"Mislim, da se strinjava o tem, da je treba hitro pripraviti strukturno reformo, da bi bolje nadzorovali cene energije na trgu, ki je postal popolnoma neuravnotežen, ter bolje ščitili našo industrijo in državljane," je povedal Macron, ki je Goloba označil za strokovnjaka na tem področju.
Slovenski premier se je strinjal z oceno francoskega predsednika, da so potrebne strukturne spremembe na evropskem trgu. "Pokazalo se je namreč, da skupni evropski trg, predvsem električne energije, ne deluje na pravi način," je povedal.
Kot je povedal Golob, sta se z Macronom pri temi energetike najdlje zadržala, pri čemer je bilo na mizi več predlogov. Napovedal je, da bosta državi skupaj pripravili pobudo za ukrepanje na evropski ravni.
Predloge si bosta po današnjem pogovoru državi prihodnji teden izmenjali še v pisni obliki, da bi lahko ministri EU za energetiko o osnutku predlogov razpravljali že prihodnji teden na zasedanju v Bruslju in da bi lahko voditelji na oktobrskem vrhu o tem tudi že odločali.
"Vsem je namen, da še pred to zimo posežemo na trg energentov v Evropi, da bi stabilizirali cene. Glede tega ni nobenega dvoma," je povedal premier. Kako si bodo ti ukrepi sledili, pa bosta državi še razpravljali, je pojasnil.
V EU so v luči naraščajočih cen elektrike pozivi k ukrepanju na evropski ravni vse glasnejši. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je tako že napovedala, da bo v prihodnjih tednih komisija predstavila izreden poseg na trg elektrike, za začetek leta 2023 pa tudi strukturno reformo tega trga.
Voditelja Francije in Slovenije sta sicer danes govorila tudi o sodelovanju na področju jedrske energije. "Mi smo zelo zainteresirani, da bi na evropskem nivoju našli pravilno zavezništvo jedrskih držav, ki bi pripravilo neke vrste evropsko jedrsko rešitev, tudi na področju tehnologije," je povedal.
Francija je v idealnem položaju, da je nosilka razvoja na tem področju, meni premier. Slovenija je zainteresirana, da se temu razvoju pridruži, je dejal. To je namreč edini način, da bi v doglednem času morda nekaj let prišli do odgovorov na vprašanja, ki zanimajo Slovenijo. To je, ali lahko postavimo nov blok jedrske elektrarne v roku, ki si ga bomo zadali, in s proračunom, ki si ga bomo zadali, je pojasnil Golob.
Obenem se je Golob Macronu zahvalil, ker je bil v času francoskega predsedovanja Svetu EU "prvi evropski predsednik po dolgem času, ki je razumel pomen Zahodnega Balkana". "Razumel je, da je Zahodni Balkan in širitev EU na to področje v resnici izredno pomembno strateško vprašanje za Evropo in da ga ne smemo zanemarjati," je povedal.
Pod Macronovim pokroviteljstvom so uspeli narediti tudi velikanski korak v primeru Severne Makedonije, ki je skupaj z Albanijo julija začela pristopna pogajanja z EU, je dejal Golob.
Ob tem je spomnil na slovensko pobudo, da se status kandidatke za članstvo v EU podeli tudi Bosni in Hercegovini, kjer je po njegovih besedah podoben strateški interes.
Francoski predsednik je na vprašanje o francoskem stališču glede podelitve statusa kandidatke BiH dejal, da je pripravljen razpravljati o tem.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.