Ministrstvo za javno upravo ima do začetka prihodnjega leta za nakup goriva na bencinskih servisih sklenjeno krovno pogodbo s Petrolom in OMV Slovenija, ki nastopata kot skupna ponudnika. Obstoječa pogodba za nakup goriva za vozila ministrstev, vladnih služb, organov v sestavi in upravnih enot je po ocenah ministrstva težka 27.736.749,79 evra z DDV. Od tega je po podatkih ministrstva levji delež pripadel Petrolu, in sicer 87 odstotkov.
Ob spremembah na slovenskem trgu, kjer si madžarska naftno-plinska družba MOL s prevzemom OMV Slovenija prizadeva za dosego 40-odstotnega tržnega deleža, se potencialno obetajo tudi spremembe glede deležev med dobavitelji goriva. 25,5 milijona evrov vredno pogačo, kot je predvidena vrednost novega krovnega okvirnega sporazuma za nakup goriva, si bodo tokrat delili trije dobavitelji, poleg Petrola in OMV torej še MOL, v katerem kot največji delničar nastopa madžarska vlada.
Kot so nam v odgovoru na vprašanja pojasnili na ministrstvu za javno upravo, z razpisno dokumentacijo ni bilo zahtevano, da skupni ponudniki razdelijo posel na predvidene deleže, ki jih bodo izvajali, deležev pa v naprej ni mogoče predvidevati. Bi to lahko pomenilo, da bi v trenutnih razmerah lahko prišlo do favoriziranja določenega ponudnika?
Energetski strokovnjak Peter Novak meni, da je v najbolj ugodni situaciji prav MOL, saj lahko ponudi specialne cene. "To sedaj je igra trga. MOL ima lastno rafinerijo in gre lahko v ponudbo z lastnimi rafineričnimi cenami." Tega luksuza Petrol, ki gorivo kupuje na prostem trgu, nima. "MOL lahko ponudi specialno ceno, denimo za vojsko ali policijo, saj lahko zniža lastno maržo kolikor hoče." Po njegovem mnenju je možno, da se država odloči favorizirati madžarskega ponudnika. "Če je MOL prišel notri, potem je to verjetno politična zadeva, ker je z Madžarsko potrebno narediti biznis."
Zanimivo je tudi, da po izvedenem novem naročilu MOL nastopa kot samostojni ponudnik, Petrol in OMV Slovenija, v katerem je madžarska družba kupila 92,25-odstotni delež, pa znova nastopata kot skupni ponudnik. Deleži sicer niso bili določeni niti v pogodbi, ki se izteka, ampak predvsem zato, ker so bile takrat cene ponudnikov goriva enake. Kot nam je povedal minister za javno upravo v prejšnji vladi Rudi Medved, ki je s skupnima ponudnikoma sklepal aktualno pogodbo, je tržni delež Petrola in OMV sam uravnaval razmerja nabave goriva.
Vendar pa je sedaj situacija na trgu zaradi liberalizacije cen goriva drugačna, MOL postaja prednostni ponudnik z nižjimi cenami, s prevzemom 120 črpalk OMV pa se povečuje tudi njegov delež na trgu. Ali je v ozadju tičijo politični motivi, pa je v tem trenutku zgolj stvar špekulacije, dodaja Medved.
KOMENTARJI (540)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.