kočevska

ANIMACIJA: Hladna fronta se hitro približuje, kdaj bo najbolj snežilo?

13. 02. 2025 11.29

V južnem in jugovzhodnem delu države lahko lokalno zapade od 10 do 15 centimetrov snega. A v večjem delu Slovenije bo za konkretnejšo snežno odejo nekoliko pretoplo. Bodo pa padavine najmočnejše v času jutranje prometne konice. Poglejte, kakšno dogajanje nas čaka.

Pri Borovcu se je stanje izboljšalo, gasilci čakajo še napovedan dež

18. 08. 2024 14.33

Razmere na požarišču nad Borovcem pri Kočevski Reki, kjer je v petek zvečer znova zagorelo, so se nekoliko izboljšale, ogenj se ni bistveno razširil. Trenutno poteka gašenje z letaloma air tractor, gasilci pa čakajo predvsem napovedan obilen dež, je povedal namestnik poveljnika kočevske civilne zaščite Igor Kalinič.

Pri Kočevski Reki obsežen požar, pri gašenju pomagata tudi air tractorja

17. 08. 2024 14.51

Na območju vrha Krokar nad krajem Borovce pri Kočevski Reki je v petek zvečer ponovno zagorelo, so za STA potrdili na upravi za zaščito in reševanje. Podtalni požar, ki so ga v petek začeli gasiti helikopter in dve letali air tractor, zjutraj pa so z gašenjem nadaljevali, je na nekaterih delih ustavljen, pod nadzorom pa še ni.

Poslavljajoči se župan Kočevja zadovoljen z opravljenim delom

12. 07. 2024 13.46

Kočevski župan Vladimir Prebilič, ki se po izvolitvi za evropskega poslanca poslavlja s funkcije, je z opravljenim delom v 14 letih županovanja zadovoljen. Kot dosežek si šteje, da jim je uspelo prebuditi gospodarstvo, izboljšati infrastrukturo in umiriti politične strasti. Nadomestne volitve bodo 6. oktobra, do takrat bo občino vodil Gregor Košir.

Slovenska vojska in STRiX eMotors razvila električne hard enduro vojaške motorje

13. 06. 2024 17.25

Obrambno ministrstvo in Slovenska vojska sta v Kočevski reki predstavila električne hard enduro vojaške motorje, ki jih je ob pomoči strokovnjakov ministrstva posebej za vojsko razvilo slovensko podjetje STRiX eMotors in so z izjemo nekaj delov v celoti slovenski izdelek. Ministrstvo je za zdaj kupilo šest motorjev.

Grims, Tonin, Prebilič in Šarec zapuščajo svoje stolčke, kdo jih bo zasedel?

10. 06. 2024 15.03

Devet slovenskih evroposlancev se odpravlja v Bruselj. Nekateri se bodo tam usedli na svoje že pogrete evropske fotelje, drugi pa se bodo morali presesti s slovenskih funkcionarskih sedežev. Kdo bo sedel na poslanska stolčka Grimsa in Tonina, kdo na Šarčev ministrski prestol in kdo bo namesto Prebiliča kraljeval Kočevju?

Pred nami je pestro poletno glasbeno dogajanje

06. 06. 2024 09.59

Kot vsako leto, je tudi letos pred nami pestro koncertno in festivalsko poletje, ko bo v nemalo primerih lahko nastopila težava, ko se bo treba odločiti le za en dogodek v dnevu. Izbira je več kot pestra, zato pokukajte v naš izbor letošnjega poletnega glasbenega dogajanja.

'Naj pridejo, ampak ne k nam'

06. 04. 2024 09.28

Da se bojijo za svoje otroke, za svoj obstoj, da jih je strah posilstev, tatvin, tako za rubriko 24UR INŠPEKTOR razlagajo tisti, ki se bodo, kot pravijo, do konca borili, da na nekdanjih mejnih prehodih Obrežje in Središče ob Dravi ne bo azilnih centrov, kot to načrtuje vlada. Zakaj so migranti tako osovraženi, zakaj jih nihče noče in kako je danes s solidarnostjo? Solidarnostjo do tistih, ki so prepešačili kilometre in kilometre v iskanju boljšega življenja?

