Ameriški predsednik George Bush pri nas začenja svojo najverjetneje zadnjo predsedniško turnejo po Evropi, saj se mu drugi mandat izteka. Pred odhodom je uspelo trem evropskim televizijskim hišam – med njimi POP TV – z njim dobiti intervju. Z njim se je v zahodnem krilu Bele hiše pogovarjala naša ameriška dopisnica Nataša Briški.
Nataša Briški: Gospod predsednik, najprej bi se vam rada zahvalila, ker ste si vzeli čas.
George Bush: Malenkost.
Nataša Briški: Med svojim prvim obiskom v Evropi pred sedmimi leti ste, kot boste zdaj, obiskali Slovenijo. Odlična izbira.
George Bush: Tega, kar ste rekli, vam ne zamerim. Med prvim obiskom sem se prvič srečal z Vladimirjem Putinom. Tokrat prihajam zaradi vrha EU in ZDA. Veliko ljudem sem povedal, da je Slovenija lepa država. Američani je ne poznajo dobro. Morali bi jo obiskati in raziskati. Lahko smučajo, igrajo golf.
Nataša Briški: Veliko možnosti je za gorsko kolesarjenje …
George Bush: Ribarjenje, gorsko kolesarjenje ... res je lepo. In tudi ljudje so neverjetno prijazni.
Nataša Briški: Prihajate zaradi vrha ZDA in EU. Ne pričakujemo nič dramatičnega, bo pa to vaš zadnji vrh. Kaj bi si želeli?
George Bush: Na teh srečanjih potrdimo skupne vrednote, človekove pravice in svoboščine. Sodelovanje pri ključnih vprašanjih. ZDA in Evropa se niso v vsem strinjale, vendar so nas družile skupne vrednote. Evropejcem in Američanom želim pokazati, da je ta odnos pomemben. Prepričan sem, da ga bo tako videl tudi prihodnji predsednik. Bomo pa govorili še o drugih pomembnih temah.
Nataša Briški: Proslavili boste tudi 60. obletnico Marshallovega načrta in zračnega mostu z Berlinom, pomembne vloge torej, ki so jo imele ZDA po drugi svetovni vojni, ko so pomagale Evropi. Evropa se je nedavno zelo spremenila. Dve novi državi na Zahodnem Balkanu. Kosovo je na prednostnem seznamu med slovenskim predsedovanjem Uniji. Kateri so najpomembnejši dosežki vaše administracije v zadnjih sedmih letih v Evropi?
George Bush: Eden je zagotovo širitev NATA. Po sprejetju novih članic sem obiskal Romunijo. Govorili smo o tem, da je napad na eno članico napad na vse. Več različnih državnih in varnostnih ureditev se je moralo spremeniti, tako da so se svobodni narodi povezali. Torej širitev NATA in pozitivno sporočilo Gruziji in Ukrajini sta zares velik dosežek. Sodelovanje v Afganistanu bo zgodovinski dosežek. Mladi demokraciji smo pomagali spremeniti družbo, v kateri so bile ženske drugorazredni državljani. To je bil barbarski režim. Borili se bomo proti protekcionizmu in za svobodno trgovino. Vem, da je nekaj trgovinskih sporov. Vseeno si moramo prizadevati za svobodno trgovino. Pogovarjali se bomo tudi o reformi Svetovne trgovinske organizacije.
Nataša Briški: Verjetno bo tudi Iran vroča tema.
George Bush: Pogovarjali se bomo še o skupni ogroženosti. Kot veste, verjamem v svobodo. Evropa je zdaj enotna, svobodna in pomirjena. Z razlogom. To bi rad prenesel na Bližnji vzhod, kjer je veliko nasilja. Naš izziv je preprečiti Iranu razvoj jedrskega orožja. O tem se bomo pogovarjali skupaj. Poudaril bi tudi, kako pomembno je opozarjanje ljudi na nevarnosti virusa HIV, malarije ter lakoto. Ponosen sem na dosežke svoje države. Veselim se sodelovanja z evropskimi kolegi, da bi stvari še izboljšali.
