Delavci kočevske Prenove so po desetih dneh prenehali gladovno stavkati. Po sestanku s predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in predstavnikom ministrstva za delo so se odločili za prekinitev stavke. Trenutno čakajo na prevoz v bolnišnico, kjer jih bodo pregledali. Po odhodu iz bolnišnice se bodo vrnili nazaj v Kočevje.
"Srečni smo in prekinjamo z gladovno stavko," je po odločitvi o prekinitvi gladovne stavke poudaril delavec Prenove Mevludin Mostarlić. Dodal je, da so vsi skupaj izčrpani, po odpustu iz bolnišnice pa se bodo vrnili v Kočevje, kjer so stanovali tudi doslej.
Stavkajoči delavci bodo v bolnišnici ostali čez noč, je pojasnil sekretar ZSSS Milan Utroša. "Ugotavljamo, da je njihovo stanje danes že zaskrbljujoče, po drugi strani pa vidimo, da je to primer, kako deluje pravna država, predvsem pa kako delujejo slovenski delodajalci," je dejal.
Ocenil je, da je predpis o osebnih delovnih dovoljenjih eden od tistih, ki bi jih država morala nujno spremeniti. "To, da so delavci last delodajalca, si ne smemo več dovoliti," je dejal in dodal, da ima vlada predloge sindikata že na mizi.
Najpomembnejše se Utroši sicer zdi, da delavcem Prenove zagotovijo pravno pomoč v postopku proti delodajalcu, samostojnemu podjetniku Zoranu Perkoviću. "Upam, da bomo dobili, kar nam dolguje," pa je poudaril Mostarlić.
Aigul Hakimova iz Nevidnih delavcev sveta in Socialnega centra Rog je dodala, da bodo predstavniki ZSSS in ministrstva za delo, družino in socialne zadeve v četrtek dopoldne prišli k delavcem v bolnišnico, kjer bodo uredili pooblastila za pridobivanja delovnih dovoljenj in pravni postopek proti delodajalcu.
Pojasnila je še, da je ministrstvo danes delavcem ponudilo 262 evrov socialne pomoči, enak znesek je ponudil še sindikat. Ministrstvo vodi postopek pridobivanja osebnega delovnega dovoljenja, hkrati pa je obljubilo delavcem pomagati v 30 dneh poiskati novega delodajalca.
Minister jih je vendarle sprejel
Minister Ivan Svetlik jih je danes sicer sprejel in izrazil sočutje ob njihovi osebni tragediji in razumevanje za njihove težave.
Minister jim je po navedbah ministrstva še enkrat predstavil zakonske možnosti, ki jih imajo, to je, da se trenutno veljavna delovna dovoljenja, ki so vezana na delodajalca, prekvalificirajo v osebna delovna dovoljenja za obdobje treh let, za kar izpolnjujejo zakonske pogoje. To pomeni, da se bodo lahko zaposlili pri katerem koli drugem delodajalcu v Sloveniji.
Delavci so včeraj vloge že izpolnili in jih bo zavod rešil takoj, ko bodo dobili ustrezna dokazila o izobrazbi, ki jih mora po zakonu izročiti sedanji delodajalec. Ob tem bodo oproščeni plačila takse. Za enega od delavcev pa bo moral delovno dovoljenje pridobiti nov delodajalec, pozneje pa bo napoten na pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije, ki je eden od pogojev za pridobitev osebnega delovnega dovoljenja z veljavnostjo treh let. Zavod za zaposlovanje bo stopil v stik s potencialnimi novimi delodajalci, ki so jih pripravljeni zaposliti in uredil vse potrebno za njihovo zaposlitev.
Izredna denarna socialna pomoč, do katere sta upravičena dva delavca, bo odobrena za daljše obdobje. Vsi ostali delavci, ki do denarne socialne pomoči po zakonu niso upravičeni, bodo prav tako jutri na svoj račun prejeli sredstva v višini denarne socialne pomoči. Sredstva za denarno socialno pomoč bosta preko centra za socialno delo zagotovila Rdeči križ in Karitas.
V času do sklenitve nove pogodbe o zaposlitvi z drugim delodajalcem bi jim najnujnejšo pomoč, predvsem v obliki hrane, lahko zagotovile humanitarne organizacije, so zapisali na ministrstvu.
''Minister je še enkrat poudaril, da kljub temu, da globoko razume njihovo stisko, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve in slovenska vlada ne moreta prevzeti obveznosti delodajalca, ki jih ima glede plač do njih in da jim neizplačanih plač ne moremo izplačati, pač pa bodo svoje pravice glede tega morali uveljaviti prek sodišča,'' še pravijo na ministrstvu.
Sestanek z županom
Z lastnikom podjetja Perkovićem pa se je danes sestal kočevski župan Janko Veber, ki je po sestanku kot pomembno izpostavil zagotovilo delodajalca, da se zaveda obveznosti in da jih tudi namerava poravnati. Podjetje zaposlenim očitno dolguje regres za leto 2009 in izplačila plač za lanski december in letošnji januar, je po pogovoru še dejal župan.
Del sredstev za obdobje, ko je podjetje imelo blokiran račun, je davčna uprava že odtegovala z računa, tako da v podjetju pričakujejo informacijo o tem, koliko obveznosti je bilo s tem že poravnanih. Prav tako plačilne liste pregleduje inšpektor za delo, iz česar bodo razvidne obveznosti, ki jih delodajalec namerava poravnati, je povedal Veber.
Perkovića bodo tožili
Kot je že včeraj pojasnil delavec Prenove Mevludin Mostarlić, bodo delavci, ki večinoma prihajajo iz nekdanjih jugoslovanskih republik, Perkovića tožili, saj jim dolguje od 50.000 do 60.000 evrov. Izrazil je sicer upanje, da bo Perković delavcem poravnal del sredstev in jim omogočil preživeti obdobje do zaposlitve pri novem delodajalcu, kot je obljubil. Od države zahtevajo, naj jim pomaga dobiti denar ali s tožbo ali izterjavo, vendar pa, kot je dejal državni sekretar v premierjevem kabinetu Miloš Pavlica, država enajstim delavcem lahko nudi le rešitve v okviru pravne države in zakonodaje.
Glavni inšpektor za delo Borut Brezovar je medtem pojasnil, da so delavci prijavo zaradi kršitve delovnopravne zakonodaje podali 1. marca. Pristojni inšpektor je ugotovil številne nepravilnosti, za tiste, ki predstavljajo prekrške, pa je uveden postopek o prekršku.
Varuhinja vidi možnost pomoči tudi pri državi
Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik obsoja ravnanje, ki je delavce kočevske Prenove pripeljalo v sedanje stanje. Ob tem pa opozarja, da so le predstavniki večje skupine ljudi in je njihove težave bolj smiselno reševati sistemsko, kot obiskovati vsako skupino posebej.
Pri uradu varuha so sicer pristojni za dve zadevi: preverjajo delovanje inšpekcij, na katere so se obrnili delavci. Odgovor še čakajo, nakar bodo morda zahtevali odpravo napak. Druga reč pa je del delavske zakonodaje, ki zaposlene na vizi delodajalca postavlja v neenakopraven položaj, saj so lahko kaznovani za vsak upor proti delodajalcu.
Z vprašanjem delavcev Prenove se sicer danes ukvarjajo njeni sodelavci, saj je bila varuhinja ves dan na predhodno napovedanem poslovanju v Radovljici. Sama vidi morebitno dragoceno pomoč tudi pri državi, ki bi lahko prek razpisa delavcem omogočila pomoč nevladnih organizacij.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.