Brežiška zdravnica Nada Cesarec, ki jo je sodišče obsodilo zaradi opustitve zdravniške pomoči, je danes prišla v zapor na Igu, kjer je začela prestajati šestmesečno zaporno kazen. Predsednik republike Borut Pahor v ponedeljek ni ugodil prošnji za njeno pomilostitev.
"Zelo mi je žal za to, kar se je zgodilo. Tudi moji kolegi obžalujejo podobne dogodke, ki so se, se in se še bodo dogajali. Želim, da vsi pristojni ukrepajo. Ne jutri, ampak danes," je povedala pred vstopom v zapor.

Pred zaporom se je zbralo nekaj deset njenih zdravniških kolegov, ki so se ji postavili v bran. Nekateri so jokali, jo objemali in ji podarili cvetje – med njimi je bila tudi Gordana Živčec Kalan. Prepričani so namreč, da je Cesarčeva le žrtev sistema in da je bila v dotičnem primeru prekomerno obremenjena. Po mnenju predsednika sindikata Praktikum Igorja Muževiča je Pahor kot nekdanji premier soodgovoren za razmere, v katerih je delala.
"V zapor bi bolj sodil predsednik Pahor"
Napovedal je, da bodo zdaj pritisnili na odgovorne, da bi zakonsko prepovedali vzporedno delo na dveh delovnih mestih. "Ker to je stanje, ki si ga zdravniki nismo izbrali in ki ga ne želimo," je dejal. Ob tem je dodal, da ga ne zanima, kje bodo odgovorni našli denar (gre za okoli 10 milijonov evrov) za dodatne zdravnike.
Kako bodo stopnjevali pritisk, se bodo v sindikatu po besedah Muževiča še dogovorili, poudaril pa je, da so za zavoženo zdravstveno politiko odgovorni tudi tisti, "ki so odločali o pomilostitvi zdravnice". "Vendar je šla v zapor zdravnica, ne pa človek, ki bi tja bolj sodil, to je predsednik republike Borut Pahor," je dejal.
Živčec Kalanova pa je dejala, da je Cesarčeva pred težko preizkušnjo, vendar pri tem ni sama. "Za nas je naša kolegica, ki je pomagala tisočim. Kot tako jo poznamo in spoštujemo in jo imamo radi," je dejala. Glede potrebnih sprememb v zdravstvu pa je povedala, da so jih že večkrat predstavili, "rabimo pa še sogovorce". Po njenih besedah zdravniki potrebujejo predvsem to, da se jih razbremeni.
Da so zdravniki pri delu precej obremenjeni, je na shodu potrdila tudi zdravnica Zdravstvenega doma Grosuplje Iris Hvala Krušič, ki je na shod – začel se je ob 13. uri – prišla po koncu službe, v kateri je delala od ponedeljka od 19.30. Kot je dejala, se lahko prav zaradi obremenjenosti vsakemu zdravniku zgodi to, kar se je Cesarčevi, to je, da se mora odločati med dvema slabima možnostma.
Nussdorferjeva primera ne komentira, opozarja pa na težave
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je izrazila pričakovanje, da bo ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Zdravniško zbornico Slovenije in drugimi združenji zdravstvenih delavcev pripravilo izboljšave mreže izvajalcev zdravstvene dejavnosti, ki bodo odpravile nevarnosti iz podvajanja zdravniškega dela. Konkretnega primera pa ne želi komentirati.
V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides ocenjujejo, da je kazen huda, zlasti ker zdravnici ni omogočeno alternativno prestajanje kazni. Menijo pa tudi, da so javni pozivi in pritiski, ki so jih na "predsednika republike izvajale nekatere skupine, v takšnih primerih nedostojen način izražanja stališč in so kolegici Cesarec prej škodovali kot koristili".
Še danes je imela paciente
Cesarčeva je izrazila zadovoljstvo ob vsej podpori. "Zdravniki se trudimo, da svojim pacientom damo najboljše, da delamo po zakonu in z moralo. A na žalost so okoliščine nesprejemljive, zdravniki pa moramo zaradi njih celo v zapor. Pozdravljam vse kolege, ki v svojih pesteh verjetno vsak dan nosijo en vroč krompir, kot sem ga tudi jaz," je dejala.
Kot je povedala, je še danes imela paciente. Podpirali so jo, jokali z njo, ona pa z njimi. "Žal so tudi oni kaznovani, čeprav niso nič krivi," je povedala. Njen mož, ki jo je spremljal, je dodal, da bi se, če bi imela v enakem primeru še eno priložnost, težko odločila drugače.
Gantar: Bile so tudi druge nepravilnosti
Danes se je na primer Cesarčeve odzval tudi minister za zdravstvo Tomaž Gantar. Zaporna kazen bi se mu zdela neprimerna, če bi bil edini razlog za predlagano kazen to, da je morala zdravnica izbirati med dvema slabima možnostma. "A ker je govora o nekaterih drugih nepravilnostih, zato težko ocenjujem težo kazni," je dejal.

Kot je znano, je bila Cesarčeva na dan dogodka razporejena na dve delovni mesti hkrati – imela je svojo ambulanto, bila pa je tudi dežurna zdravnica za intervencije na terenu. Cesarčeva je na sodišču pojasnila, da se je ob klicu o poškodovanem delavcu odločila na teren poslati zgolj reševalno vozilo s tehniki, saj je imela v ambulanti prav tako nujen primer. Poškodovanec je pozneje v bolnišnici umrl.
Naknadno popravila obrazec, a za to ni obsojena
A sodišče je ugotovilo, da je imela zdravnica nujnen primer v ambulanti že pred klicem o usodni nesreči na železniški postaji, zato bi po mnenju sodišča lahko odšla na teren in nudila nujno medicinsko pomoč poškodovancu. Tožilstvo ob tem dodaja, da so med podrobno analizo ugotovili, da je zdravnica nujen primer v ambulanti obravnavala eno uro pred nujnim klicem z železniške postaje. Ob tem tožilstvo je tožilstvo še ugotovilo, da bi lahko zdravnica v zdravstvenem domu prosila drugega zdravnika za nadomeščanje, sama pa bi se morala odpraviti na teren.
V uredništvu smo pridobili sodbi prvostopenjskega in pritožbenega sodišča. Ljubljansko višje sodišče je junija potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča v Brežicah in Cesarčevo pravnomočno obsodilo na šest mesecev zapora zaradi opustitve zdravniške pomoči. Tožilstvo ji je očitalo tudi, da je priredila listine o okoliščinah smrti ponesrečenega delavca, potem ko je izvedela, da bo opravljen interni nadzor, a je bila tega oproščena.
V zapisnik naj bi namreč naknadno vpisala, da je bila ekipi nujne medicinske pomoči na voljo po telefonu. Pritožbeno sodišče je ugotovilo, da je pripis v obrazec dodala, da bi opravičila svoje opustitveno ravnanje, hkrati pa dodalo, da obrazec ni javna listina, dokazati pa bi ji morali še direktni naklep, česar pa tožilstvo po mnenju sodišča ni storilo.
Po sodbi pritožbenega sodišča je zagovornik Cesarčeve v Pahorjev urad poslal prošnjo za pomilostitev. Hkrati je sodišče zaprosil, da bi zdravnica namesto zapora opravljala družbeno koristno delo, kar pa je sodišče zavrnilo. Kot so v ponedeljek sporočili iz urada, sta bili za Pahorjevo presojo odločilni negativni mnenji sodišča in tožilstva ter predlog pravosodnega ministrstva.
KOMENTARJI (1265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.