem, da si zaposlene lasti politika. "Politika je po 15 letih, ko imamo najboljše rezultate, ugotovila, da bi mogoče pomladila upravo. A ta politika seveda nima iskrenih namenov s pomladitvijo, ampak so zaslutili svojo priložnost," je jasen Golob.
O zaposlitvi Toneta Krkoviča
Na vprašanje, ali je v Gen-i zaposlil brigadirja Toneta Krkoviča, ki je bil Janšev soborec, ravno zato, da pokaže, da so odprti tudi za ljudi blizu SDS, odgovarja, da nikoli ni spraševal, kateri opciji kdo pripada. Glede Krkovičeve zaposlitve se je nanj obrnil poslovni prijatelj. Na začetku je bil skeptičen, a je preveril, "če je res pripravljen delati ali samo vedriti." Dal mu je izziv – prodaja sončnih elektrarn. Po enem mesecu je prišel s programom. To je Goloba prepričalo. Potem se je še pri prijateljih pozanimal, če je možno, da je 'podtaknjenec'. A so mu zagotovili, da temu ni tako in da ni več v dobrih odnosih z oblastjo.
O telefonskem pogovoru Krkoviča z Rokom Snežičem, da ga nameravajo umakniti, pravi, da se je temu smejal, saj se mi je zdelo vse skupaj preveč banalno. "Verjel sem, da živim v evropski državi, kjer državni utajevalci ne kadrujejo po državnih podjetjih. Eni bodo rekli, da sem bil naiven."
Po tem pogovoru je bil Krkovič tisti, ki se je trudil ohladiti odnose. Sam ni imel stikov z Janezom Janšo. Le pred enim mesecem, ko je na Brdu predstavil razvojne načrte podjetja, se je predsedniku vlade pisno zahvalil. "To je bil edini stik z Janšo."
Vihar v energetiki
Vihar v energetiki se je začel z razrešitvijo predsednika uprave Elektro Ljubljana Andrejem Ribičem, ki je tudi nadzornik v Gen-i, kar se je zgodilo v pisarni SDS v parlamentu. Na vprašanje, ali ga preseneča, da se razrešitve dogajajo v poslanskih pisarnah vladajoče stranke SDS, pravi, da ga več nič ne preseneča. Pred enim letom bi se tudi temu smejal, da to ni možno, pripoveduje. "Premikamo meje mogočega v Sloveniji zadnje čase."
Na vprašanje, zakaj meni, da za njegovo zamenjavo stoji minister Vrtovec oziroma da je ukaz prišel s te strani, odgovarja, da po zakonu o vladi se ve, kdo je resorni minister za energetiko, in to je Vrtovec. Po zakonu o SDH se ve, kdo je tisti, ki upravlja korporativno. "Na koncu pa se izkaže, da se pelje po neki tretji liniji, ki je ni v nobenem zakonu. Minister Vrtovec je še vedno pristojen minister za resor in Gen-I je tako pomembno podjetje, da odgovor, da nič ne vem ... Če nič ne ve, potem si ne zasluži te funkcije. Jaz verjamem, da ve, in prav je, da ve. Popolnoma drugo pa je, ali tolerira, da se mimo struktur korporativnega upravljanja postavljajo taki kadri, ki so vsi povezani z NSi ali najožjimi sodelavci ministra."
O svojem morebitnem nasledniku: Državni sekretar je zelo vpleten v vsa preigravanja
Eden od njegovih naslednikov bi bil lahko Blaž Košorok, državni sekretar pri Jerneju Vrtovcu, ki naj bi bil blizu SDS. "Upam, da minister ve, kaj počne. Sicer bi se moral minister Vrtovec vprašati, kako je možno, da njegovi najožji sodelavci kujejo načrte, za katere sam pravi, da nič ne ve."Kot pravi Golob, je državni sekretar zelo vpleten v vsa preigravanja, po njegovem mnenju pa ima višje ambicije – po njegovih informacijah naj bi si želel postati prvi človek Gen energije.
