dobava goriva

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?

29. 10. 2024 08.02

Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'

05. 10. 2024 17.28

Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

Pred spopadom F-16 in Mig-31: kdo ima prednost?

19. 07. 2024 18.21

Obeta se nova faza bitke za prevlado na ukrajinskem nebu. Ukrajina je tik pred – ali morda že med – dobavo bojnih letal F-16, ruska Združena letalska korporacija (UAC) pa je ruskemu ministrstvu za obrambo predala prvo serijo nadgrajenih in posodobljenih lovcev MiG-31. Vsi so že prestali preizkuse in so se napotili v stalne baze. V UAC so še poudarili, da imajo lovci zelo visoke bojne zmogljivosti. Tudi Ukrajina naj bi prejela letala z nekaterimi najnovejšimi modifikacijami. Katero letalo ima prednost?

V Gazi zdravstvo pred kolapsom, Netanjahu o 'vojni za obstanek Izraela'

13. 05. 2024 13.11

Ministrstvo za zdravje na območju Gaze je opozorilo, da je zdravstveni sistem v palestinski enklavi zaradi pomanjkanja goriva tik pred kolapsom. Izraelska vojska medtem nadaljuje napade na Rafo in Džabalijo, obe mesti množično zapuščajo ljudje. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je vojno v Gazi danes označil za vojno za obstanek Izraela.

Novi napadi in ulični spopadi. V Gazi ubit izraelski talec

09. 12. 2023 16.51

Skrajno palestinsko gibanje Hamas je v petek zvečer objavilo videoposnetek mrtvega izraelskega talca in trdilo, da je umrl med neuspešnim poskusom njegovega reševanja na območju Gaze. Iz njegovega kibuca pa so zdaj potrdili, da je 25-letni Sahar Baruč mrtev ter da ga je ubil Hamas. Izraelska vojska medtem nadaljuje kopenske in zračne napade na celotnem območju Gaze, ki so še posebej siloviti na jugu enklave v mestu Han Junis. Večina prebivalcev mesta je že pobegnila v Rafo na meji z Egiptom.

V Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom. 'To ni dovolj. Potrebujemo veliko več!'

15. 11. 2023 06.18

Agencije Združenih narodov in Mednarodni odbor Rdečega križa so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi vdora izraelske vojske na območje največje bolnišnice na območju Gaze Al Šifa, v kateri je skupaj z bolniki in osebjem ter razseljenimi osebami več tisoč ljudi. Izpostavili so nujnost zaščite civilistov in pacientov. Izrael trdi, da ima Hamas pod bolnišnico vkopano svojo operativno bazo, pod otroško bolnišnico pa sobo z orožjem in eksplozivom. Hamas trditve zavrača. Prek mejnega prehoda Rafa pa je v Gazo prispel prvi tovornjak z gorivom od začetka obleganja te palestinske enklave. Gorivo naj bi bilo namenjeno Združenim narodom, ki delujejo v Gazi.

V Gazi zmanjkuje hrane in vode, izraelske sile zadele stavbo v begunskem taborišču

12. 10. 2023 06.11

Izrael ne bo dovolil oskrbe območja Gaze z vodo, hrano, elektriko in gorivom niti dobave humanitarne pomoči, dokler palestinsko islamistično gibanje Hamas ne bo izpustilo talcev, ki jih je zajelo ob napadu na izraelsko ozemlje, je poudaril izraelski minister za energijo Israel Katz. Izrael je medtem na južni meji okrepil vojaško prisotnost z rezervisti, tarča napadov pa je podzemno omrežje Hamasa. Izraelska vojska se sicer pripravlja na kopensko ofenzivo na območje Gaze, če se bo politično vodstvo za to odločilo. Odločitev o tem sicer še ni bila sprejeta.

