Minister za zdravje Tomaž Gantar je spomnil, da se o zdravstveni reformi govori že več let, danes pa smo dejansko "zelo blizu temu, da se tudi enostavno mora zgoditi". V spremembe nas sili tudi odpiranje meja, saj bo z letom 2014 stopila v veljavo evropska direktiva o prostem pretoku bolnikov, zato če želimo ohranjati bolnike, "lovimo tudi na tem področju zadnji vlak, tako glede stroškov kot tudi glede kakovosti".
Po njegovem mnenju nas sicer čaka "še kar nekaj dela". Tako se v veliki večini zdravstvenih ustanov še vedno nista spremenila miselnost in odnos do zaposlenih ter bolnikov, spremljanje kakovosti dela v zdravstvu pa še vedno ni na želenem nivoju. Način dela v zdravstvu je v glavnem planski in predvidljiv. "Še vedno v večini primerov ne znamo natančno izračunati niti stroška zdravljenja posamezne bolezni," je navedel kot primer.
Obenem stroški v zdravstvu kljub vsem opozorilom in poskusom njihovega krčenja v zadnjih letih močno naraščajo "in nisem prepričan, da vedno naraščajo tudi sorazmerno s tem, kar ponujamo". Zato bo treba razmišljati o uvajanju določene konkurence tudi znotraj sistema javnega zdravstva. Danes je namreč sodelovanje med primarnim in sekundarnim zdravstvom slabo, tudi zato, ker je marsikomu vseeno, kje bo bolnik na sekundarni ravni končal, ocenjuje.
"Za bolnike se bo treba boriti. Bolniki bodo morali vedeti, da bodo pri nas dobili odlično storitev," je napovedal. V ta namen bo financiranje treba spremeniti po načelu, da bo denar sledil bolniku in da bodo javni zavodi do neke mere tudi med sabo konkurenčni. Med konkretnimi ukrepi je navedel racionalizacijo vodenja in povezovanje zdravstvenih ustanov. "Verjetno nima velikega pomena in smisla, da ima vsak najmanjši, tudi 'vaški' zdravstveni dom svojega direktorja, kadrovsko službo in podobno."
Konkurenčnost bodo zagotavljali tudi tako, da bo zavod za zdravstveno zavarovanje razpisoval programe, na katere se bodo prijavljale bolnišnice. Prav tako bo treba začeti uporabljati vzvode, kot jih pozna gospodarstvo. S tem namenom, pravi minister Gantar, nameravajo med drugim uvesti variabilni del plače zdravnikov. Sedanji sistem je po njegovem namreč krivičen in uzakonja uravnilovko ter je destimulativen za zaposlene.
Iščejo kompromis
Ob vsem bo treba poseči tudi v pacientove pravice. Ker gre za občutljivo področje, se niso odločili za interventni zakon, pač pa želijo najti neko kompromisno rešitev. Kot je poudaril, je potrebna ločitev med obveznim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem, v okviru tega pa "bo treba tudi dejansko določiti, kaj je tisto, kar je za nas državljane izrednega pomena", in kako ne bi prizadeli najbolj ranljivih. Napovedal je še, da bodo poskušali "vsaj del obveznega zavarovanja vezati na solidarnost", medtem ko v tržni del v večji meri "enostavno ne smemo posegati".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.