Namestnik predsednika senata KPK Simon Savski je na družbenem omrežju septembra komentiral postopek imenovanja zdajšnjega šefa policije Senada Jušiča z besedami: "Levi ali desni, to se dogaja, ko se politika meša v Policijo, kdo kvaliteten bo pa hotel delati v takem." Stojan Zdolšek pravi, da je videz nepristranosti porušen in da so to seveda klasični razlogi za zahtevo za izločitev.
In sicer v postopku, ki ga je proti predsedniku vlade sprožila njegova prva notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki mu očita vmešavanja v delo policije. Iz tega postopka pa se je že izločil predsednik tričlanskega KPK Robert Šumi, ker je nekdanji sodelavec in prijatelj Bobnarjeve. Je pa Šumi kljub temu odločal o zahtevi odvetnika Roberta Goloba, da Simon Savski zaradi zapisa ne bi odločal v postopku.
Na očitke Goloba, da je komisija kontaminirana zaradi Savskega, Šumi v oddaji 24UR ZVEČER pojasnjuje, da sam ni odločal o zadevi, v kateri je izločen: "Nisem hotel odločati o izločitvi namestnika Savskega, a me je strokovna služba na komisiji podučila, da gre za drugo zadevo in da moram odločati, da komisija sploh lahko funkcionira. Nisem hotel prebrati tega gradiva, imeli smo sejo senata, kjer so mi prisotni prebrali, kar piše v zahtevi za izločitev in v zapisu Savskega. Ko sem ugotovil, da gre za popolnoma drugo zadevo, sem se odločil, da glasujem, da se ga ne izloči in to je pomenilo, da je komisija lahko z delom nadaljevala."
To, kar danes doživlja s strani predsednika vlade, pa, kot pravi, zagotovo ne more oceniti, da gre za podporo delovanju komisije. "Tako levi kot desni politični pol sta se postavila proti KPK, ki skrbi za to, da bi se ozaveščenost pri vodilnih razvila do take mere, da bi odgovorno ravnali in da bi vedeli, da upravljajo našo državo in ne njihovo. Da bi torej vodili z zgledom, odgovorno in profesionalno, kot si naša družba zasluži," je poudaril Šumi.
In Šumi in drugi namestnik sta odločila, da se zahteva za izločitev zavrne, a predsednik KPK v isti sapi meni, da zapis Simona Savskega ni bil primeren: "Če ti komentiraš na družbenih omrežjih, otežuješ delo komisije, kakorkoli v tem primeru se to kaže, v tem primeru se to kaže, to zagotovo ne koristi komisiji in jaz osebno sem prepričan, ne pritiče funkciji namestnika."
Končno besedo pa bo torej zdaj imelo upravno sodišče. Simon Savski sicer ni prvič v težavah zaradi svojih zapisov, izrekal se je tudi že o prejšnjem premierju Janši in nekdanjem notranjem ministru Hojsu.
Nataša Pirc Musar je julija lani dejala: "Savski ni bil previden, tudi sama sem v svoji izjavi za javnost povedala, da si želim, da se bo Šumi z njim pogovoril in da se to v prihodnosti ne bo več dogajalo." A se torej je, kljub pričakovanjem predsednice, ki senat KPK imenuje in tudi razrešuje. Danes njenega komentarja na to še nismo prejeli. Je pa predsednica, ki je sicer Tatjano Bobnar po njenem odstopu vzela za svetovalko, v nekem intervjuju dejala, da bi v primeru ugotovljenih kršitev pred KPK Golob moral odstopiti.
"Seveda ne morem drugega reči, kot da sumim, da gre za omrežja, ki se grejo politični boj in politične intrige. To vse skupaj že meji na neko, mislim da ni pretrda beseda, na neko politično zaroto, se mi zdi, da sem dolžen reagirati in opozoriti," pravi Zdolšek. Enako je Zdolšek prepričan, da je poštena obravnava onemogočena v predkazenskem postopku, saj da ga vodi policijska uprava Ljubljana, kjer je bila Tatjana Bobnar dolga leta zaposlena.
Po poročanju Reporterja naj bi na PU Ljubljana pripravljali kazensko ovadbo zoper Goloba zaradi domnevnih političnih pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Bobnarjevo. "Eden izmed kriminalistov, ministre kliče kar po telefonu in se z njimi sestaja na ministrstvih ter jih sprašuje o podatkih, s katerimi bi lahko obremenili predsednika vlade. Ta kriminalist pa prihaja iz iste policijske uprave, kjer je dolga leta delala Bobnarjeva, domnevne politične pritiske pa preiskuje specialna enota za gospodarski kriminal," je še poročal Reporter.
Prav zaradi postopka na Policiji pa je postopek pred KPK v tem trenutku že začasno prekinjen.
KOMENTARJI (230)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.