Nataša Briški: Naslednje vprašanje je brezvizumska ureditev, visa waiver. To je pomembna tema v Evropi.
George Bush: Vem, vem.
Nataša Briški: ZDA imajo za potnike iz Evrope dva različni ureditvi. Poostrili ste pogoje za države, ki so del programa visa waiver. Zanima me vaše mnenje. Kaj bi rekli tistim, ki pravijo, da Amerika ni več tako odprta?
George Bush: Skrbi me, ker ljudje tako mislijo. Smo odprti in želimo si obiskov naših prijateljev in novih investicij. Razumem, zakaj so naši evropski prijatelji, za katere ne velja enaka vizumska ureditev, zaskrbljeni. Mislijo si, podpiramo ZDA in jih imamo radi, a za nas velja drugačen vizni sistem. Prizadevam si za spremembo starega sistema. Dobro napredujemo. Veliko držav bo vključenih v program visa waiver. Ljudem iz držav v programu visa waiver smo pravzaprav olajšali prihod. Predhodno se prijavite na spletu, kar olajša potovanje. Skrbi me, ker ljudje govorijo, da jih Amerika noče. Moja vlada in jaz menimo nasprotno.
Nataša Briški: Še to vas moram vprašati. Ankete po vsem svetu so pokazale, da se širi protiameriško razpoloženje, tudi v Evropi. Mislite, da bi bilo treba ameriško blagovno znamko prenoviti?
George Bush: Zavzemamo se za svoboščine, človekove pravice in svobodo. Nekatere težke odločitve ljudem niso bile všeč. Poglejte naše odnose na Daljnem vzhodu. Odlično sodelujemo z Japonsko, Kitajsko in Južno Korejo. Imamo boljše odnose z Indijo, Južno in Srednjo Ameriko, kot jih je imela katera koli vlada doslej. Ljudem povem, da ne moremo sprejemati odločitev glede na javnomnenjske raziskave, poleg tega je Amerika ljudem všeč. Morda jim ni všeč predsednik, jim je pa Amerika in tisto, za kar se zavzema. Drugače si ljudje ne bi želeli priti sem, kar pozdravljamo. Ko slišim takšne stvari, se zanje ne zmenim, kot se ne zmenim za govorice. Amerika se, tako kot veliko evropskih držav, zavzema za tisto, kar je prav. Za spodobno življenje, svobodo govora in svobodo veroizpovedi. In seveda, ponosen sem na svojo državo.
Nataša Briški: Kar se tiče ameriških volitev: v mednarodnih odnosih lahko predsednik kot vrhovni poveljnik vpliva na tok zgodovine, zato ljudje po svetu zelo pozorno spremljajo ameriške volitve. Do zdaj so bile zelo zanimive.
George Bush: Drži.
Nataša Briški: Kandidati demokratske stranke do vas niso bili prizanesljivi.
George Bush: Seveda ne. Govorijo, da želijo spremembe. Ko sem se potegoval za položaj v politiki, sem tudi jaz govoril, da hočem spremembe. Razen kadar sem se potegoval za vnovično izvolitev. Takrat sem bil proti spremembam, podpiral sem samega sebe. Veste, tukaj je veliko retorike in to razumem. Sem v nenavadnem položaju. Zadnjih štirinajst let sem bil aktivni kandidat, zdaj pa sem nekdo, ki odhaja. Pomagal bom stranki. Seveda podpiram Johna McCaina. Zanimivo bo spremljati debate kandidatov.
Nataša Briški: Kaj bi torej sporočili 44. predsedniku?
George Bush: Naj bo načelen, odločen, bori naj se za svobodo, brani Ameriko in si z zavezniki prizadeva za skupne cilje.
Nataša Briški: Gospod predsednik, hvala lepa. Želim vam srečno pot v Evropo. Ker ste pred dvema letoma ob obisku našega premierja rekli, da je Slovenija zanimiv košček nebes, se imejte nebeško.
George Bush: Zagotovo se bom imel.
Nataša Briški: Najlepša hvala.
George Bush: Hvala tudi vam. Lepo vas je bilo srečati.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.