Številni ostajajo odrezani od sveta, brez pitne vode, omrežja in elektrike

05. 08. 2023 06.06

Nevarnost vodne ujme še ni minila. Okoli 900 prebivalcev Koroške Bele pri Jesenicah so zaradi premikov na plazu tekom noči evakuirali, sirene so zaradi narasle Meže sprožili na Prevaljah. Brez elektrike sicer ostaja več tisoč prebivalcev na Koroškem, v Zgornji Savinjski dolini in v Poljanski dolini, kjer so nekateri zaselki še vedno odrezani od sveta. Vojski se je popoldne s helikopterjem in prvimi paketi pomoči uspelo prebiti do Črna na Koroškem. Številni zemeljski plazovi pa so se sprožili tudi v občini Medvode, do kraja Osolnik se preko velike materialne gmote ni uspelo prebiti niti vojski.

Pripravljeni že od 1940: 'Nismo pozabili, to je v naši DNK'

09. 04. 2023 07.00

Pred rusko invazijo na Ukrajino je le malokdo verjel, da bo Finska že aprila 2023 članica zveze Nato. A so nato odločitve Vladimirja Putina povsem spremenile varnostno sliko regije, Evrope in sveta. Podpora članstvu med Finci se je močno povečala – in na koncu je Nato dobil pomembno novo članico, Putin pa veliko daljšo mejo s severnoatlantskim zavezništvom. Vstop pa je pomemben tudi zaradi prihodnjega dogajanja na Arktiki.

Francoski protestniki v policiste metali predmete, ti odgovorili s solzivcem

07. 03. 2023 19.24

V Franciji je potekal nov val protestov proti pokojninski reformi, s katero bi se upokojitvena starost dvignila z 62 na 64 let. Zaradi protestov so bile ovirane javne storitve. Ohromljen je bil javni promet, številne šole so bile zaprte. V Parizu so izbruhnili izgredi.

'Želimo se izogniti temu, da to postane vojna med Rusijo in Natom'

18. 01. 2023 17.12

WEF v Davosu je nagovoril nemški kancler Olaf Scholz. Dotaknil se je vojne v Ukrajini, energetskih izzivov in premika k bolj zelenemu gospodarstvu. Obljubil je, da bo tudi Nemčija Ukrajino podpirala, dokler bo treba, potem ko smo to že slišali od predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, in napovedal nadaljevanje zelene gospodarske transformacije. Prav slednji temi je posvetil večino časa. Kljub dodatnemu vprašanju tako Ukrajina niti tokrat ni dočakala obljube pošiljke tankov leopard.

V EU dogovor o načrtu za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv

14. 12. 2022 14.04

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o načrtu za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv RePowerEU. Po sprejetju bodo lahko članice EU v svoje načrte za okrevanje in odpornost dodale investicije, med drugim za povečanje uporabe obnovljivih virov energije, energetske učinkovitosti in zmogljivosti za shranjevanje energije.

Policija bogatejša za 40 novih 'maric', prilagojenih potrebam policistov na terenu

02. 12. 2022 15.52

Vozni park Policije je pridobil 40 novih policijskih intervencijskih vozil. Policistom sta t. i. marice slovesno predala v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav in ministrica za notranje zadeve mag. Tatjana Bobnar. "Ta vozila ne bodo le zamenjala starih, temveč bodo v marsičem tudi olajšala in poenostavila policijsko delo. Oprema je namreč bistveno posodobljena," je dejal Lindav. Vozila bodo razdeljena med splošne oz. območne policijske postaje.

Ko zaškripajo gosenice T-14 Armate, se razširijo čenče

22. 11. 2022 11.21

T-14 Armata, ruski tank naslednje generacije, spet buri duhove. Tudi tokrat je bila dovolj že zgolj objava videa 55-tonskega "Objekta 148", ki premaguje jesenski blatni poligon v ruskem Kazanu, da so se pojavile špekulacije in govorice o tem, da se odpravlja na ukrajinsko bojišče. Uradno pa iz Moskve prihajajo povsem kontradiktorni signali, saj je Putin ukazal zaustavitev več deset milijard evrov težkega državnega programa za oboroževanje (GVP 2027), v sklopu katerega sta bila financirana tudi razvoj in proizvodnja tanka, ki že osem let povzroča skrbi na zahodu.

