Fran je nastal pred sedmimi leti. Od takrat uporaba stalno narašča – do zdaj so snovalci portala z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša pri ZRC SAZU pod vodstvom njihovega zdajšnjega predstojnika Kozme Ahačiča našteli več kor 202 milijona iskanj. Dve leti kasneje, leta 2016, pa so začele tleti prve ideje o različici za mlade, ki bi otroke in mlade naučila, kako poiskati in razvozlati slovnične in slovarske dileme.

'Delali smo mesece, leta, dneve in noči'
Zamisel, ki je po besedah Ahačiča sad znanja sodelavk in sodelavcev njihovega inštituta, je nato prerasla v konkretna dejanja, ki sta se jih Ahačič in Nina Ledinek lotila. Ministrstvo za kulturo in Evropski socialni skladi so leta 2016 napovedali in nato objavili razpis za projekte s področja slovenščine in 'prožnih veščin učenja'. "V tem smo prepoznali priložnost, da izvedemo idejo. Z Ledinkovo sva v dveh tednih pripravila natančen načrt in časovnico, ki smo jo nato uskladili po celotnem inštitutu. Ko se je izvedba projekta začela, smo sproti reševali teoretične in praktične izzive, sodelovali s šolami, usklajevali mnenja didaktikov, sodelovali z jezikovnimi tehnologi, zlasti s podjetjem Amebis — in delali mesece, leta, dneve in noči. Pri tem ni nastal samo portal Franček, ampak tudi bogato raziskovalno znanje, ki ga bomo kmalu predstavili mednarodni znanstveni javnosti," je pojasnil Ahačič.
K rojstvu učenca Frančka je prispevalo 66 sodelavk in sodelavcev, med njimi celotni Inštitut za slovenski jezik. Ahačič meni, da so bile pri tem zelo pomembne sodelavke s področja didaktike slovenskega jezika in sodelovanje s podjetjem Amebis iz Kamnika. "Sodelovalo je 23 šol. S šol so nam pošiljali predloge, pripombe na vmesne faze Frančka, reševali so različne ankete in nam tudi pošiljali izkušnje dela s Frančkom na šolah," je pojasnil naš sogovornik.

'Gre za enega najmodernejših jezikovnih portalov za šolsko rabo na svetu'
Franček je torej namenjen predvsem osnovnošolcem in srednješolcem. "Zanimiv pa bo tudi za marsikoga drugega, ki ga zanima preprost dostop do osnovnih informacij o kaki besedi. Na portalu je dostopna slovenska slovnica: ta pa je namenjena prav vsem," je povedal Ahačič.
Po njegovih besedah gre za enega najmodernejših jezikovnih portalov za šolsko rabo na svetu: "Šolarji ga bodo lahko uporabljali kot pripomoček v šoli, doma in tudi v družbi ob soku ali na poti domov. Jezik je namreč s Frančkom zelo zanimiv, življenjski, vse pa je razumljivo in preprosto. Poleg tega Franček vsebuje tudi prvi znanstveno utemeljeni šolski slovar slovenskega jezika."
Kaj vse najdemo v Frančku, kako je zasnovan?
S Frančkom lahko na preprost način dobimo informacijo o pomenu besede, njenih sinonimih, frazemih, v katerih nastopa, o izgovoru in pregibanju posamezne besede, njeni razprostranjenosti po narečjih ter o njenem izvoru in zgodovini, je razložil Ahačič: "Za vsako besedo tako na primer izvemo, kdaj se je prvič pojavila v knjižni slovenščini. Vse to je povezano s slovnico slovenskega jezika, vajami in seznami pogostih napak. Učiteljem pa bo zelo prav prišla Jezikovna svetovalnica za učitelje."

Franček ima informacije o skoraj 100.000 besedah
Če smo natančni, o 98.801 besedi. Informacije črpa iz obstoječih slovarjev na Franu, šolskega slovarja in šolske slovnice, temu pa so snovalci dodali še številne druge baze, posnetke in načine prikaza.
Frančku je dodan Črkozmed: stran za učitelje, s pomočjo katere lahko v nekaj sekundah pripravijo naloge za delo v šoli, ki so neposredno povezane z učnim načrtom. "Predvsem pa je že takoj postala popularna aplikacija z besedno igro Besedoboj, ki je mladim in starim na voljo na platformah Android in Apple," je z zanimivostjo Frančka zaključil Kozma Ahačič.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.