Evropsko združenje tiskovnih agencij (EANA) je v odprtem pismu premierja Janeza Janšo pozvalo k rešitvi spora glede Slovenske tiskovne agencije (STA). Ob tem je izrazilo zaskrbljenost ob Janševem zapisu na Twitterju, v katerem je direktorja STA Bojana Veselinoviča obtožil, da je sodelavec pri umoru novinarja.
Ker za to trditev očitno ni nobenih dokazov, v združevanju ta korak obravnavajo kot še en odkrit napad na STA in njeno neodvisnost.
Kot poudarjajo, je jasen dokaz o kakovosti medijske svobode in medijski politiki v državi možno dobiti z opazovanjem odnosa med državo in tiskovno agencijo ter kako oblasti spoštujejo njeno neodvisnost. Če je neodvisnost tiskovne agencije na udaru, vedno zaznajo dve strategiji – pritisk na upravo ali nadzorni svet tiskovne agencije ter zmanjšanje financiranja agencije, piše v pismu, objavljenem na spletni strani EANA.
Izredno so zaskrbljeni, ker sta v Sloveniji trenutno v uporabi obe strategiji. Glede na brutalnost uporabljenih ukrepov je položaj STA po njihovi oceni brez primere. Če se brez oklevanja škoduje ugledu vpletenih oseb, je jasno, da so bile meje civiliziranega javnega pogovora prestopljene, opozarjajo.
V EANA poudarjajo, da tiskovna agencija s posredovanjem preverjenih in neodvisnih novic, ki temeljijo na dejstvih, sodi v infrastrukturo države. Njene storitve močno prispevajo k demokratičnim sistemom, ki sprejemajo odločitve na podlagi dejstev. Zdrav demokratični sistem ne more delovati brez svobodnih medijev, dodajajo.
Kot še poudarjajo, je STA pomemben del svobodne medijske infrastrukture v Sloveniji. Pred začetkom slovenskega predsedovanja Svetu EU so Janšo pozvali, naj naredi vse, kar je v njegovi moči za rešitev spora na način, da bo neodvisnost STA ostala nedotaknjena.
Hrvaško novinarsko društvo in sindikat izrazila solidarnost s STA
Hrvaško novinarsko društvo (HND) in Sindikat novinarjev Hrvaške (SNH) sta izrazila solidarnost z novinarji v Sloveniji, v kateri je, kot so zapisali, javna in neodvisna tiskovna agencija STA izpostavljena naraščajočim političnim in finančnim pritiskom. Izrazili so tudi zaskrbljenost zaradi razmer, v katerih je STA prisiljena zbirati donacije.
Na nedavno objavljeni lestvici o medijski svobodi nevladne organizacije Novinarji brez meja (RSF) je Slovenija padla za štiri mesta v primerjavi z lanskim letom. Slovenija je na 36. mestu med 180 državami, spominja SNH na svoji spletni strani. Objavili so tudi fotografijo članic in članov SNH in HND, ki so na balkonu novinarskega doma sredi Zagreba izobesili ključnik kampanje za zbiranje sredstev za STA #zaobSTAnek.
SNH navaja, da slovenski premier Janez Janša že več kot tri mesece zavrača nakazilo z zakonom določenih sredstev za delovanje STA kot javnega servisa, ki ga je ustanovila slovenska država. "Slovenska vlada svojo odločitev pojasnjuje s trditvami, da direktor STA Bojan Veselinovič ne želi izročiti podatkov o poslovanju, a so ocene novinarjev in njihovih združenj, da gre za politični pritisk," dodaja SNH. Omenjajo tudi, da je cilj slovenskega premierja, da bi s "finančnim izčrpavanjem zamenjal vodstvo agencije ter spremenil njen način dela in poročanja, ki bi bolj ustrezal aktualni vladi".
Kot so dodali, je Društvo novinarjev Slovenije po večmesečni vladni ustavitvi financiranja STA sprožilo kampanjo Za obSTAnek za zbiranje sredstev "za rešitev profesionalnega in neodvisnega novinarstva kot tudi za rešitev okoli sto delovnih mest".
"Podpiramo kolegialnost in solidarnost, še posebej v kriznih razmerah, a hkrati izražamo tudi zaskrbljenost zaradi stanja, v katerem je javni medij odvisen od zbiranja donacij in dobre volje državljanov, ki jim mora biti zagotovljena pravica do obveščenosti," so sporočili iz HND.
HND in SNH se pridružujeta tudi mednarodnim novinarskim združenjem, ki že več kot leto dni opozarjajo na ogrožanje svobode medijev v Sloveniji pod vodstvom premierja Janše.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.