Predstavnik sindikata žerjavistov Jovičič je po pogajanjih kot spodbudno ocenil, da se je omilila tudi napetost na samih pogajanjih. Pogovore z upravo bodo predvidoma nadaljevali v četrtek po seji nadzornega sveta Luke, ki bo ob 12. uri.
Žerjavisti poleg večje varnosti na delovnem mestu nasprotujejo tudi novemu, začasnemu sistemu dela, ki jim skrajšuje odmor med delom na žerjavih. Uprava nov sistem dela ocenjuje kot nujnega zaradi večjega pretovora, pri tem pa poudarja, da gre za začasen ukrep, na račun katerega so žerjavisti dodatno nagrajeni.
Po oceni predsednika uprave Gregorja Veselka je neposredni izpad prihodkov zaradi stavke od prejšnjega petka narasel na 950.000 evrov. Ob tem je prvi mož Luke sicer ponovil, da se razmere v pristanišču z izjemo kontejnerskega terminala normalizirajo.
Veselko bo posrednik
Veselko je sicer okoli poldneva nagovoril delavce, zaposlene pri pogodbenikih Luke, in jih prepričal, da sprejmejo mediatorsko vlogo Luke v sporu med delavci in njihovimi delodajalci. Protestnikom iz vrst delavcev – teh je po ocenah uprave okoli 150, po besedah predstavnika Sindikata izvajalcev pristaniških storitev Predraga Topiča pa okoli 250 – je Veselko poudaril, da vodstvu Luke za njihovo problematiko, ki je sicer ločena od tiste žerjavistov, ni vseeno.
Zbranim ob vhodu v Luko, je povedal Veselko, se je uprava že v torek ponudila kot mediator za reševanje odprtih vprašanj med temi delavci in njihovimi delodajalci. Veselko je predlagal, naj delavci izberejo tri do štiri svoje predstavnike, s katerimi bi se potem pogovarjali naprej.
Prosil delavce, da omogočijo delovanja Luke
Kakšne pol ure po Veselkovem nastopu se je delegacija delavcev na čelu s Topičem odpravila v prostore uprave. Veselko je v svojem nastopu sicer pojasnil, da se uprava že pogovarja tudi z njihovimi delodajalci, ki so po Veselkovih besedah tudi sami izkazali pripravljenost za sestanek. Protestnike je Veselko sicer spomnil, da so na območju Luke Koper. "Namenoma nismo želeli zaostrovati situacije in vas poditi, ker razumemo vašo stisko, bi vas pa le prosil, če lahko omogočite, da se posel v pristanišču opravlja," je dejal.
Glede izvajalcev pristaniških storitev pa je napovedal: "Mi kot uprava bomo naredili vse, kar je v naši moči, da bomo nanje pritisnili, da se z vami začnejo korektno in konkretno pogovarjati." Posamezni delavci, ki so se spontano oglašali iz množice, so sicer poudarili, da bodo z delom začeli šele po tem, ko bodo v roke dobili veljavne pogodbe. Veselko pa je še enkrat pojasnil, da uprava ne more neposredno poseči v delovnopravne probleme med njimi in njihovimi delodajalci.
Topič pa je Veselku odvrnil, da se bodo protestniki sami odločili, ali se bodo vrnili na delo. "Ne verjamejo nobenemu, žal niti vam," je dodal.
Topič je dejal, da so delavci veseli, ker jih je sprejel predsednik uprave, ob tem pa poudaril, da so tudi nezadovoljni, ker so morali šest dni čakati na odziv vodstva. Brez dogovora in krovne pogodbe, ki bi jim zagotovila minimalno varnost, delavci sicer ne bodo odstopili od protesta, je poudaril Topič.
Na luških terminalih danes sicer po podatkih tiskovnega predstavnika Luke Sebastjana Šika dela približno 190 od predvidenih 290 pogodbenih delavcev. Medijem so dopoldne omogočili tudi fotografiranje terminalov, kjer delo sicer poteka naprej, vendar v manjšem obsegu kot običajno. Prometne vpadnice v Luko so danes sicer bistveno bolj pretočne kot v torek.
Prvi nadzornik meni, da bi šlo tudi brez stavke
Predsednik nadzornega sveta Luke Koper Janez Požar je za 24ur.com povedal, da je nadzorni svet o pogajanjih redno obveščen in pozorno spremlja dogajanje v družbi. "Sam mislim, da bi se dalo to izpeljati tudi brez stavke," je dodal ter pojasnil, da bi lahko probleme reševali sproti s pogovori.
Tako zaostrovanje razmer pa se mu ne zdi ravno smiselno. Po njegovem mnenju stavkovne zahteve niso take, da bi bilo treba zaradi njih stavkati. Obveščeni smo o škodi, ki nastaja in jo uprava spremlja vsakodnevno, še večji problem pa je lahko škoda, ki bo nastala posredno. "Luka je veljala za zelo zanesljivega poslovnega partnerja in zdaj bo to nedolžnost izgubila. Škoda se bo pokazala pozneje," je prepričan prvi nadzornik.
Povedal je tudi, da je uprava že pred samo stavko izpolnila določene zahteve sindikata. Kar se tiče organizacije dela, pa gre za poslovne procese in za njih je odgovorna uprava, nadzorni svet se v to ne sme vmešavati.
