Vode se na poplavljenih območjih po vsej državi počasi umikajo, a ponekod imajo še vedno veliko dela.
KOSTANJEVICA NA KRKI
Po treh dneh poplavljanja in reševanja se situacija v Kostanjevici na Krki počasi umirja. Voda se umika, vodna gladina se je od jutra znižala za 30 centimetrov. Gasilci, vojaki, reševalci končujejo delo, na terenu bodo ponoči le dežurne ekipe. Glede vdiranja vode iz Krakovskega gozda, ki se je začelo včeraj popoldne, je Robert Zagorc iz tamkajšnjega občinskega štaba dejal, da pritiska ni več. "Voda se je umirila, jo je pa tam še ogromno," je povedal za 24ur.com. Na pomoč je priskočila tudi Slovenska vojska.
Nekateri prebivalci so se izselili k sorodnikov in prijateljem. V šolo, kjer jim je občina ponudila začasna prenočišča, pa ni šel nihče. Župan Mojmir Pustoslemšek pravi, da so že včeraj predlagali, da občani, predvsem tisti starejši, zapustijo otok in se preselijo v šolo, kjer imajo urejena prenočišča. A odziv je bil slab, nekateri so res odšli v šolo, drugi h kakšnim sorodnikom ali znancem, večina pa jih je ostala. "Večinoma ljudje nočejo oditi. Tu tudi vpliva psihološki učinek," je dejal župan.
Pustoslemšek je še dodal, da imajo že imenovane komisije, ki bodo, ko bo to mogoče, ocenile škodo, vsekakor pa v tej situaciji pričakujejo tudi državno pomoč.
Noč bo minilo mirno, do jutra naj bi se voda povsem umaknila. Na območje bo jutri prišlo 140 vojakov s 15 cisternami vode. Območje bodo temeljito očistili in pomagali prebivalcem iz hiše odnesti uničene stvari.
BREŽICE
Tudi brežiško območje so poplave precej prizadele. Za 24ur.com so na občinskem štabu CZ Brežice dejali, da so nekateri deli posameznih vasi še vedno poplavljeni. Tako je tudi v vasi Loče, kjer se voda umika počasi, a posebnih aktivnosti, razen dežurstva, niso opravljali. A v Ločah je še precej dela. "Pospravljanje kletnih prostorov, črpanje, razna čiščenja in drugi nujni ukrepi. Tudi kar se živine tiče,“ so nam dejali na štabu. V Ločah so sicer pomagali tudi vojaki, za katere na štabu pravijo, da so se zelo dobro izkazali.
Tudi bližnja vas Rigonce je še zmeraj poplavljena, na štabu pa pravijo, da je Sotla še včeraj naraščala. Vse, kar so lahko, so zaščitili s protipoplavnimi vrečami, na terenu pa so bile tudi operativne enote. V Krški vasi na nekaterih delih črpanje vode še nima pomena, saj je podtalnica zelo visoka. "Je pa več kot polovica poplavljenega območja že saniranega,“ so dejali na štabu. Sicer pa so tudi v Krški vasi danes pomagali vojaki.
Samim prebivalcem ni ostalo kaj drugega, kot da se s posledicami poplav soočijo. Na štabu pravijo, da so bili prebivalci na situacijo pripravljeni, imeli so škornje, zadosti pa je tudi čolnov, tako da je lahko komunikacija med vsemi poplavljenimi deli dobro potekala. "Prebivalci si med sabo seveda pomagajo," pravijo na štabu. Na štabu ocenjujejo, da bo voda odtekla v nekaj dneh, saj je vremenska napoved dobra, in dodajajo, da je za ocenjevanje škode še prezgodaj.
NOVO MESTO
Na novomeški izpostavi urada za zaščito in reševanje so nam dejali, da pod njihovo pristojnost spada območje od občine Trebnje do občine Šentjernej in potem čisto na jugu še do občin Metlika, Črnomelj in Semič. V nekaterih krajih so se sprožili plazovi, spet drugi konci, kot sta Zameško in Hrvaški brod, so pod vodo. Ocenjujejo, da bodo danes ljudem že lahko pomagali v tisti standardni obliki, torej, da bodo iz stanovanjskih objektov lahko izčrpali vodo. V preteklih dneh namreč vode preprosto niso mogli nikamor izčrpavati.
Večji manevrski prostor jim zdaj dopušča dejstvo, da vode upadajo. Kot je znano, so velike težave tudi z lesenimi mostovi na Krki, ki jih je poplavilo. Preden jih bodo pristojni lahko odprli za promet, jih bodo morali temeljito pregledati.
KOČEVJE
Namestnik poveljnika kočevske civilne zaščite Igor Kalinič je dejal, da se na Kočevskem močno narasla Rinža in njeni pritoki še niso umirili, višina vode pa nekoliko niha. Tok reke je bolj ali manj stabilen, cesta Kočevje–Ljubljana je poplavljena, večjih težav z električno oskrbo pa nimajo. Stanje je še vedno zelo resno, je dodal.
Po njegovih besedah je na Kočevskem še vedno poplavljenih nekaj hiš, gasilci pa so povsod na terenu. Reševalci so še vedno v pripravljenosti in upajo na najboljše, zanimivo pa je, je dodal Kalinič, da po dveh sončnih dneh Rinža še ni začela upadati, kar je po njegovi oceni posledica vodnega vala iz Ljubljanice in še nekaterih okoliških rek.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.