Nad občinami se dvigujejo gore odpadkov. Kaj z njimi?

10. 08. 2023 10.46

V obljubljanskih občinah Medvode, Mengeš in Polhov Gradec po ujmah prehajajo v fazo sanacije. Večinoma so zagotovili dostopnost do posameznih zaselkov, trudijo se z vzpostavitvijo prevoznosti cest. Iščejo tudi nadomestne nastanitve za prebivalce, največjo težavo trenutno predstavlja odvoz nakopičenih odpadkov, poudarjajo župani. Gore odpadkov medtem rastejo tudi v drugih občinah, težavo pa je zdaj naslovil tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Občani naj ogromno količino odpadkov odlagajo le na za ta namen posebej določenih mestih, nato pa jih je treba čim prej odpeljati v zbirne centre, da ne bi prišlo do onesnaženja okolja.

Volk na območju Slovenije doslej še ni napadel človeka

17. 05. 2023 15.39

Po tem, ko je volk na Gorenjskem na pašniku v zaščiteni ogradi napadel ovce in jih sedem pokončal, so z Zavoda za gozdove sporočili, da analize dogodka še potekajo. O morebitnem odstrelu je po njihovi oceni še preuranjeno govoriti. Poudarili pa so, da je odstrel živali upravičen, če se volk, ki je običajno plašna žival, preneha umikati ljudem ali se jim celo začne približevati. Po zadnjih ocenah naj bi v Sloveniji živelo okoli 120 volkov, največ na jugu države.

Zakaj so razlike v višini snežne odeje že na majhnih razdaljah tako velike?

24. 01. 2023 09.17

V zadnjih dneh si vremenske fronte sledijo kot po tekočem traku in predvsem hribe na debelo zasipajo s snegom. Po nižinah je slika precej bolj razgibana. Medtem ko je ponedeljek nekaterim območjem prinesel že tretjo večjo pošiljko snega v tem mesecu, je drugje spet prevladoval dež. Zelo velike razlike v višini snežne odeje so se ustvarile že med kraji, ki so si blizu skupaj in ležijo na podobni nadmorski višini.

Pestro vremensko dogajanje: najprej poledica in žled, v noči na soboto še sneg

15. 12. 2022 08.23

Pred nami je pestro vremensko dogajanje, ki bo lahko povzročalo tudi težave. Zvečer ali v prvem delu noči nas bodo namreč od zahoda zajele padavine, ki bodo zaradi občutne otoplitve v višinah v večjem delu Slovenije v obliki dežja. Ker pa se bo v krajih pod 500 metri nadmorske višine marsikje še zadrževala plast zraka z negativnimi temperaturami, bo do petkovega dopoldneva predvsem na severovzhodu Slovenije velika nevarnost poledice in žleda. Padavine lahko pričakujemo tudi v noči na soboto, ko se bo meja sneženja marsikje spustila do nižin.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?

13. 10. 2022 12.01

Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

'Če ima kdo predlog, kaj je boljše od Nata, sem se z njim pripravljen pogovarjati'

04. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič še vedno cilja na uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, čeprav mu ankete tega ne napovedujejo. Kot pravi, bodo soočenja kandidatov premešala karte, saj bodo v ospredje prišle vsebinske razprave. Strokovnjak za obramboslovje in predavatelj na Fakulteti za družbene vede tudi opozarja, da nekateri pozivi k izstopu iz Nata, kljub vsem njegovim napakam, niso dobro premišljeni, nevtralna drža pa da bi dejansko peljala v delno militarizacijo družbe, na katero pa nismo pripravljeni. Poudarja tudi pomen decentralizacije države, pri aktualnem predsedniku pa pogreša "več odločnosti in jasne drže". Kot pravi, mora predsednik s svojim stališčem in prezenco jasno povedati, kadar se stvari v družbi ne odvijajo v dobrobit vseh.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša

22. 07. 2022 12.42

Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Del proizvodnje Melamina bi selili na mejo med Kočevjem in Ribnico

11. 07. 2022 14.19

Komisija za nadzor sanacije po nesreči v Melaminu se je pretekli teden sestala na drugem sestanku. Po besedah njenega vodje Antuna Gašparaca so si člani med drugim ogledali območje na meji med občinama Kočevje in Ribnica, ki se omenja kot eno od najprimernejših za preselitev najnevarnejšega dela proizvodnje v Melaminu.

