javni potniški promet

Ljubljanska železniška postaja: kako je videti največje gradbišče v prestolnici?
01. 04. 2025 15.25Nadgradnja osrednje ljubljanske železniške postaje po navedbah pristojnih za zdaj poteka skladno s časovnico. Železniška postaja naj bi v novi podobi zaživela nekje konec julija 2026, v letu 2027 naj bi bila nato odprta še nova avtobusna postaja. V teku leta 2027 naj bi torej Ljubljana dobila sodoben potniški center s spremljajočo infrastrukturo.

Tuji delavci v slabih razmerah: 'To spominja na sužnjelastniške razmere'
18. 03. 2025 12.15Sindikat voznikov avtobusov in KS 90 opozarjata na slabe delovne pogoje voznikov avtobusov. Namesto da bi jih uredili in voznikom dvignili plače, so se delodajalci po njihovih opozorilih poslužili bližnjice z uvozom tuje delovne sile, ta pa je še bolj podvržena kršitvam delovne zakonodaje. Od pristojnih pričakujejo odločno ukrepanje. V Sindikatu voznikov avtobusov Slovenije so kritični: "Uvoz tuje delovne sile spominja bolj na trgovino z ljudmi kot na zakonito posredovanje." Ministrstvo za delo je sporočilo, da že pripravlja ukrepe za kaznovanje kršiteljev pravic tujih delavcev.

Javni promet, izziv za trajnostno mobilnost v Ljubljani
18. 03. 2025 15.11Hoja, kolesarjenje in javni promet v Ljubljani predstavljajo okoli 60 odstotkov dnevnih poti, potrjuje nova raziskava o prometnih navadah. To je blizu dvotretjinskega cilja iz prometne strategije, največji izziv pri napredku pa predstavlja javni promet.

V Novi Gorici odprli prenovljeno železniško postajo
31. 01. 2025 15.34V Novi Gorici so slovesno odprli prenovljeno železniško postajo. Kot je v nagovoru poudarila ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, gre za pomemben korak k izboljšanju železniškega prometa v regiji in številne prednosti za potnike. Po prenovi v Novi Gorici ostaja le postaja za potniški promet, tovorni pa se seli drugam.

V Mariboru zagnali nov sistem avtobusnih linij
31. 01. 2025 11.35V Mestni občini Maribor je stopil v veljavo nov sistem linij mestnega avtobusnega prometa, ki predstavlja prvo celovito prenovo javnega potniškega prometa od njegove vzpostavitve. Nekaj je še kritik uporabnikov in tehničnih težav, a na splošno javni prevoz teče. Da bi se potniki lažje navadili na spremembe, bo prevoz brezplačen do ponedeljka.

Otroku v roki počila pirotehnika: 'Posledice bodo žal trajne'
31. 12. 2024 07.56Uporaba pirotehničnih izdelkov ni šala. To je včeraj ponovno dokazala huda nesreča, ki se je zgodila na območju Ljubljane. Otrok je skušal prižgati pirotehnično sredstvo, ki sprva ni delovalo, nato pa mu je eksplodiralo v rokah. Ljubljanski policisti so sporočili, da je otrok pri tem utrpel zelo hude poškodbe. Stanje otroka, ki je utrpel trajne posledice, je po besedah vodje urgentnega kirurškega bloka na UKC Ljubljana Uroša Tominca stabilno.

Peticija proti prodaji petard: tuja podjetja kršijo slovensko zakonodajo
30. 12. 2024 19.31Na Inštitutu 8. marec so zagnali peticijo Ustavimo prodajo prepovedanih petard, s katero od agencije za komunikacijska omrežja in storitve ter inšpektorata za notranje zadeve zahtevajo takojšnjo zaustavitev dostave petard in sankcioniranje kršiteljev. Uporaba prepovedanih petard ogroža varnost in razkriva pomanjkljivosti zakonodaje, so opozorili.