Jutri seja nadzornikov
Na vprašanje, ali uprava ima podporo nadzornega sveta, pa je odgovoril, da se bo jutri sestal nadzorni svet. Pri tem pričakujejo, da jim bo uprava podala dodatna izčrpna poročila o tem, kaj je bilo do zdaj storjenega in kakšni so pogledi na prihodnost, ki bi lahko pripeljali do srečnega konca.
Napovedi o izrednih odpovedih članom stavkovnega odbora ni želel komentirati, ker ozadja ne pozna. Prav tako ne pozna vseh pravnih mnenj glede tega. Je pa komentiral tudi stavko podpogodbenikov. Že februarja so od uprave zahtevali analizo izvajalcev pristaniških storitev. Teh je v Luki 43, hkrati pa so zahtevali tudi analizo nesreč pri tem.
Takrat je uprava izbrala družbo KPMG, ki je naredila analizo in je ugotovila, da se je pri tem pokazalo, da so zadeve urejene in ni pokazala hudih oblik kršitev. Med drugim je pokazala tudi, da ni bilo toliko delovnih nesreč, kot so o njih govorili sindikati. Zato so tudi njih pozvali, naj pripravijo pregled teh nesreč, a tega niso storili, so pa izpodbijali študijo, ki jo je naročila uprava. "Vendar ker je bila ta analiza edina, ki smo jo imeli v rokah, ne moremo vedeti, da ni resnična," še dodaja Požar in poudarja, da ima sama Luka Koper do svojih pogodbenih podjetij stvari urejene, kako pa se oni obnašajo do svojih delavcev, je pa stvar delovne inšpekcije. Pred časom so ugotovili, da je eden izmed pogodbenikov goljufal in so nemudoma z njim prekinili pogodbo, je še zaključil in še enkrat poudaril, da bo več znanega jutri po seji nadzornega sveta.
Velika škoda tudi za železnice
Stavka v Luki Koper pa povzroča škodo tudi Slovenskim železnicam. Do sedaj so razmere obvladovali, ugotavljajo pa, da bo imelo nadaljevanje stavke izredno velike negativne posledice za železniške prevoznike. Na slovenski železniški mreži se je danes ob 8. uri tako zadrževalo kar 17 kontejnerskih vlakov, na razkladanje oziroma nakladanje pa čaka še 14 klasičnih tovornih vlakov.
Nadaljevanje stavke bo zato pripeljalo do nevzdržnega in neobvladljivega položaja pri izvajanju železniških prevozov, opozarjajo in poudarjajo, da to vsem železniškim prevoznikom povzroča velike dodatne stroške in poslovno škodo, saj uporabniki opozarjajo, da bodo v primeru nadaljevanja stavke in ovir pri prevozu začasno zaustavili prevoze prek Luke Koper ali jih preusmerili na druga pristanišča.
V času stavke beležijo za 44 odstotkov manj naloženih in razloženih vagonov kot v enakem lanskem obdobju, zaradi česar se je skupno opravljeno delo Slovenskih železnic že znižalo za okrog 10 odstotkov. Samo Slovenske železnice so zaradi stavke v Luki Koper prepeljale za okrog 63.000 ton blaga manj, izpad transportnih prihodkov je presegel 506.000 evrov, dodatnih stroškov, kot je na primer čezmerno zadrževanje slovenskih in tujih vagonov, pa še ni bilo mogoče niti oceniti.
Predsednik države razume delavce in opozarja na zakonitost stavke
Na stavko v Luki Koper se je odzval tudi predsednik države Danilo Türk. Pozna zahteve, da so delavci zaradi svojega položaja primorani opravljati težaška dela, pogosto prek uveljavljenega delavnika, a za neprimerno manjše plačilo in manjši obseg pravic kot pripadajo zaposlenim v Luki Koper za enaka dela. Za to ne vidi nobenega "razloga ali opravičila". Strinja se, da je edina rešitev za nastalo situacijo v takojšnjem dogovoru med predstavniki delodajalcev in delavcev. Kar pa zadeva položaj delavcev, ki delajo za podizvajalce, pa meni, da bi morala uprava Luke Koper sklepati take pogodbe, ki ne bodo ustvarjale plačnih anomalij in postavljale najemne delavce v neenakopraven položaj.
V podporo stavkovnemu odboru ...
Danes pa sta se oglasili tudi Slovenska zveza sindikatov Alternativa in Zveza delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost. Sindikat žerjavistov je član Alternative, kjer so zapisali, da je stavka v Luki Koper popolnoma zakonita. Poudarjajo, da v času stavke delavci pretovarjajo hitro pokvarljivo blago, živino in nevarne tovore.
Podporo stavkajočim žerjavistom in delavcem sindikata IPS so izrazili tudi v Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam. Ob tem poudarjajo, da je upor proti kršenju delavskih pravic temeljna naloga vsakega sindikata na svetu.
Zapisali so tudi, da je nedopustno in obsojanja vredno, da delodajalci izvajajo sankcije nad predstavniki sindikata, ki opravljajo delo, ki so jim ga zaupali člani.
Na dogajanje v Luki Koper pa se je odzval tudi Industrijski sindikat Slovenije, ki prav tako v celoti podpira zahteve stavkajočih. Ob tem vse pristojne poziva, da pristopijo h konstruktivnemu razreševanju nastale situacije.
"Spoštovanje veljavne regulative, dobri poslovni običaji in dostojen odnos do sodelavcev ne morejo biti stvar dobre volje vodstva in lastnikov, pač pa je to njihova dolžnost," so zapisali.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.