Zaposleni stavkajo 12. dan, na bencinskih servisih primanjkuje goriva

07. 10. 2022 15.42

Zaradi stavke pri francoskem energetskem velikanu TotalEnergies se na francoskih bencinskih servisih znova vijejo dolge kolone vozil. TotalEnergies, pri katerem zaposleni stavkajo 12. dan, ima v Franciji mrežo okoli 3500 bencinskih servisov, kar je skoraj tretjina vseh servisov v državi.

Nemčija sklenila dogovor o dobavi plina iz Združenih arabskih emiratov

25. 09. 2022 14.32

Nemčija bo dobila utekočinjeni zemeljski plin iz Združenih arabskih emiratov, s katerim naj bi nadomestila izpadle dobave ruskega plina. Državi sta med obiskom nemškega kanclerja Olafa Scholza v Abu Dabiju sklenili dogovor o energetski varnosti, prva dobava plina naj bi v Nemčijo prispela decembra.

Nas bo pozimi zeblo?

17. 09. 2022 07.00

Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

'Pričnite varčevati ali pa razmislite o preklopu na drug vir energije'

08. 08. 2022 18.22

Kako dolgo bo zemeljski plin še ogreval gospodinjstva in poganjal tovarne? Oskrba s plinom ta hip ni motena, mirijo na Agenciji za energijo, a odjemalcem preventivno svetujejo: pričnite varčevati ali pa razmislite o preklopu na drug vir energije. Prva, ki bi v primeru motenj v oskrbi ostala brez plina, je industrija. Zato tistim podjetjem, ki imajo možnost za to, na agenciji svetujejo, naj pričnejo iskati alternative. Pa je to sploh izvedljivo?

Dostopna energija - pomembna prednost današnjega časa

01. 08. 2022 06.00

Poletje prebudi številne pohodnike, ljudje se pogosteje odpravimo v naravo in na vrhove naše prelepe domovine. Ste že kdaj pomislili kako zagotavljajo energijo za kuhanje ali ogrevanje na takšnih odročnih območjih?

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

14. 07. 2022 07.44

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Dilema energetske krize: Katere sektorje najprej odklopiti iz omrežja

02. 07. 2022 11.35

Dobava plina upada. Tako močno, da so Nemci, ki so veliki podporniki zelenega prehoda, zagnali termoelektrarne, sledijo jim tudi druge evropske države. Pripravljeni so energetski krizni načrti, pristojne skrbi, kako globoko po krivulji konkurenčnosti bo padlo evropsko gospodarstvo, katere panoge bodo v primeru pomanjkanja odklapljali iz plinskega omrežja. Slovenija zaradi svoje odvisnosti od tega energenta ne more biti izjema. Tomaž Orešič, poznavalec energetskih trgov in strategij ter energetski menedžer, pravi, da smo zaradi nepredvidljivosti in nestabilnosti pred največjim izzivom doslej.

Inšpektorji večjih kršitev pri prodajalcih naftnih derivatov niso zaznali

23. 06. 2022 11.58

Glavna tržna inšpektorica Andreja But je predstavila rezultate inšpekcijskega nadzora Tržnega inšpektorata RS nad zaračunavanjem in prodajo goriv, ki ga je inšpektorat izvajal v minulih dneh. Večjih nepravilnosti niso ugotovili, točenje goriva kljub napisu, da je tega zmanjkalo, je bilo posledica tega, da mora v rezervoarju ostati določena količina goriva, je pojasnila inšpektorica. Na enem od bencinskih servisov so ugotovili nespoštovanje z uredbo določene cene, gre za zavezanca, ki je že v preteklosti naredil isti prekršek, je povedala. Ugotovili so tudi, da so potrošniki točili neobičajno velike količine goriva, kar kaže na to, da so ljudje gorivo kupovali na zalogo.

Nekatere črpalke še brez goriv: v Žireh peti dan brez dizla, zmanjkalo tudi bencina

22. 06. 2022 13.07

Težave z oskrbo pogonskih goriv po Sloveniji očitno še vedno vztrajajo. Po družbenih omrežjih se je razširila fotografija, na kateri prebivalec Žirov opozarja, da so tam že sedmi dan brez goriva. Navedbe smo želeli preveriti na Petrolu, a nam še niso odgovorili. Na bencinski črpalki so sicer pojasnili, da to ne drži, da pa jim je v petek tik pred iztekom delovnega časa zmanjkalo dizla, v soboto 95-oktanskega bencina, danes pa tudi 100-oktanskega. Dobava dizla je sicer napovedana za jutri. Se pa po navedbah družbe OMV stanje na benciskih servisih po državi počasi izboljšuje.

