Slovenija

Kdo plača, koliko in kaj s pozabljenimi zapuščenimi avtomobili

Ljubljana, 02. 05. 2019 06.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Z aprilom so začele prihajati prve položnice za plačilo dajatve za odjavljena vozila. Dobili so jih tisti, ki v letu dni po odjavi niso ustrezno poskrbeli za svoje jeklene konjičke. Vključena so vozila, odjavljena od aprila lani, avtomobili, ki že leta nekje samevajo, pa ne.

Za obdobje od 1. do 15. aprila so izdali 1806 plačilnih nalogov.

V teh dneh je dobrih 1800 Slovencev v nabiralnikih čakala položnica za plačilo davka na odslužena vozila. Z njim želi država lastnike prisiliti, da poskrbijo za svoje odslužene avtomobile. In čeprav uradno o rezultatih ne morejo govoriti, se prvi uspehi že kažejo. 

Obrati za predelavo so tako lani prevzeli precej več vozil kot leto prej in letos se ta trend nadaljuje. "V letu 2018 je bilo v pooblaščenih obratih razgrajenih 12.171 izrabljenih vozil, kar je 42 odstotkov več kot v letu 2017. V obdobju od uveljavitve dajatve, od 1. aprila 2018 do konca decembra 2018, je bilo v razgradnjo zajetih 52 odstotkov izrabljenih vozil več kot v enakem obdobju v letu 2017," je s podatki postregla Nataša Zore Kos z ministrstva za infrastrukturo. Pred uveljavitvijo dajatve je bilo letno razgrajenih od 6500 do 8500 vozil, je dodala. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Nova dajatev velja za osebna vozila, tovorna vozila nosilnosti do 3,5 tone in trikolesne mopede. Po načelu, da je vedno odgovoren zadnji lastnik, bo moral plačati, kdor v enem letu po odjavi vozila tega ne bo oddal v razgradnjo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kako poskrbeti za odvoz in razgradnjo vozila?

Letno se odjavi več deset tisoč vozil, le polovica pa jih po ocenah konča v ustreznem sistemu razgrajevanja. Kar je izjemno malo, če vemo, da je razgradnja avtomobila v pooblaščenih obratih zastonj. Za izdajo potrdila je treba imeti samo osebni dokument in prometno. Če pridejo po vozilo, pa ponekod zaračunajo, odvisno od oddaljenosti.

Izrabljeno vozilo lahko odpeljete na eno od zbirnih mest ali pa neposredno v obrat za razstavljanje vozil. Tam preverijo skladnost dokumentov (podatkov iz prometnega dovoljenja in podatkov o vozniku), nato pa izdajo potrdilo o uničenju vozila. 

Potrdilo velja na območju celotne Evropske unije, z njim pa lahko na Dars oddate zahtevek za nadomestno vinjeto, v kolikor je vozilo še registrirano, pa lahko zahtevate tudi povračilo še neizkoriščenega dela dajatve za uporabo cest ter avtomobilskega zavarovanja.

Seznam obratov prevzemnih mest za izrabljena vozila (Eko-mobil).

Seznam drugih prevzemnih mest.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj z vozili, ki že leta nekje samevajo?

Dajatev se plačuje največ deset let od zadnje odjave vozila, z vsako odjavo začnejo roki teči na novo. Po preteku tega časa niso predvideni nobeni ukrepi. 

Za vozila na javnih parkiriščih in mestih lahko policija in mestno redarstvo izdata odredbo za odvoz. Če se lastnik ne javi, gre vozilo v razgradnjo, kazen pa plača zadnji lastnik.

Vključena so vozila, odjavljena od 1. aprila 2018, medtem ko se za tista, ki so jih lastniki iz prometa odjavili pred tem, dajatev ne plačuje. To pa je slaba novica za številne stanovalce blokov, ki jim parkirna mesta več let zasedajo zapuščeni avtomobili. Kaj lahko storijo?

Na ministstvu za infrastrukturo odgovarjajo, da "lahko prijavijo svojemu upravniku ali podajo prijavo mestnemu redarstvu, občinski inšpekciji ali inšpekciji za okolje, kar je odvisno od več dejavnikov". Kako in če sploh bodo ukrepali, je v veliki meri odvisno od tega, ali je parkirišče javno ali zasebno. Z drugimi besedami: zapuščenega vozila se bo lažje znebiti, če je parkirišče javno, torej v lasti občine, kot če pripada bloku.