Pirotehnično sredstvo počilo v rokah otroka: hude poškodbe po celotnem telesu
30. 12. 2024 17.49Kako nevarna je uporaba pirotehnike, priča tudi incident, ki se je zgodil na območju Ljubljane. Otrok se je v družbi prijateljev igral na igrišču, ko je skušal prižgati pirotehnično sredstvo. To sprva ni delovalo, nato pa mu je eksplodiralo v rokah. Otrok je pri tem utrpel zelo hude poškodbe po celotnem telesu, predvsem po rokah in obrazu.

V Tivoliju trem mladoletnikom zasegli več kot 300 kosov pirotehnike
10. 12. 2024 11.41Policisti so sporočili, da so v Ljubljani skupini mladoletnikov v parku zasegli večjo količino pirotehnike. Zoper njih bodo podali obdolžilni predlog. Policisti opozarjajo, da nepremišljena in nepravilna uporaba pirotehnike lahko povzroči hude telesne poškodbe, ogroža varnost ljudi in živali ter onesnažuje okolje. Kršitev zakonodaje glede uporabe pirotehničnih izdelkov, zlasti tistih, katerih glavni učinek je pok, prinaša visoke globe in zaseg izdelkov, policija pa bo proti kršiteljem ukrepala dosledno.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora
27. 11. 2024 14.32V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Iz Ljubljane v Kranj z vlakom v 22 minutah, v Kopru v eni uri?
20. 11. 2024 13.55Ministrstvo na področju železniške infrastrukture načrtuje številne nadgradnje in gradnje novih prog, da bi bil železniški promet v prihodnje bolj konkurenčen. Večji izziv kot zagotavljanje finančnih sredstev je po besedah ministrice Alenke Bratušek umeščanje v prostor. Najbližje realizaciji je po njenih besedah dvotirnost proge do Kranja.

Kam lahko z Brnika poletite pozimi?
25. 10. 2024 14.59V nedeljo, 27. oktobra, bo v letalskem prometu nastopil zimski vozni red, ki bo v veljavi do 29. marca 2025. Z ljubljanskega letališča bo v tem obdobju mogoče potovati s 14 rednimi letalskimi prevozniki na 16 rednih povezavah. Glede na lansko zimsko sezono bodo pogostejši leti do vozlišč v Münchnu in Zürichu. Tudi zimsko mrežo letov bo dopolnjevala ponudba čarterskih letov, in sicer na 15 destinacij. V primerjavi z lani beležijo 17-odstotno rast potnikov, do konca leta pa v Fraportu Slovenija pričakujejo, da bodo našteli več kot 1,4 milijona potnikov.

Z začetkom študijskega leta na nekaterih linijah dodatni avtobusi
30. 09. 2024 17.30S torkom, ko se začne novo študijsko leto, bodo okrepili nekatere linije v medkrajevnem avtobusnem prevozu potnikov. Več avtobusov kot doslej bo vsak dan vozilo iz Lendave v Ljubljano in obratno, med drugim bodo ob koncih tedna okrepili število avtobusov, ki povezujejo Ljubljano s Koroško in Obalo.

Kdo je kriv za težave z voznimi redi? AVK vrača žogico ministrstvu
27. 09. 2024 15.07Potem ko je ministrstvo kot enega od krivcev za kaos z avtobusnimi prevozi izpostavilo agencijo za varstvo konkurence, ta zdaj vrača žogico. Kot so zapisali, so ministrstvo opozarjali na nevarnosti duopola ter na posledično višanje cen. Spomnili so, da je do začetka veljavnosti novih koncesijskih pogodb, torej julija letos, avtobusne prevoze izvajalo vsaj 15 do 20 različnih prevoznikov. Drži sicer, da je bilo ministrstvo dolžno izvesti nov razpis, a pri izvedbi novega javnega naročila nikakor ni bilo prisiljeno zmanjšati števila izvajalcev, so zapisali.

Avtobusi LPP bodo po novem vozili do Domžal
27. 09. 2024 15.21V torek bo zaživela dolgo pričakovana avtobusna linija, ki bo občutno skrajšala pot med Ljubljano in Domžalami. Integrirani liniji 12D in 21D bosta odslej povezovali Bežigrad, Dragomelj, Ježico, Beričevo in Domžale. Kot so zapisali pri Mestni občini Ljubljana, bo za potnike sprememba občutno izboljšala dostopnost teh krajev.

