Od 1. julija se lahko upokojenci oziroma osebe, starejše od 65 let, imetniki invalidske evropske kartice in vojni veterani brezplačno vozijo v medkrajevnem javnem potniškem prometu. Po ocenah Ministrstva za infrastrukturo gre za okoli 600.000 oseb.
Kot so danes sporočili z ministrstva, je bilo po podatkih s prodajnih mest na avtobusnih in železniških postajah doslej izdanih skoraj 50.000 brezplačnih vozovnic, in sicer za:
- 47.344 upokojencev,
- 1049 oseb, starejših od 65 let (ki nimajo drugega statusa),
- 769 imetnikov evropske kartice ugodnosti invalida in
- 452 vojnih veteranov.
Za pridobitev vozovnice je treba izpolniti vlogo, ki je objavljena na spletni strani ministrstva, in predložiti osebni dokument, izkaznico vojnega veterana oz. evropsko kartico ugodnosti za invalide.
Strošek izdaje kartice, na kateri je brezplačna vozovnica, znaša 3 evre, kar pokrije strošek kartice in zavarovanja in se plača na prodajnem mestu. "Če upravičenec želi kartico prejeti po pošti, se strošek plača po povzetju. Ob tem pa je treba opozoriti, da nastanejo dodatni stroški, stroški poštnine, ki znašajo 3 evre," piše na straneh vlade.

Poštnina znaša tri, osebni prevzem pa dva evra
In prav zato se je na naše uredništvo obrnila upokojenka, ki je kartico za brezplačen javni prevoz naročila prek spleta. Ko jo je hotela prevzeti na pošti, je morala plačati 6 evrov – 3 evre za kartico in 3 za poštnino. Zanimalo jo je, zakaj je poštnina tako visoka.
S tem vprašanjem smo se obrnili na Pošto Slovenije, kjer so nam pojasnili, da kartice za brezplačen javni prevoz pošiljajo različna prevozna podjetja, ki opravljajo javni prevoz oseb.
"Pošta Slovenije opravlja prenos pošiljk z navedenimi karticami, in sicer gre v tem primeru za knjižene pošiljke s storitvama 'odkupnina' in 'poštnino plača naslovnik'. Vse pošiljke so od pošiljateljev oddane kot knjižene, kar pomeni, da je vsaka pošiljka evidentirana ter sledljiva v procesu prenosa. Pošiljatelj ima s tem potrdilo o oddaji s številko pošiljke, prav tako mora prevzem pošiljke s podpisom potrditi naslovnik," so zapisali.
Omenjene pošiljke so oddane s storitvijo "odkupnina" v znesku 3 evre, kar pomeni, da mora Pošta Slovenije odkupni znesek vsake vročene pošiljke nakazati pošiljatelju kartice. Skupni znesek je tako sestavljen iz odkupnega zneska, stroška pošiljanja kartice ter 22 % DDV-ja na storitve.

Na Slovenskih železnicah pojasnjujejo, da so se za pošiljanje pošiljk po pošti odločili preventivno, zaradi ukrepov, povezanih s covidom-19. "Zaradi zmanjševanja tveganj okužbe s koronavirusom predlagamo, da obrazce oddate prek običajne ali elektronske pošte. Prav tako si vozovnico priskrbite šele takrat, ko nameravate medkrajevni javni potniški promet dejansko koristiti," so pozvali.
Tisti, ki bi kartico želeli osebno prevzeti, pa se lahko zglasite na prodajnih mestih IJPP, torej na avtobusnih in železniških postajah. Avtobusna postaja v Ljubljani na spletnih straneh obvešča, da vam na blagajnah pomagajo izpolniti vlogo in vam kartico tudi takoj izročijo. A pozor, strošek izdaje kartice tam znaša 5 evrov (3 evre morate plačati za kartico, 2 evra pa za postajno storitev ob izdaji brezplačne vozovnice).
Kje in kako lahko oddate vlogo?
Vlogo za pridobitev celoletne brezplačne vozovnice sicer lahko oddate od 24. junija s pomočjo predpisanega obrazca, ki ga čitljivo izpolnjenega vložite na prodajnih mestih enotnih vozovnic (vsa prodajna mesta IJPP, tudi SŽ-PP) ali pa ga pošljete na Ministrstvo za infrastrukturo – po navadni ali elektronski pošti.
Upravičenci, ki boste vlogo oddajali po navadni pošti, jo pošljite na naslov: Ministrstvo za infrastrukturo, Langusova ulica 4, 1535 Ljubljana, s pripisom brezplačna vozovnica Slovenija.
Upravičenci, ki boste vlogo oddali po elektronski pošti, jo pošljite na elektronski naslov mzi.bv@gov.si, v zadevo e-pošte napišite: brezplačna vozovnica Slovenija.
V primeru, da bi želeli vlogo oddati fizično, se zglasite na enem od prodajnih mest, kjer so na voljo vozovnice IJPP.
Na ministrstvu so sicer danes povedali, da se število vlog po začetnem porastu zdaj nekoliko umirja, zato opozarjajo, da se zainteresirani za izdelavo brezplačne vozovnice lahko obrnejo na prodajna mesta na avtobusnih in železniških postajah, kjer jim bodo vozovnico izdali takoj. Podrobnejše informacije lahko dobite na klicnem centru IJPP: telefonska številka je 02 292 7389, elektronski naslov pa: ijpp@ortus-inc.si.
Več informacij in pojasnil v zvezi s pridobivanjem brezplačne vozovnice lahko dobite tudi na Ministrstvu za infrastrukturo ali na telefonski številki 01/478 84 11 (ob delavnikih od 8. do 16. ure).
Spomnimo
Novelo zakona o prevozih v cestnem prometu, ki ureja brezplačen prevoz upokojencev, je DZ podprl lani. Možnost brezplačnega javnega prevoza so poslanci v zakonsko besedilo vključili, ko je že bilo v parlamentarnem postopku. Dopolnilo je vložila poslanska skupina SDS. Ministrstvo je takrat vodila Alenka Bratušek.
Kot je konec junija povedal novi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, je ministrstvo kljub zahtevnim izzivom zaradi epidemije koronavirusa uspelo pripraviti vse potrebno za uvedbo brezplačnih vozovnic s 1. julijem 2020. Kot je povedal, ob prihodu njegove ekipe niso bile dorečene pravne podlage, niti razdelani načrti za implementacijo nadgradenj ter tehnične podlage za nadaljnjo širitev sistema, vendar je sodelavkam in sodelavcem uspelo nadoknaditi zamujeno.
Namen brezplačnega medkrajevnega prometa je po njegovih besedah spodbujanje trajnostne mobilnosti in omogočiti upravičencem, da na enostaven, pregleden in učinkovit način uporabljajo medkrajevni promet, ne glede na izvajalca storitev.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.