Težave z gorivi vse do petka? Golob: To je škandal v vseh pogledih

20. 06. 2022 07.16

Polomija s pomanjkanjem goriva na bencinskih servisih se je nadaljevala tudi z začetkom novega tedna. Ob fiasku, ki se je dogajal na bencinskih črpalkah širom Slovenije, se je odzval tudi premier Robert Golob. "To je škandal v vseh pogledih," je komentiral razmere. Petrol je medtem podal pojasnila, zakaj prihaja do težav in zastojev z dobavo goriv na črpalkah. Da na povprečnem prodajnem mestu zaradi visokega povpraševanja novo dobavljeno cisterno izpraznijo tudi v roku treh ur, je dejala predsednica uprave Petrola Nada Drobne Popovič. Težave pa bi se lahko pojavljale vse do petka ali še dlje.

Mnogi niso prišli do goriva, ponekod črpalke kar zaprle vrata

19. 06. 2022 10.51

Številni slovenski kraji so ob velikih gnečah in pred torkovo podražitvijo ostali brez goriva. Težave se pojavljajo po celotni Sloveniji in pri vseh dobaviteljih goriv. Nazadnje so se težave pojavile tudi na MOL-u, saj so se zaradi izpada goriv na drugih bencinskih servisih ljudje preusmerili k njim. Na Petrolu sicer zagotavljajo, da je kakršna koli panika odveč, saj da imajo zadostne zaloge. A so nekatere črpalke kljub temu zaprle vrata. Ali dobavitelji namerno zadržujejo gorivo? Na Petrolu to ostro zavračajo.

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije

24. 05. 2022 16.40

Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

Vozniki gorivo točijo na zalogo, ponekod je občasno zmanjkalo dizla

30. 04. 2022 08.16

Na bencinskih servisih zaradi napovedane podražitve goriv zaznavajo povečano povpraševanje, a ob tem mirijo, da z vidika stabilnosti oskrbe ni potrebe za paniko. So pa na Petrolu potrdili, da bodo cene zvišali. Kot pravijo, bodo te primerljive s cenami goriva v Avstriji in na Hrvaškem. Domnevno naj bi se cena 95-oktanskega bencina dvignila na 1,6 evra, cena dizla pa na 1,8 evra, kar je največ doslej. Tudi na bencinskih servisih OMV beležijo močno povečano povpraševanje in količinski odjem goriv. V nekaterih krajih prihaja do kratkoročnih izpadov zalog. Strokovnjaki svarijo, da to zagotovo ne bo zadnja podražitev.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja

16. 03. 2022 13.41

Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Kurilno olje se je podražilo za skoraj 25 odstotkov

15. 03. 2022 09.10

Vlada je s torkom določila najvišjo možno ceno pogonskih goriv, ne pa tudi kurilnega olja. To se je tako s torkom krepko podražilo. Cena za liter se je z 1,018 evra zvišala na 1,264 evra, to pa predstavlja 24,17-odstotno rast. Čakalne dobe za dostavo kurilnega olja se sicer že nekaj tednov daljšajo.

Nas bo prihodnjo zimo zeblo?

14. 03. 2022 07.20

Cene energentov so poskočile že pred vojno v Ukrajini, ruska invazija pa jim je dala nov zagon. Mnogi si bodo že to zimo zapomnili po mrzlih radiatorjih in spanju v toplih puloverjih. Toda ali nas mora poleg astronomskih položnic za ogrevanje skrbeti tudi to, ali bomo sploh še prišli do virov toplote? Predsednica Stranke Alenke Bratušek (SAB) namreč pravi, da smo pri dobavi plina 90- do 95-odstotno odvisni od Rusije. Pa smo res?