Turisti v Parizu bodo morali seči globlje v žep: obetajo se podražitve
22. 09. 2024 10.34Turiste v Parizu prihodnje leto čakajo spremembe. Napovedan je namreč poseg v sistem vozovnic podzemne železnice in lokalnega potniškega prometa, ki naj bi finančno najbolj prizadel turiste.

Na pot z avtobusom: nelogična doplačila, boj za mesto, zavrnjene spletne vozovnice ...
15. 09. 2024 13.20Prekomerni avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, opozarjajo na pristojnem ministrstvu. Ob prihajajočem tednu mobilnosti zato pozivajo k redkejši uporabi avtomobilov. A potnik, ki ni navajen na slovenski javni promet, bi bil morda, če se odloči, da se bo po državi za spremembo za vikend zapeljal z avtobusom, kljub močno subvencionirani ceni vozovnic nekoliko presenečen. Doplačilo za postajne storitve, boj za mesto na avtobusu, (ne)veljavne vozovnice, kupljene na spletu ...

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje
11. 09. 2024 13.19Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

Na avtobuse LPP tudi skozi druga vrata, na Linhartovi in Tržaški rumeni pas
10. 09. 2024 15.23Mestna občina Ljubljana (Mol) se tudi letos pridružuje Evropskemu tednu mobilnosti, ki bo potekal med 16. in 22. septembrom. V Ljubljani bo potekalo več kot 80 dnevnih dogodkov, predvidenih je tudi 12 trajnih ukrepov in 19 tedenskih aktivnosti. Zaradi izvedbe aktivnosti bodo čez teden zaprte nekatere ulice in ceste. V Ljubljani so napovedali nekaj novosti na področju mestnega prometa, med njimi sta tudi vstop skozi druga vrata in rumeni pas na Linhartovi cesti.

Italija se sooča s stavkami v javnem potniškem prometu
07. 09. 2024 17.51V Italiji bo zaradi stavk več dni moten javni promet. Danes stavkajo piloti in stevardese dveh letalskih prevoznikov, za nedeljo in ponedeljek stavke napovedujejo zaposleni na železnicah. Stavke so sklicale najmočnejše italijanske sindikalne organizacije, ki zahtevajo obnovitev kolektivnih pogodb.

'Ali gre avtobus ob 6.15 ali 6.45, je na strani koncesionarjev'
07. 09. 2024 07.00Kolaps javnega potniškega prometa prvi šolski teden po celi Sloveniji. Vstaja ob štirih zjutraj, domov pa prihaja ob petih popoldan. To je, ker so avtobusi prepolni, vozni redi in linije pa po novem spremenjene, realnost dijakinje prvega letnika biotehniške gimnazije v Novem mestu, ki so ji že štirikrat, od petih šolskih dni, prevoz morali ponuditi starši, da je sploh lahko prišla iz šole domov. "Izkazalo se je, da ponekod po Sloveniji koncesionarji niso bili dobro pripravljeni," pojasnjuje Miran Sečki, direktor Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa, ki dodaja, da točne ure odhodov določajo koncesionarji.

Avtobusni prevozi: kdo je 'kriv', da dva ponudnika obvladujeta trg?
06. 09. 2024 11.09Javni potniški promet v Sloveniji v zadnjih letih doživlja dramatične spremembe. S trga so "izbrisali" vrsto manjših prevoznikov, zdaj ga obvladujeta le dva ponudnika, ki – tako ministrstvo za okolje – kršita koncesijsko pogodbo in opuščata izvajanje prevozov. Toda: kako smo prišli do te točke? Zakaj je državna revizijska komisija razveljavila razpis, ki bi manjšim ponudnikom omogočal dostop do trga in zakaj, tudi zahvaljujoč Agenciji za varstvo konkurence, konkurence danes praktično ni?

