Na dvoriščni ograji predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca se je čez noč pojavil napis 'podgana'. Vandalizem je prvak stranke že prijavil Policiji, so povedali v PS DeSUS. Na Policijski upravi (PU) Kranj so potrdili, da so prejeli prijavo grafita na ograji, postopek pa še poteka. Ni pa to prvič, da so vandali uničili oziroma poškodovali lastnino Erjavčeve družine. Okoli novega leta so namreč neznanci pred njihov vhod z rdečo barvo na veliko napisali 'Lucifer', napis pa so komaj odstranili. Po naših informacijah neznanci tudi dnevno mečejo vrečke smeti na Erjavčevo dvorišče, prav tako dobiva pisma z grožnjami.
Na vprašanje, ali bo zaprosil za varovanje, je predsednik DeSUS odgovoril, da se ne čuti ogroženega, da bi potreboval varovanje, ga pa žalosti, ko vidi, kakšna politična kultura danes prevladuje v državi. "Vseeno sem prepričan, da ne glede na vse te umazane akcije nasprotnega pola, je Slovenija še vedno varna država tudi za opozicijske politike. Vsi moramo stremeti k temu, da se politična kultura dvigne, da se delitve nehajo, predvsem pa, da Slovenija ostane še naprej varna, ter tudi odprta, strpna in kulturna. Videli smo, kam je takšen politični diskurz pripeljal Ameriko, tega si ne želimo," je dodal.
DeSUS: Plakati z neprimerno vsebino, uničevanje zasebne lastnine in grožnje sodijo v nek drug čas
Na "dejanja vandalizma, napade na osebno integriteto in sovražni govor" so se odzvali tudi v stranki DeSUS in v sporočilu za javnost zapisali, da vsakršna tovrstna dejanja ostro obsojajo. "V času, ko se kot narod soočamo z eno od največjih preizkušenj v naši zgodovini – z epidemijo koronavirusa in vsakodnevnimi preizkušnjami, ki jih prinaša tako na zdravstvenem, socialnem in ekonomskem področju, bi morali biti naši glavni prioriteti solidarnost in strpnost ter delovanje v dobro vseh," poudarjajo.
Kot pravijo, jih žalosti, ko vidijo, kakšna politična kultura danes prevladuje v državi. "Plakati z neprimernimi in žaljivimi vsebinami, uničevanje zasebne lastnine predsednika stranke DeSUS, Karla Erjavca in vsakodnevne grožnje v različnih oblikah, ki so jih deležni naši predstavniki, sodijo v nek drug čas. Slovenija, država mnogoterih lepot, socialnih, pravnih in demokratičnih načel, preprosto ne more in ne sme postati država kriminala, sovraštva in napadov na posameznike ter institucije. A ne glede na to, da se nekateri zelo očitno bojijo uspeha konstruktivne nezaupnice in drugačnega mandatarstva, nasilje in vandalizem nikoli in nikdar ne bosta sinonim poguma."
V stranki so ob tem prepričani, da "ne glede na vse dogodke, ki smo jim priča, je Slovenija še vedno varna država. Na nas pa je, da skupaj stremimo k temu, da se politična kultura dvigne in da prenehamo z delitvami. In takšno ogledalo moramo ponuditi svetu."
Zapisi, grafiti in plakati z žaljivo vsebino, pa tudi grožnjami, sicer postajajo vse pogostejši, še posebej ob razgreti politični situaciji. Erjavec je namreč kandidat za novega predsednika vlade v okviru konstruktivne nezaupnice, s katero želi KUL zamenjati obstoječo vlado Janeza Janše. Soglasje h kandidaturi je v torek sicer umaknil, ker na tajnem glasovanju zaradi okužb z novim koronavirusom ne bi mogli sodelovati vsi poslanci. A načrt KUL ostaja, napovedujejo, da bodo šli s predlogom naprej, ko bodo pogoji izpolnjeni.
Z dogajanjem oziroma dejstvom, da poslanec DeSUS Branko Simonovič ne bo podprl nezaupnice, so povezane tudi objave na njegov račun. Skupina Anonymous Slovenia mu je denimo očitala, da je izdal svoj narod in zapisala, da se bo cvrl v peklu. Poleg tega so se na Obali pojavili plakati, na katerih so bile poleg njegove tudi fotografije poslancev SMC, ob njih pa izpostavljena izbira: Svoboda oziroma poslanski glas za konstruktivno nezaupnico na eni ter strah ali kljukasti križ na drugi strani.
Razni grafiti in plakati z izpostavljenimi konkretnimi poslanci so se pojavljali tudi že lani. Premier Janša pa je v nedeljskem pogovoru za Nova24TV med drugim dejal, da dnevno, predvsem prek družbenih omrežij, prejme po 100 groženj s smrtjo.
Na policiji so sicer od marca pa do konca lanskega leta zabeležili 18 primerov groženj predstavnikom vlade ter osebam, ki so na kakršen koli način povezane z njenim delom. Policija je uspešno odkrila storilce v desetih primerih, nekaj primerov pa še vedno intenzivno preiskujejo.
KOMENTARJI (1580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.