Zgornji nasvet tako pride v poštev, če je vozilo puščeno na javnem mestu. Če lastnik ni znan, ponavadi redarstvo najprej pusti obvestilo na avtomobilu, po določenem času pa se lahko vozilo komisijsko odpre, da se po številki šasije najde zadnji lastnik, ki je zanj tudi odgovoren, pojasnjujejo na ministrstvu.

V kolikor je vozilo na zasebnem parkirišču v lasti lastnika vozila, je ukrepanje omejeno. Če je na zasebnem parkirišču, ki ni v lasti voznika, pa gre za motenje posesti, zato lahko lastnik parkirišča proti lastniku vozila vloži civilnopravno tožbo, dodajajo. 

Žal je to pogost prizor.
Žal je to pogost prizor. FOTO: POP TV

Vozilo je nevaren odpadek

Kadar vidimo avto, iz katerega iztekajo nevarne snovi, je treba obvestiti center za obveščanje, da ga odstrani. Globa za fizične osebe je od 1000 do 1200 evrov, za pravne osebe in samostojne podjetnike pa od 5 do 15 tisoč evrov. 

Zaradi izrabljenih motornih vozil vsako leto v EU nastane okoli 8 milijonov ton odpadkov. 

Samo kapljica odpadnega olja namreč onesnaži milijon litrov vode, v avtomobilu pa je več kot 30 kilogramov nevarnih snovi: svinec, živo srebro, kadmij, šestvalentni krom, poliklorirani bifenili (PCB), olja, gorivo, tekočine proti zmrzali, zavorne tekočine, akumulator. Avto zato uvrščamo med nevarne odpadke.

"Nas ne skrbi, če avto kot cel stoji na nekem parkirnem mestu. Ko pa ta postane odpadek in onesnažuje okolje, pa postane naša skrb," je v oddaji Preverjeno  o tem povedala Tanja Bolte z ministrstva za okolje in prostor.    

Izrabljena vozila
Izrabljena vozila FOTO: Shutterstock

Vozilo je treba oddati v celoti

Prenos lastništva odjavljenega vozila se ureja v okviru evidence registriranih vozil na lokacijah, kjer se opravlja registracija vozil: pri pooblaščenih izvajalcih, na tehničnih pregledih in na upravnih enotah.

Zakonodajalcev k uvedbi dajatve niso prepričali le ekološki, ampak tudi ekonomski argumenti. Preprečiti želijo prodajo rezervnih delov na črno, zato je treba vozilo v razgradnjo oddati v celoti. "Teža vozila je tista teža, ki mora biti dana v razgradnjo. Zato manipulacija s pobiranjem rezervnih delov ali pa sestavnih delov iz avtomobila nima več pravih možnosti," pravi Igor Pipan s Sekcije avtoserviserjev pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS).

Starodobniki so davka oproščeni. Kaj pa stara vozila, ki tega statusa še nimajo?

