Slovenija

Cerarjeva pred zamenjavo?

Ljubljana, 28. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Odstop Tadeje Zime s položaja predsednice Okrajnega sodišča v Ljubljani je predsednik SDS Janez Janša ocenil kot najhujšo kritiko pravosodnega ministra Iva Bizjaka in državnega sekretarja na ministrstvu Hinka Jenulla, ki sta po njegovem mnenju neposredno odgovorna za razmere v pravosodju. Hkrati pa naj bi vlada po Janševih trditvah pripravljala zamenjavo generalne državne tožilke Cerarjeve.

Na novinarsko vprašanje o primerjavi sodelovanja opozicije z Janezom Drnovškom, ko je bil še predsednik vlade, ter sedanjim premierom Ropom, je Janša odgovoril: 'Ne vem, ali je bilo lažje. Dejstvo pa je, da tako arogantne vlade v tistih časih ni bilo.'
Na novinarsko vprašanje o primerjavi sodelovanja opozicije z Janezom Drnovškom, ko je bil še predsednik vlade, ter sedanjim premierom Ropom, je Janša odgovoril: 'Ne vem, ali je bilo lažje. Dejstvo pa je, da tako arogantne vlade v tistih časih ni bilo.' FOTO: Dare Čekeliš

V zvezi z napovedano zamenjavo Cerarjeve je Janša izrazil presenečenje nad kandidaturo državnega sekretarja Hinka Jenulla za državnega tožilca. Po informacijah SDS se namreč v največji vladni stranki pripravlja postopek za zamenjavo sedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar "zaradi znanih razlogov nespretnega nastopanja v javnosti", Jenull pa naj bi bil najbolj resen kandidat za njeno mesto. Za Janšo sta prav Jenull in pravosodni minister Bizjak najbolj odgovorna za razsulo v pravosodju.

Državni sekretar za področje priprave zakonodaje in mednarodne pravne pomoči na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull je zanikal obtožbe prvaka SDS Janeza Janše, da je poleg pravosodnega ministra Ivana Bizjaka neposredno sodno odgovoren za urejanje razmer v pravosodju.

V primeru morebitne razrešitve Cerarjeve z mesta generalne državne tožilke pa je Jenull pojasnil, da je pravosodno ministrstvo v zvezi z njenim delom na predlog Cerarjeve že dalo stališče, da ni bilo nepravilnosti v njenem delu. "To so ugibanja brez osnove," pravi Jenull o trditvah Janše.

V zvezi s korupcijsko afero Ericsson so v SDS presenečeni nad odzivi slovenskih državnih oblasti, še zlasti generalne državne tožilke Zdenke Cerar, ki je dejala, da se s to zadevo noben organ tožilstva ne ukvarja in jo ne preiskuje. V SDS pričakujejo, da se ne bo zgodilo enako kot v primeru SIB banke, ko državno tožilstvo ni storilo nič, čeprav je imelo prijavo suma kaznivega dejanja, je opozoril Janša.

Prvak opozicijske SDS je komentiral tudi torkov odziv predsednika vlade Antona Ropa na šest zahtev opozicije. "Glede na ta odziv ponovno ugotavljamo, da tako arogantne vlade in tako samopašne oblasti Slovenija doslej še nikoli ni imela," je še dejal Janša. Namesto doslej izpričane arogance vladnih institucij in enodušne podpore paravladnih institucij t.i. civilne družbe pričakujejo najprej od predsednikov dveh največjih vladnih strank Antona Ropa in Boruta Pahorja, da pometata pred svojim pragom, je še dejal Janša. Ob tem je Janša poudaril "dokazan primer milijardne korupcije in kraje denarja davkoplačevalcev v Ljubljani v primeru SIB banke".

Odstop Vike Potočnik je "kapljica v morje"

Samo odstop ene od akterjev Viktorije Potočnik z mesta predsednice mestnega odbora LDS je za Janšo "kapljica v morje" in ne zadošča. Od Ropa in Pahorja pričakuje neposredni javni odgovor, kaj bosta storila za uveljavitev neposredne politične odgovornosti članov njunih vladnih strank, ki so podprli nakup SIB banke.

Janša je v zvezi z nadaljevanjem obstrukcije koalicije Slovenije povedal, da so postavili šest zahtev, njihove nadaljnje odločitve pa bodo "sledile odločitvam vladajočih".

Opozicijski SDS in NSi (koalicija Slovenija) sicer zahtevata zagotovitev neposrednih prenosov parlamentarnih zasedanj, enakopravno zastopanost v nadzornih svetih in vodstvih javnih podjetij, pravičnejšo razdelitev premoženja bivših družbeno političnih organizacij, enakopravno zastopanost predstavnikov opozicije v organih EU in zveze Nato ter zagotovitev posebnega sklada za pluralizacijo medijev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10