Slovenija

Družinski zdravniki še vedno protestirajo in nadaljujejo s pogostejšim pisanjem napotnic

Ljubljana, 24. 01. 2017 15.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Družinski zdravniki tudi po sestanku na ministrstvu za zdravje protestno nadaljujejo s pogostejšim pisanjem napotnic, je povedal predsednik sindikata Praktikum Igor Muževič. Na sestanku namreč niso uspeli bistveno zbližati stališč o izvajanju lanskega dogovora o delu družinskih zdravnikov.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je novembra ob koncu zdravniške stavke s predsednikom sindikata zdravnikov družinske medicine Praktikum Igorjem Muževičem podpisala dogovor o realizaciji njihovih ločenih zahtev, ki se nanašajo na vsebino in pogoje dela zdravnikov družinske medicine.

S tem so se izognili stavkovnim aktivnostim sindikata v protest zaradi neurejenih pogojev dela in preobremenitev. Dogovor se, kot so takrat pojasnili, nanaša na administrativne razbremenitve dela družinskih zdravnikov, naloge zdravnikov v sistemu e-napotnic, spremembo ureditve izvensodnega reševanja sporov, ureditvi izvajanja mrliško pregledne službe, spodbujanju hišnih obiskov in paliativne oskrbe bolnikov.

Do bistvenega zbližanja stališč z ministrstvom za zdarvje ni prišlo, je povedal predsednik Praktikuma Igor Muževič.
Do bistvenega zbližanja stališč z ministrstvom za zdarvje ni prišlo, je povedal predsednik Praktikuma Igor Muževič. FOTO: POP TV

A v Praktikumu ocenjujejo, da ministrstvo za zdravje omenjeni dogovor krši, zato so 12. januarja začeli protestno dodatno napotovati bolnike na specialistične preglede na sekundarni ravni.

Kot je pojasnil Muževič, so o nameravanem povečanju števila napotitev ministrstvo za zdravje obvestili že 27. decembra, obrnili so se še na predsednika vlade Mira Cerarja in poslanske skupine, a odgovorov, kot pravi, še niso dobili.

Danes so se sestali s predstavniki ministrstva. Po Muževičevih navedbah je ministrstvo pripravljeno popustiti le pri obveznostih zdravnikov v sistemu e-naročanja, do bistvenega zbližanja stališč o ureditvi razmer pa ni prišlo.

"Naša zahteva je, da bi bilo osnovno zdravstvo bolj solidarno in dostopnejše, kot v državah zahodne in severne Evrope, a ni videti, da bi bila sedanja koalicija in ministrstvo pripravljena prisluhniti našim priporočilom. Razlikujemo se v temeljnih konceptih glede tega, kakšne so omejitve za zdravnika oz. pod kakšnimi pogoji lahko opravlja svoje delo," je pojasnil Muževič.

Po njegovih besedah se strankam denimo zdi primerno, da se navkljub zadovoljstvu bolnikov in lokalne skupnosti s svojim zdravnikom po izteku koncesijskega razmerja odnos med zdravnikom in bolniki prekine. "Tako zdravnik nima možnosti proste izbire, v kakšni organizacijski obliki bo delal, niti bolnik nima možnosti proste izbire zdravnika," je dejal.

Dodal je, da je želja družinskih zdravnikov imeti tudi ustrezno opremo in prostore skladno s potrebami bolnikov znotraj posamezne regije. To je zdaj po njegovih navedbah popolnoma prepuščeno zdravstvenim domovom, kjer marsikje "prevladajo politični interesi in koruptivna tveganja".

"Temeljni problem je ta, da si premalo zdravnikov želi delati v družinski medicini in s predvideno zdravstveno reformo bo ta želja še manjša," je ob tem še ocenil Muževič. "Zato moramo poskrbeti za kakovostno oskrbo bolnikov, ministrstvo za zdravje pa ne gre v to smer," je opozoril.

Ministrstvo za zdravje: To je nezakonito, neetično in nekolegialno

Na ministrstvu za zdravje, kjer so se danes sestali s predstavniki Praktikuma, obžalujejo, da sindikat v želji po izboljšanju položaja družinskih in splošnih zdravnikov "izvaja aktivnosti, ki niso zakonite". Sindikat so pozvali, naj s predlogi tvorno sodeluje v javni razpravi o predlogu zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Napotovanje bolnikov na sekundarno raven brez izkazane medicinske indikacije je z vidika zdravnika napotovalca nestrokovno, do zdravnikov na sekundarni ravni nekolegialno, v odnosu do bolnikov pa neetično, so sporočili z ministrstva.

