V zadnjih dneh nam vreme spet ni prizanašalo. Pod vplivom višinske motnje in ob dnevnem ogrevanju ozračja je nad Slovenijo tudi včeraj popoldne nastalo več močnejših nevihtnih celic z nalivi in točo, ki pa glede na poročanja naših bralcev na srečo niso povzročale večje škode.
V prihodnjih dneh bo vreme bolj stabilno, za kar bo poskrbel vroč afriški zrak. Ta je že dosegel Iberski polotok in se bo ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna širil tudi proti našim krajem. Na jugu Španije in Portugalske se bo že danes popoldne ogrelo do 40 stopinj Celzija, drugod po celini bodo temperature še znosne. V Franciji, na Balkanskem in Apeninskem polotoku bo malo nad 30, v srednji Evropi pa okoli 25 stopinj Celzija.
Podobno kot ob junijskem vročinskem valu se bo greben z vročo in suho zračno maso tudi tokrat razširil nad zahodni del Evrope, medtem ko bo k nam segal le obrobno. V večjem delu Francije, na severu Španije, jugu Velike Britanije in v državah Beneluksa bodo temperature na začetku prihodnjega tedna presegale dolgoletno povprečje za več kot 10 stopinj Celzija, huda vročina s temperaturami nad 35 stopinj Celzija se bo nato širila tudi nad Nemčijo. Pri nas bo vročina nekoliko manj izrazita, temperature bodo presegale dolgoletno povprečje za okoli 5 stopinj Celzija.
Kaj lahko pričakujemo?
Sobota bo skozi ves dan obsijana s soncem, nastalo bo le nekaj plitvih kopastih oblakov. Popoldne bo zapihal jugozahodni veter, ki bo v gorski svet severozahodne Slovenije prinesel nekoliko gostejšo oblačnost, le izjemoma pa tudi kakšno ploho ali nevihto. Popoldanske temperature po državi bodo precej enotne. Pričakujemo okoli 32 stopinj Celzija. Kakšna stopinja manj bo ob morju, na Gorenjskem bo 29 stopinj Celzija.
Tudi v nedeljo se bo nadaljevalo sončno in vroče poletno vreme. Pozno popoldne in zvečer se bo v severni Sloveniji nekoliko pooblačilo in nastalo bo nekaj neviht, ki bodo zaradi velike pregretosti ozračja lahko tudi močnejše.
V ponedeljek bo zapihal severovzhodnik, zato bo vročina v večjem delu države nekoliko popustila, bo pa zato bolj pritisnila na Primorskem, kjer se bo ogrelo do 35 stopinj Celzija.
Vročina bo po trenutnih izračunih večine meteoroloških modelov vztrajala dalj časa in se bo v drugi polovici prihodnjega tedna predvidoma spet nekoliko stopnjevala. Kljub temu ekstremno visokih temperatur ob tem vročinskem valu pri nas ne pričakujemo. V večjem delu države bodo temperature ostale pod 35 stopinjami Celzija, kakšna stopinja več bo le ponekod na Primorskem, kjer bodo tudi noči ob šibki burji precej tople. Možnost za nastanek popoldanskih neviht bo večji del prihodnjega tedna zelo majhna.
Kje poiskati osvežitev?
V poletni vročini se številna mesta ob slovenskih rekah, jezerih, morju, pa tudi ribnikih in gramoznicah spremenijo v priložnostna kopališča. Kopanje pa ni varno povsod. Tako imenovana divja kopališča so brez upravljavcev in reševalcev iz vode, ki skrbijo za varnost in nudijo prvo pomoč, zato se tam kopamo na lastno odgovornost, dvomljiva pa je tudi kakovost vode.
Na slovenskih rekah, jezerih in morju je kopanju namenjenih 48 odsekov – kopalnih voda, na katerih se že sicer običajno kopalci zbirajo v večjem številu in ustrezajo zakonsko določenim kriterijem za določitev naravnih kopalnih voda. Na teh odsekih se spremlja tudi kakovost vode vsake 14 dni v času kopalne sezone (morje 1. 6.–15. 9., celinske vode 15. 6.–31. 8.). Podrobnejše podatke lahko najdete na spletnih straneh Agencije RS za okolje.
Trenutno najvišjo temperaturo pri nas dosega morje, ki po podatkih Arsa v Kopru znaša 26 stopinj Celzija. Če vas bolj privlačijo celinske vode, sta trenutno za namakanje najbolj primerna Blejsko jezero s 23 in Kolpa, ki ima v spodnjem toku le stopinjo manj, večina ostalih rek ima okoli 20 stopinj Celzija. Za najpogumnejše pa je Soča, s temperaturo med 12 in 16 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.