Prvak DeSUS Karl Erjavec je sporočil, da bo za novega kulturnega ministra predlagal državnega sekretarja Toneta Peršaka. Po Erjavčevih besedah je pomembno, da resor čim prej dobi ministra s polnimi pooblastili.
V DeSUS ocenjujejo, da je Peršak ustrezen kandidat, ki pozna kulturo, saj iz nje izhaja. Prav tako je v preteklosti predstavljal kulturo v različnih institucijah, je pojasnil Erjavec, ki je prepričan, da so dobili pravo osebo za vodenje kulturnega resorja.
Peršak, ki se je pred nekaj dnevi tudi včlanil v DeSUS, se je stranki DeSUS zahvalil za zaupanje, še zlasti zato, ker je bila podpora njegovi kandidaturi tako izrazita. "A je to tudi obveza," je poudaril Peršak v izjavi novinarjem in pri tem izpostavil koalicijski sporazum, katerega sopodpisnica je tudi stranka DeSUS.
Sporazum po njegovih besedah zavezuje ministra, da se v tem mandatu loti sistemske prenove kulturnega modela ter predlaga določene rešitve glede financiranja na področju kulture in glede zakonodaje. "To je tisto, česar smo se na ministrstvu že lotili in kar mislim s podporo stranke oz. upam, da celotne vlade, čim hitreje in zavzeto nadaljevati," je dodal Peršak.
Peršak: 'Ko lobiji postanejo vidni, niso več učinkoviti'
Prva naloga je tako po njegovih besedah gotovo prizadevanje za postopno izboljševanje finančnega položaja kulture. Vendar drastičnih skokov pri tem ni pričakovati, saj se je Slovenija zavezala s fiskalnim pravilom, je opozoril in dodal, da je treba to trezno ugotoviti.
Nadalje izpostavlja sistemsko prenovo kulturnega področja, zlasti zato, ker imajo nekatere rešitve "zelo dolgo brado in po svojem miselnem temelju izhajajo še iz prejšnjega družbenega sistema". Zato se mora kultura po njegovem mnenju preprosto prilagoditi okoliščinam, ki so se z osamosvojitvijo in po njej spreminjale na ravni družbenega in političnega sistema.
Peršak je komentiral tudi morebitne lobije na tem področju, ki jih je ob odhodu omenila njegova predhodnica na ministrskem položaju Julijana Bizjak Mlakar. "Ko lobiji postanejo vidni, niso več učinkoviti," je dejal. Domneve o tem, da so za posameznimi odločitvami v preteklosti stali kakšni lobiji, so po njegovem mnenju možne, a bi težko kogarkoli imenoval.
Peršak je sicer že nekaj časa državni sekretar na ministrstvu za kulturo v odstopu. Danes je pojasnil, da je razrešitev predlagal predvsem zato, ker je imel pogoje za upokojitev, pa tudi zato, ker je funkcija sekretarja predvsem operativna. "Sekretar kot pomočnik ministra ni tako politično samostojen, kot bi si jaz v nekem trenutku želel," je razkril Peršak.
Odločanje med dvema kandidatoma
Odločitev sta sprejela kadrovska komisija in izvršni odbor DeSUS. Predlagani so bili trije kandidati, soglasje h kandidaturi pa sta dala državni sekretar Tone Peršak in nekdanji ravnatelj novogoriške gimnazije Bojan Bratina. Poleg Peršaka in Bratine je bil med kandidati tudi poslanec Uroš Prikl.
Kadrovska komisija je kandidata predlagala izvršnemu odboru DeSUS, Erjavec pa bo z izbiro organov stranke seznanil tudi premierja Mira Cerarja. Ob tem upa, da bo lahko Cerar že ta teden vložil predlog kandidature v DZ in da se bo z izbiro DeSUS strinjal. Erjavec je namreč spomnil, da je ravno zaradi nesodelovanja in nekooperativnosti s predsednikom vlade prišlo do odstopa nekdanje ministrice Julijane Bizjak Mlakar.
Prvak DeSUS je pojasnil, da se je Peršak že včlanil v DeSUS, kar je pogoj za prevzem funkcije, a da je bil tudi sicer strankin simpatizer. Priklu pa je Erjavec svetoval, naj ostane poslanec, saj po njegovih ocenah zelo dobro opravlja svoje delo in bi se gotovo poznal "primanjkljaj v poslanski skupini", če bi prevzel funkcijo ministra.
Bratina je ob prihodu na srečanje organov stranke povedal, da je njegovo kandidaturo predlagal odbor DeSUS za Severno Primorsko, on pa spoštuje njihovo voljo in danes zagovarja svojo kandidaturo z videnjem perspektive kulture v Sloveniji.
Poudaril je, da danes ni prišel tekmovat s protikandidatom. Priznal je sicer, da ima Peršak veliko prednosti, med drugim veliko bolj kot on pozna ustroj ministrstva in dogajanje v kulturi. Kot svojo morebitno prednost pa Bratina navaja prav dejstvo, da prihaja "od zunaj" in lahko nekatere zadeve na ministrstvu neobremenjeno opravlja.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.