Po napadih zaveznic na cilje v Siriji se je oglasila tudi slovenska politika. Predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar pravi, da izraža podporo aktivnostim, ki so usmerjene proti vojaškim ciljem in katerih namen je zagotoviti, da sirske oblasti ne bodo več razpolagale z možnostjo uporabe kemičnega orožja. Dejal je tudi, da Slovenija v nadaljevanju poziva k iskanju mirne in politične rešitve. Ta lahko edina prinese trajen mir in stabilnost, tako v Siriji kot v širši regiji.
Podporo je izrazilo tudi zunanje ministrstvo in dodalo, da "vsakršna uporaba kemičnega orožja pomeni kršitev Konvencije o prepovedi kemičnega orožja in civilizacijskih vrednot, mednarodnega humanitarnega prava ter resolucij Varnostnega sveta OZN. Popolnoma nesprejemljivo je, da je v času konflikta v Siriji večkrat prišlo do uporabe kemičnega orožja, uperjene predvsem proti civilnemu prebivalstvu".
Predsednik republike Borut Pahor današnji napad razume kot enkraten povračilni napad, ki naj bi odvrnil sirski režim od nadaljnje uporabe kemičnega orožja. Pričakuje pa, da se bo mednarodna skupnost ob tem ukrepu takoj osredotočila na diplomatsko reševanje vseh odprtih vprašanj po mirni poti.
Podporo aktivnostim, katerih namen je zagotoviti, da sirske oblasti ne bodo več razpolagale z možnostjo uporabe kemičnega orožja, je v izjavi za novinarje izrazil tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle.
Ruski predsednik Vladimir Putin je sklical izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN na temo Sirije, kar po Erjavčevih besedah kaže, da si tudi Rusija želi rešitev po diplomatski poti. Tudi vodja slovenske diplomacije je dejal, da je edina rešitev politična rešitev.
Predsednik državnega zbora Milan Brglez pa je izrazil iskreno obžalovanje, da so Francija, Velika Britanija in Združene države Amerike ponoči brez avtorizacije Varnostnega sveta ZN napadle Sirijo. Obenem je obsodil kakršnokoli uporabo kemičnega orožja, vse strani v konfliktu pa je pozval k iskanju rešitve za konec vojne v Siriji.
Kot je Brglez zapisal na Facebooku, še posebej skrbi dejstvo, da so vse te tri države stalne članice Varnostnega sveta. "Njim pa smo z ustanovno listino Združenih narodov zaupali posebno nalogo varovanja mednarodnega miru in varnosti v svetu," je poudaril.
Ob tem je obsodil kakršnokoli uporabo kemičnega orožja, saj to predstavlja kršitev konvencije o prepovedi kemičnega orožja, kršitev mednarodnega humanitarnega prava ter resolucij VS ZN.
Vse strani v konfliktu je pozval, da se vzdržijo nadaljnjih kršitev ustanovne listine ZN in mednarodnega prava ter da takoj najdejo rešitev za končanje vojne v Siriji in za zaščito civilnega prebivalstva. Že leta namreč zaradi vojne v Siriji trpijo nedolžni ljudje, ki bi si želeli le živeti v miru in svobodi, je zapisal Brglez.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.