Ministrica Kolar Celarčeva meni, da bi se morali v sindikatu vprašati, kaj njihov protest pomeni za zdravnike.
Ministrica Kolar Celarčeva meni, da bi se morali v sindikatu vprašati, kaj njihov protest pomeni za zdravnike. FOTO: POP TV

Tovrstno napotovanje je po njihovem opozorilu tudi v nasprotju z veljavno zdravstveno zakonodajo, ki že zdaj določa, da lahko osebni zdravnik svoja pooblastila z napotnico prenaša na napotnega zdravnika zaradi konzultacije, zahtevne diagnostike ali zdravljenja. Napotnico izda po tem, ko je opravil vse utemeljene laboratorijske, rentgenske in druge diagnostične preiskave, opredeljene za primarno raven.

Direktorji bolnišnic zaenkrat niso obvestili ministrstva o morebitnem zvišanju napotovanja, vendar pa jih bo ministrstvo za pregled napotitev prosilo v prihodnjih dneh.

Sindikat očitke ministrstva zavrača

Na Praktikumu so se na odziv ministrstva ostro odzvali: "V sindikatu soglašamo z ministrstvom za zdravje, da bi bilo napotovanje bolnikov na sekundarno raven brez izkazane medicinske indikacije z vidika nestrokovno in tudi v nasprotju z veljavno zakonodajo. Zato napotujemo skladno s strokovnimi priporočili, zgolj ko je to utemeljeno, in ko ocenimo, da bi na ta način bolniki imeli od napotitve več koristi. Poleg tega s tem pridobimo čas za pogovor z bolnikom in za ugotavljanje zdravstvenih težav, ki bi jih sicer zaradi hitenja spregledali. Na ta način bistveno bolj spoštujemo Zakon o pacientovih pravicah, ki so ga napisali na ministrstvu. Tudi bolniki so ukrepe dobro sprejeli," na očitke odgovarja predsednik Praktikuma Igor Muževič.

"Ko bo ministrstvo ugotovilo, da delajo nepopravljivo škodo bolnikom zaradi podrejanja neetičnim partikularnim političnim interesom, bodo tudi spoznali, da ponekod zunaj Slovenije poznajo bolj solidaren in boljši zdravstveni sistem. Res pa je, da bi se zgledovanje po takšnem sistemu slabo končalo za politično nastavljene plenilce zdravstvenega denarja.," je še dodal Muževič.

Kritični tudi na Slovenskem zdravniškem društvu: "Način ni pravi"

Način protesta družinskih zdravnikov so na novinarsko vprašanje komentirali tudi na novinarski konferenci Slovenskega zdravniškega društva (SZD). Predstojnik katedre za interno medicino na ljubljanski medicinski fakulteti Pavel Poredoš je dejal, da razume stisko družinskih zdravnikov, vendar način ni pravi.

"Vsi smo pravzaprav na istem čolnu. Če se prenesejo obveznosti s primarne na sekundarno in terciarno raven, kjer tudi škripa, kjer je prav tako pomanjkanje kadrov, nismo naredili nič v smislu pomoči bolniku," je dejal Poredoš, sicer do nedavnega dolgoletni predsednik SZD. Pri tem je poudaril, da le tesno sodelovanje med različnimi nivoji zdravstvenega varstva lahko prinese učinkovito in kakovostno zdravstvo.

Strokovni direktor Splošne bolnišnice Celje Franc Vindišar se je s Poredošem strinjal, da če je takšna odločitev družinskih zdravnikov, to za nikogar ni dobro. Kot je dejal, v celjski bolnišnici zaenkrat nimajo podatkov, da bi se število napotitev povečalo. So pa že pristopili k sodelovanju, organizirajo skupne sestanke in družinske zdravnike enkrat do dvakrat mesečno povabijo v bolnišnico, kjer predavajo specialisti različnih strok. "Poskušamo usklajevati napotitve, kaj naj kdo naredi, na kakšen način, kaj sodi na katero stopnjo nujnosti," je pojasnil Vindišar.

Poredoš je ob tem omenil prakso v nekaterih državah, kot sta Italija in Nemčija, kjer družinski zdravnik "sledi bolniku v bolnišnico in hodi na pogovore k lečečemu specialistu", komunikacija med njima pa poteka praktično vsakodnevno. A kot je ugotavljal predsednik strokovnega sveta za kirurgijo SZD Vladimir Senekovič, je ob obstoječem številu družinskih zdravnikov, ki je precej manjše kot v omenjenih državah, to nemogoče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bananos
24. 01. 2017 17.18
+7
v bistvu delajjo to, kar bi itak mogli: pošiljajo ljudi na potrebne preglede. Sicer pa šparajo...
Alan Bokši?
24. 01. 2017 17.03
-1
Kako je lušno z drugim kur... po kropivah mlatit! Dokler ni nč od nobenga bo tko! Tako da! PRIVATIZACIJA WELCOME