Genska napaka dviga ceno: hlod gorskega javorja rebraša prodali za 32 tisoč evrov

10. 12. 2021 20.27

Si predstavljate, da bi za hlod odšteli skoraj 32 tisoč evrov? Za to rekordno vsoto je bil na dražbi prodan gorski javor rebraš z območja Novega mesta. Kupili so ga kupci iz Nemčije, ki bodo les uporabili za izdelavo vrhunskih glasbil ter opremljanje luksuznih plovil in avtomobilov. In kaj je razlog za tako visoko ceno? Verjeli ali ne – genska napaka na drevesu, ki je med kupci izjemno zaželena.

Uspešna dražba hlodovine: presegli naj bi doslej najvišjo ceno za kubični meter

06. 12. 2021 17.52

Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je izpeljala svojo prvo dražbo, na kateri je kupcem ponudila vrednejše gozdne lesne sortimente. Na voljo je bilo okoli 650 kubičnih metrov hlodovine, prodali so skoraj vso, je povedal poslovni direktor Matjaž Juvančič, ki pa še ne ve, kakšne so bile končne cene. "Imam le neuradne informacije, da naj bi presegli dosedanjo najvišjo ceno, ki je bila dosežena za kubični meter v Sloveniji, to je 15.000 evrov," je dejal.

Zagorelo v zbirnem komunalnem centru, nastalo za več tisoč evrov škode

25. 06. 2021 09.11

Po prvih podatkih je v zbirnem komunalnem centru Mozelj prišlo do samovžiga. Na kraju so posredovali gasilci, ki so požar pogasili, ter policisti, ki so zbrali prva obvestila in zavarovali kraj. V požaru ni bil nihče poškodovan, nastalo pa je za več tisoč evrov škode.

Po 50 letih po prenovljeni progi Grosuplje–Kočevje zapeljal vlak s potniki

03. 01. 2021 15.33

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je v družbi državnega sekretarja Aleša Miheliča, predstavnikov Direkcije RS za infrastrukturo in generalnega direktorja Slovenskih železnic Dušana Mesa peljal po prenovljeni železniški progi Grosuplje–Kočevje. Redni potniški promet se je na to progo vrnil po več kot 50 letih.

Počivalšek: Nekatere poteze SDS nas nervirajo, a ni čas za rušenje

17. 12. 2020 13.37

Premier Janez Janša si želi, da bi se minister za zdravje Tomaž Gantar posvetil pripravam na cepljenje proti covidu-19, "ne pa da se ukvarja z rušenjem vlade". Pri cepljenju gre namreč za zahtevno logistično operacijo in najzahtevnejši del spopada z epidemijo, zato politična nestabilnost ne bo koristila nikomur, meni. Na dogajanje v stranki DeSUS in njenem izstopu iz koalicije pa se je odzval tudi gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. "Sedaj je čas za operativno in vsebinsko politiko, ne pa za rušenje in ideološki boj," je pozval.

Pahor: Naj tudi tokrat sodelovanje zmaga nad razlikami

17. 12. 2020 13.43

Pred 30 leti ni zadišalo samo po Slovenski vojski, zadišalo je po samostojni Sloveniji, je v Kočevski Reki dejal predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle. Kot je dodal predsednik republike Borut Pahor, je narava današnje krize drugačna od takratne, a je tedaj sodelovanje zmagalo nad razlikami. K takšnemu sodelovanju je povabil tudi danes.

Seznam pomembnih investicij težek 7,7 milijarde evrov: 'Nekatere postopke bomo časovno prepolovili'

18. 06. 2020 14.02

Vlada je sprejela seznam pomembnih investicij, ki je težek kar 7,7 milijarde evrov. Na njem je 187 projektov, ki bodo po besedah ministra Vizjaka ohranili in ustvarili nova delovna mesta. Osnovni cilj seznama je pospešitev izvedbe projektov, ki stojijo zaradi birokratskih zapletov – Vizjak je tako napovedal, da bodo s seznamom nekatere birokratske postopke časovno celo prepolovili.