Za zbiratelje so velikokrat zanimivi tudi avtomobili, stari od 20 do 30 let, ki statusa starodobnika še niso dosegli. Zanje zakon ne predvideva izjem. Torej: če imate doma v garaži tak avto, boste dajatev zanj plačevali največ deset let oziroma dokler tudi uradno ne postane starodobnik. Glave pa si ni treba beliti, če ste ga odjavili pred začetkom veljave zakona, torej pred 1. aprilom 2018. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (86)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ValterUdovernik
03. 05. 2019 10.58
+1
Jekleni konjicki?? A je slovenski jezik bebav ali je pisec infantilen?
brezveze13
02. 05. 2019 17.03
+3
kdo je kaj pametoval pri tem zakonu ,kakšen moderni dorfek in mesečnik navaja da vozilo je potrebno oddati v celoti in omenja neko kilažo, a res mora biti mogoče tudi poln tank. sem pripeljal avto na dinos, kaj se je zgodilo, lepo sem se moral odpeljati nazaj domov tam namreč niso sprejemali avta v celoti dejali so mi da mora biti vozilo razrezano na 4 dele odstranjene vse pnevmatike vsi plastični deli svetlobna telesa(stekla) vsa plastika odbijači sedeži armatura iz motorja mora biti odstranjeno olje, a kupil sem vozilo z vso to opremo NAJ SE PRVO DOGOVORIJO,KAJ SO DOLŽNI IN KAKO PRISTOPITI DO STRANKE TUDI TI ZBIRNI CENTRI ŠELE POTEM KO BO TO UREJENO NAJ DAJO V VEDNOST TUDI PORABNIKOM KAKO RAVNATI S TO ŠARO. Na tak način ko so to uredili se pa točno vidi da je posel pisan nekomu na čelo in da greza polnjene davčne blagajne nikakor pa ne za vspostavitev čistejšega naravnega okolja.-verjetno je že tudi feštajn primaknil kakšnega tisočaka da bo lahko dostopal na podlagi koncesije do te stare šare Država bi morala v tem primeru tudi poskrbeti da se vsi ki dobivajo koncesijo, in s tega naslova tudi subvencijo za razgradnjo teh avtomobilov , ne smejo prodajati rabljenih rezervnih delov za avtomobile. niti koncesionarji niti njihove hčerinske firme. Pred leti so preganjali eno podjetje DEKOTAN ta je vsa vozila dal takoj v mlin in to prodal kot repromaterial za ponovno taljenje in pridobivanje kovine pa je moral firmo zapreti oziroma prenehati z obratovanjem,Danes nekomu drugemu podarjate posel za uradno prekupčevanje
papi1
02. 05. 2019 14.42
+0
Vidim, da je večina komentatorjev šverccomercarjev. Dnevno šraufajo pred bloki stara neregistrirana vozila in preprodajajo dele, kar pa ni mogoče prodat, pa prepuščajo občinam. In taki tukaj pametujejo! Na kratko, vsi avtomobili brez tablic parkirani na javnih površinah, nimajo tam kaj iskati, pika, amen!
Apostol1
03. 05. 2019 14.46
+1
papi1 in buksl12 ........ Prebral vajina komentarja in oba imata prav . Na javnih površinah kot na primer pred bloki avtomobili brez tablic nimajo kaj delat kot pravi "papi1" in ima prav in na privatnem zemljišču pa ima lastnik ,kar hoče samo da ne ogroža narave in ljudi ter živali. In to pa pravi "buks12" in tudi njemu dam prav , predlagam pa predvsem osebi "buksl12" da drugič prebere komentar do konca nato pa naj s premislekom odgovori , ker tule ga prav gotovo ni prebral do konca.
PanterTheBlack
02. 05. 2019 13.32
+43
Imaš karambol, kupiš isti takšen avto, iz poškodovanega pobereš uporabne dele, tudi motor in odpad takšnega vozila ne bo sprejel, ker ne ustreza predpisani teži? Svašta. Druga anomalija je ta, da kupiš iz tujine odjavljen avto za rezervne dele in ta se ti lahko valja neskončno na dvorišču. Tisti, kateri je pisal ta zakon, je totalni bedak
SDS_je_poden
02. 05. 2019 14.09
-10
Kdo pa pri tej kvaliteti rezervnih delov sploh še menja uničene dele za rabljene?
papi1
02. 05. 2019 19.19
-1
Avto brez tablic, karamboliran ali pa vozen ali pa nov nima kaj iskati na javnih površinah! Zakaj? Kot prvo ni za njega plačan davek, ki ga mora plačati vsak lastnik avtomobila ob registraciji in kar pomeni, da je ta avto lahko prisoten na vseh javnih cestah in površinah. Vse ostalo je prekršek, ki ga je treba brez filozofije raznih švercarjev plačati.
SDS_je_poden
02. 05. 2019 12.59
-31
Pravilno. Izrabljena vozila so strupen odpadek in za njih je treba poskrbeti. Žal mi je edino to, da bodo gledali odjavljena vozila samo za eno leto nazaj. Bo pa vsaj v prihodnosti takih zapuščenih vozil malo ali skoraj nič.