Na očitke, da je želel tiho privatizirati oziroma prodati del podjetja, odgovarja, da je bil lastnik tega podjetja in ga je prodal za dva milijona tristo tisoč evrov. "Kot lastnik vem, v kakšnem precepu si, če si istočasno lastnik in predsednik uprave in vem, da je ta precep tak, da onemogoča rast." Kot pripoveduje, ima Gen- i že od vsega začetka v svoji strukturi javno-zasebno partnerstvo.
O viziji razogljičenja in sodelovanju s politiko
Na vprašanje, kje je glavna razlika med njegovo vizijo in vizijo razogljičenja, ki ga je predstavila država, odgovarja, da so pripravili strateški razvoji načrt, za katerem stojijo in so ga pripravljeni izvesti do leta 2030. V tem načrtu imajo zagotovljene tudi vire, ne potrebujejo niti evra državnega denarja, zagotovili pa bodo vse nacionalne kvote obnovljivih virov energije, ki jih Slovenija potrebuje. Načrt je bil že trikrat s strani nadzornikov oziroma države, politike zavrnjen.
Kako pa odgovarja na to, da ne bi bil najmočnejši človek v energetiki, če ne bi bil blizu LDS, blizu levi politični opciji? "Energetika je tako pomembna dejavnost za vsako državo, da seveda moraš biti v stiku z vsakršno politiko in tudi ne skrivam, da sem politično aktiven človek. Ampak kolikšen del uspeha Gen-i je odvisen od politike … V tem trenutku nič."
O vladi Janeza Janše
Na vprašanje, kako gleda na vlado Janeza Janše in njegov način vodenja, pravi: "Bom uporabil prispodobo. Bojim se, da se v zadnjem letu marsikdo počuti, kot da živi v filmu Gospodar prstanov in da je Mordor vedno močnejši in žal tudi jaz tako čutim. Žal temna sila prehaja vse meje in se zažira v vsakega od nas. To ni temna sila samo zaradi covida, ampak je temna sila, ki izhaja iz napačnih vrednot in popolnoma neprimernega komuniciranja. Vladajoča politika je najbolj odgovorna za to."
Ali za njega Janez Janša predstavlja kult osebnosti? "Nedvomno, ampak ni edini," odgovarja. Kult osebnosti sproža dve čustvi, ki sta zelo negativni. Na eni strani zamerljivost, na drugi pa strah, pojasnjuje. "Zato ne bom nikoli ustanovil svoje stranke, ker se zavedam teh tveganj."
Kako pa gleda na stranko KUL? "Če bi bila ta alternativa učinkovita, potem sploh ne bi bili v tej situaciji, v kateri smo danes," odgovarja. Podpira združevanja, a ne verjame, da je lahko tako ohlapna povezava na dolgi rok učinkovita. Pravi, da ne verjame v moč enega, ki bi bil sposoben obvladovati velike sisteme, verjame pa v moč kolektiva.
Ali energetska kriza šele prihaja? Verjame, da večino dvigov cen lahko pričakujemo v prihodnjem letu in zato meni, da je nujno ukrepanje danes. Zato so v Gen-I vnaprej zamrznili cene.
Se bo podal v politiko?
Kaj pa politika? Ga zanima? Jasno odgovarja, da ne bo ustanovil lastne stranke. "Sem politično aktiven in to ne od 14 dni nazaj, temveč od leta 1998 in še naprej bom politično aktiven. Vsako priložnost bom uporabil, da povem svoja stališča."
"Če hočeš biti uspešen v politiki na dolgi rok, potem rabiš kritično maso somišljenikov, ki imajo podobne vrednote. Če se bo našla taka masa, ki verjame v iste vrednote kot jaz in moji sodelavci in jih bo tudi živela, potem sem se pripravljen taki skupini pridružiti. Ampak smo še zelo daleč do tja."
KOMENTARJI (2355)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.