Prihodnji dnevi bodo vremensko bolj umirjeni, a z možnostjo slane

03. 05. 2020 07.00

Večji del Slovenije so v soboto popoldne zajele krajevne plohe in nevihte, nekatere med njimi so spremljali močnejši nalivi s sodro in drobno točo. Pestro vremensko dogajanje je bilo posledica nestabilnosti ozračja, ki jo je povzročila velika temperaturna razlika med nižjimi in višjimi legami. V prihodnjih dneh bo ta razlika manjša, zato bo ozračje bolj stabilno, a bo za ta čas predvsem ob jutrih razmeroma hladno. Sredi tedna, ko nas bo dosegla razjasnitev, bo na mrazu izpostavljenih legah možna slana.

Spomin na prvi postroj TO: Bavčar z Doba, predstavnikov vlade ni bilo

14. 12. 2019 15.27

V Kočevski Reki so slovesno zaznamovali spomin na prvi postroj enote Teritorialne obrambe, ki je predstavljala zametke Slovenske vojske. Iz zapora na Dobu je kot slavnostni govornik prišel tudi takratni notranji minister Igor Bavčar, na slovesnosti je bil tudi predsednik države Borut Pahor. Ni pa bilo nobenega predstavnika vlade. Tudi obrambni minister Erjavec ni prišel.

Yaskawa: 'Zadovoljni smo tako s količino kot s kakovostjo'

09. 11. 2019 09.56

Aprila odprta kočevska tovarna japonske korporacije Yaskawa je že polno operativna in deluje v skladu z načrti. Kot je povedal regionalni vodja Yaskawa Europe Manfred Stern, so z delovanjem tovarne, ki že zaposluje okoli 100 ljudi, zadovoljni. Na pripravo načrta za prihodnje leto pa bo vplivalo tudi ohlajanje v avtomobilski industriji.

Strokovnjak miri: nevarnost napada volka na človeka je izredno majhna

15. 08. 2019 10.19

Medtem ko se je ponekod v državi med prebivalci v luči vse pogostejših napadov volka na rejne živali okrepil strah pred napadom te zveri na človeka, raziskovalec in profesor na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani Miha Krofel pravi, da je nevarnost napada volka na človeka izredno majhna.

Na Kredarici zjutraj le ena stopinja Celzija

14. 08. 2019 06.10

Ponoči nas je prešla vremenska fronta, ki nam je prinesla za ta čas precej hladno, a tudi bolj stabilno zračno maso. Ob severnih vetrovih bo nad naše kraje čez dan dotekal postopno vse bolj suh zrak, zato lahko pričakujemo razjasnitev. Kljub dokaj sončnemu vremenu bodo popoldanske temperature v večjem delu države le okoli 23 stopinj Celzija.

Volkovi ponoči pokončali najmanj 20 ovac v Željnah pri Kočevju

04. 08. 2019 14.38

V Željnah pri Kočevju se je zgodil nov napad volka. Tokrat je trop volkov pokončal najmanj 20 ovac, so sporočili iz Civilne iniciative Aktivna Kočevska. To se je zgodilo komaj dva dneva po tem, ko je prebivalce na Kočevskem obiskal minister za okolje Simon Zajc in jim predstavil možne dolgoročne ukrepe za ureditev razmer z zvermi.

Na pašniku v Loški dolini odstrelili volkuljo, nov napad na Kočevskem

23. 07. 2019 11.57

Na pašniku v okolici Ige vasi so v občini Loška dolina odstrelili volkuljo. Odstrel še ne sodi v kvoto, ki jo predvideva interventni zakon o odvzemu medveda in volka iz narave. Lovci in gozdarji bodo spremljali, kako bo vplival na dinamiko škod na tem območju, medtem pa iz Ložin pri Kočevju poročajo o novem pokolu ovac. Civilna iniciativa Aktivna Kočevska je zato ministrstvu poslala protest.