
Predsednik republike Borut Pahor je danes sprejel odločitev, da prošnji za pomilostitev zdravnice Nade Cesarec ne ugodi.
Za njegovo presojo v tem primeru so bila odločilna negativna mnenja pristojnega sodišča, tožilstva in predlog ministrstva za pravosodje. Predsednik republike je o svoji odločitvi obvestil ministra za pravosodje, so sporočili iz njegovega urada.
Brežiška zdravnica je bila junija obsojena zaradi opustitve zdravniške pomoči. Zdravnica je bila na dan dogodka razporejena na dve delovni mesti hkrati – imela je svojo ambulanto, bila pa je tudi dežurna zdravnica za intervencije na terenu.
Ob klicu o poškodovanem delavcu se je odločila in na teren poslala zgolj reševalno vozilo s tehniki, saj je imela v ambulanti prav tako nujen primer, je pojasnjevala na sodišču. Poškodovanec je pozneje v bolnišnici umrl.
Tožilstvo je Cesarčevi med drugim očitalo še, da je popravila in priredila listine o okoliščinah smrti ponesrečenega delavca, potem ko je izvedela, da bo opravljen interni nadzor o tem primeru, a je bila tega oproščena.
Sindikat: Pahor je odgovoren za razmere
V bran brežiški zdravnici so se postavili njeni kolegi. V Iniciativi zdravnikov so julija predsednika Pahorja pozvali, naj zdravnico pomilosti. Podobno so storili tudi v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum.
Zdravniki so prepričani, da je Cesarčeva le žrtev sistema in da je bila v obravnavanem primeru prekomerno obremenjena.
Predsednik sindikata Praktikum Igor Muževič je povedal, da v sindikatu še vedno zagovarjajo stališče, da Cesarčeva ni mogla ustrezno ravnati v danih okoliščinah. Dejal je, da je Pahor kot nekdanji predsednik vlade soodgovoren za razmere, v katerih je delala Cesarčeva.
"Glede na to, da je pomilostitev akt milosti in da je predsednik države pokazal, da ne pozna milosti, bi človek pričakoval, da se pridruži zdravnici v zaporu za šest mesecev," pravi Muževič.
Meni tudi, da je Pahor enako sokriv kot tudi zdravnica.
Muževič je pojasnil, da v podporo Cesarčevi v torek ob 13. uri pred zaporom na Igu pripravljajo shod, na katerega je povabil tudi predsednika države. Po njegovih besedah shod pripravljajo, ker večina zdravnikov družinske medicine dela v zelo podobnih okoliščinah, kot je delala Cesarčeva, za te okoliščine pa niso sami krivi in nimajo izbire, da bi drugače delali, ker tudi dodatnega denarja ne dobijo.
Po Muževičevi oceni so vsi zdravniki družinske medicine z eno nogo v zaporu, medtem ko tisti, ki so odgovorni za nastalo situacijo, še vedno prosto hodijo in ob tem dobro zaslužijo.
KOMENTARJI (359)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.