Poslanca SDS Eva Irgl in Zvonko Černač sta na današnji novinarski konferenci opozorila na dvoličnost dveh največjih opozicijskih strank LDS in SD pri obravnavanju nestrpnosti in pojmovanju človekovih pravic. Poleg tega sta napovedala sklic izredne seje parlamentarne komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti glede dejanja nestrpnosti kočevskega župana in poslanca SD Janka Vebra, če ne bo predsednica komisije Majda Potrata obsodila njegovega ravnanja.
Veber je namreč po besedah Irglove po lokalnem radiu ljudi pozival na barikade. Krajane je v tem primeru pozival k nezakonitemu ravnanju in širil sovražni govor, ki pa je ena izmed najmočnejših sredstev diskriminacije. Pri tem je kršil tudi ustavo, zakon in druge dokumente, je dejala poslanka.
'Vlada odgovorno rešuje romsko problematiko'
Irglova je poudarila še nekatere primere nestrpnega govora s strani nekaterih vidnih članov opozicijskih strank, v katerih pa nihče od odgovornih, torej ne Liberalna akademija Slovenije, ki je po njenem le podaljšana roka LDS, ne Mirovni inštitut in niti varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek niso ustrezno ukrepali.
Prav tako je izpostavila dejstvo, da so se v LDS zelo ostro in ogorčeno odzvali na sporazumno preselitev družine Strojan v postojnski nastanitveni center, na drugi strani pa grosupeljski župan Janez Lesjak pravi, da ne bi nikdar sprejel Romov. "Še več, leta 2002 je prav on izpodbijal zakon o lokalni samoupravi, saj občina Grosuplje še vedno nima romskega svetnika," je povedala Irglova.
Kot pravi poslanka, naj bi LDS in SD postavljali pod vprašaj pravno državo in to zaradi rešitev, ki jih ponuja in tudi uresničuje vlada s svojo aktivno politiko. V času aktualne oblasti je bilo po mnenju Irglove na področju romske problematike vloženega veliko truda in napora, kar pa ne more reči za tiste, ki sedaj najbolj napadajo politiko te vlade in jo tudi preko namernih dejanj nestrpnosti, pozivanj na barikade skušajo destabilizirati.
Po mnenju Irglove sedanja vlada zelo odgovorno rešuje romsko problematiko. To se kaže tako na ravni financiranja, saj Romom in romski problematiki namenja bistveno več sredstev kot prejšnje vlade, kot tudi na področju izobraževanja, saj se je povečal vpis romskih otrok v osnovne šole. Kažejo se tudi izboljšave glede zakona o romski skupnosti, ki je bil vložen v parlament. Tako bo Slovenija prva država znotraj EU, ki bo to področje uredila s posebnim zakonom, je še dejala poslanka.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.