'Namesto pol ure vožnja do šole traja skoraj dve in s tremi vmesnimi prestopi'
05. 09. 2024 10.56Letošnji začetek šolskega leta ponekod spremljajo težave z avtobusnimi prevozi otrok. S septembrom so namreč začeli veljati novi vozni redi za medkrajevne avtobuse, a številni potniki se pritožujejo, da se nabito polni avtobusi peljejo kar mimo postaj, hkrati pa ponekod avtobusov sploh ni. "Učenci so se na relaciji Zagradec–Novo mesto, kjer je kmetijska šola Grm, včasih vozili pol ure, sedaj uro in tri četrt, ob tem morajo še trikrat presesti," je težave ob uvedbi novih voznih redov na podeželju opisal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič. Družba za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) medtem poudarja, da se ob vsaki zaznani situaciji težave rešujejo takoj.

Težave zaradi novih voznih redov: 'Otroci ostajajo na postajah'
04. 09. 2024 11.16Novi vozni redi so razburili tako zaposlene, ki morajo pravočasno priti na delovno mesto, kot tudi dijake in učence, ki po poročanju staršev zaradi prepolnih avtobusov ostajajo na avtobusnih postajah. Številni potniki so se pritožili, da se nabito polni avtobusi peljejo kar mimo postaj, hkrati pa ponekod avtobusov sploh ni. Na Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa pravijo, da se težav zavedajo in da jih že odpravljajo.

Je s 23.000 pojočimi grli Slovenija dobila novo rekordno prizorišče?
01. 09. 2024 19.52Od daleč je bilo videti, kot da gre za gasilsko veselico na steroidih. Ogromen travnik z belimi šotori, lesenimi klopmi in vonju po pečenem mesu. A na treh hektarjih površine se je skrivalo precej več kot to - glasbeni večer za slovensko zgodovino. Na odru je bil ustvarjalec, ki je v 30 letih doživel vse od čaščenja do šikaniranja, pod njim pa več kot 23.000-glava množica, ki se je prišla poklonit njegovi 30 let trajajoči karieri. Magnifico sinoči ni prišel v Tivoli, je pa Sloveniji dal novo koncertno prizorišče ogromnih razsežnosti.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Kakšne so sankcije za vožnjo brez vozovnice in kje je javni prevoz brezplačen?
16. 06. 2024 15.59Je ukrep, po katerem je morala dijakinja drugega letnika gimnazije na sodišče, ker ni plačala vožnje z avtobusom LPP, pretiran? Preverili smo, kako je s sankcijami pri drugih prevoznikih. Družba Arriva je v letu 2023 obravnavala 163 primerov vožnje brez vozovnice, od tega 72 pri mladoletnikih. Primera, ki bi ga obravnavalo sodišče, še niso imeli. Tudi pri Marpromu v vseh letih delovanja niso podali nobenega predloga za postopek na sodišču zaradi vožnje brez vozovnice. Kaj pa mesta, ki ponujajo brezplačen javni prevoz? In zakaj bodo Jesenice že čez nekaj dni ostale brez mestnega avtobusa?

Hitreje do Bleda in Bohinja in večkrat iz Kopra v Ljubljano
27. 05. 2024 17.29S 1. julijem bo začel veljati nov model medkrajevnih avtobusnih linij, ki poleg prilagoditev nekaterih obstoječih linij med drugim predvideva tudi večje število odhodov, je v izjavi za medije dejal direktor Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa (DUJPP) Miran Sečki. Zaživel je tudi nov portal z informacijami o voznih redih.

Vlaki na vsakih 30, 60, 120 minut? 'Infrastruktura to dopušča'
23. 05. 2024 14.16Uvedba taktnega voznega reda, kakršnega že poznajo v številnih evropskih državah, bi bila po prepričanju strokovnjakov za trajnostno mobilnost mogoča tudi v Sloveniji ob današnji železniški infrastrukturi. Takšni vozni red bi omogočil bolj zanesljiv železniški promet in bolj ciljno usmerjene investicije, so poudarili na predstavitvi.

Cena šolskih prevozov s 300.000 na milijon in pol
23. 05. 2024 09.45Na Jesenicah se nadaljujejo težave pri zagotavljanju avtobusnih prevozov po izteku koncesijskih pogodb. Občina s 1. julijem ostaja brez mestnega potniškega prometa, sedaj pa so se težave pokazale še pri šolskih prevozih, saj bi se ti glede na ponudbo Arrive v prihodnjem šolskem letu podražili za petkrat.