SDS_je_poden
02. 05. 2019 13.22
-22
Mhm... In minus mi pove, da je ta narod len kot f-u-k-s, ki se mu še za lastne smeti ne da poskrbet.
FC Chelsea2
02. 05. 2019 12.47
+19
Aha zdaj pa razumem res državi je res do okolja in ne do denarja, ker vsem, ki imajo doma avtomobile so poslali položnice vsem tistim, ki pa so rabljene avtomobile porinili v gozd, v reko ali kam drugam ne tistim pa so za nagrado niso poslali položnice.
ecnarf
02. 05. 2019 12.11
-3
Veljati bi moralo za vsa vozila še posebej za tista odjavlena pred 1. 4 .2018
EUprostipadvprepad
02. 05. 2019 11.53
+21
Velja, da kapljica olja onesnaži tisoč litrov vode. 4 ure je od objave pa tega lapsusa še vedno niste popravili, alo!?. Kaj imam jaz parkirano in pokrito na lastni zemlji pa nikogar nima kaj brigat.
FC Chelsea2
02. 05. 2019 12.56
+10
Ja glej, če pa Šarkotu zmanjkuje dinarčku za vse bonbončke potem je treba od nekoga vzeti, ki nima s tem nič kajne.
SDS_je_poden
02. 05. 2019 13.00
-10
Ne bo držalo, ker tudi tako vozilo, ki sicer je na tvoji zemlji, lahko ob puščanju olja ali hladile tekočine onesnaži podtalnico. Glej malo širše, ne samo na svojo r,i,t.
devote
02. 05. 2019 14.22
+5
comuneiser, kaj ko bi se ti zgledoval po avstrijskem Kurzuglej malo širše,...
DSS
02. 05. 2019 11.38
+4
Očitno eni niti ne preberete do konca pa že komentirate. Zakon večja za tiste avtomobile, ki so v prejšnjem letu odjavljeni. Za tiste pred aprilom 2018 pa ne.
FC Chelsea2
02. 05. 2019 12.57
+3
sodelujem
02. 05. 2019 11.25
+23
Biznis na biznis.! Zapuščena so eno, shranjena pa drugo.! Za zapuščena imamo kup zakonov,ki jih ne izvajajo--omogočanje pravzaprav prisila nekomu biznis delati je pa kar uzakonjeno . Vsak tak avto bi morali plačati kot staro železo. Davki so vsi plačani,takse tudi-pa naj jih vrnejo.!
Brabus
02. 05. 2019 11.03
-2
Teorija je eno, praksa pa z njo nima veze. Vsak dan vidim vozilo brez tablic, v razpadajočem stanju na javnem parkingu že vsaj 8 let, pa ga nihče ne povoha. Ali je ta odvoz res tako drag, lastnika se noče odkriti, da je kup razpadajoče pločevine že leta vsem na ogled. Ena velika sramota za našlep kraj z brezbrižnim županom in delnim lastnikom parkirišča.
toxicox
02. 05. 2019 10.59
+12
pa če kupiš isti avto ki si ga imel starega ne smeš imeti za razervne dele
RamzesII
02. 05. 2019 12.25
+18
Moraš kupiti nove, da ima proizvajalec profit. Počasi tudi lastne zelenjave ne boš smel pridelovati, temveč vse kupiti.
buksl12
02. 05. 2019 10.55
+51
Razgradit je treba državni zbor in politike ki take zakone sprejemajo.Avto je moj jaz lahko naredim z njim kar hočem samo da ne stoji na javni površini.Tisti blokarji ki jih pa imajo neregisrirane pred bloki pa naj plačajo kazen.Občinski redarji kaznujejo vse povprek naj malo pogledajo okoli blokov in dajo te avte odstranit lastniku pa kazen ne pa da država kaznuje vse povprek.Ta zakon je navadna kraja
RamzesII
02. 05. 2019 10.34
+10
"Kadar vidimo avto, iz katerega iztekajo nevarne snovi, je treba obvestiti center za obveščanje, da ga odstrani. Globa za fizične osebe je od 1000 do 1200 evrov, za pravne osebe in samostojne podjetnike pa od 5 do 15 tisoč evrov." Posploševanje, da o kaznih ne govorim.
RamzesII
02. 05. 2019 10.32
+16
"Vozilo je treba oddati v celoti" Teorija je eno, praksa je drugo, vozilu lahko manjkajo deli iz različnih razlogov, ne zgolj zaradi prodaje delov na črno.
RamzesII
02. 05. 2019 10.29
+1
Trg električni avtomobilov se veča, o teh ta zakon sicer ne govori, zato se pa loteva vozil na fosilna goriva, da bi se prodaja osredotočila na nove (avte in dele) in originalne dele.
borec91
02. 05. 2019 10.14
+28
ti stari ,ki stoji na javnih povrsinah so dokaz ,da gre za neustaven zakon in krajo drzavljanov ter polnjenje zepom brezobraznim odpadarjem ,ki pa res svinjajo in zastrupljajo a pac dajo kuverto kar pri takem bogatenju na tuj racun ni tesko
lumpimonster
02. 05. 2019 10.12
+4
Najprej ste rekli 18.000 zdj pa sam 18pp haha
toxicox
02. 05. 2019 09.53
+5
Na šujici je že več let školjka od MEGANE coupe rumene barve
Crotop
02. 05. 2019 09.48
+8
Vem za ene ki si prodali avte v Afriko,a zdaj morajo iskati nove lastnike in prašati če je avto registriran..ha ha