![Poslaci](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Feb2012/60865795.jpg?v=e33e)
Kot kaže, proračunskega referenduma ne bo. Sindikati javnega sektorja so umaknili pobudo za začetek postopkov za razpis referenduma o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014, je na novinarski konferenci povedal vodja koordinacije stavkovnih odborov javnega sektorja Janez Posedi.
"S tem izkazujemo naše spoštovanje do pravne države in upravičeno pričakujemo tudi od vladne strani, da bo spoštovala pravno in socialno državo. To pomeni tudi, da vodi socialni dialog s sindikati kot enakopravnimi partnerji o vprašanjih, ki v temelju posegajo v socialno-ekonomski položaj delavcev v javnem sektorju in gospodarstvu," je opozoril Posedi.
Kot je v oddaji 24UR OB ENIH pojasnil sindikalist Drago Ščernjavič, je na odločitev vplivalo več razlogov. Prvi je, da so "ministri Šušteršič, Černač in še drugi po Sloveniji razlagali, kaj vse bodo ljudje zaradi referenduma izgubili – od vozovnic do asistentov za invalide, do evropskih sredstev in zamika plač v javnem sektorju," pravi Ščernjavič.
Kot drugi razlog pa navaja nedavno odločitev ustavnega sodišča o dveh drugih referendumskih predlogih. Sindikati so zato prepričani, da bi v vodo padel tudi ta referendumski predlog.
Kljub temu pa ne bodo odnehali, ampak bodo vložili ustavno presojo za nekaj členov proračunskega zakona, temeljito pa se bodo pripravili tudi na stavko, ki bo januarja.
Vlada je v odzivu na odločitev sindikatov zapisala, da je njena uredba o začasnem financiranju, ki jo je sprejela včeraj, veljala pa bi od prihodnjega januarja do marca, brezpredmetna.
Sindikatom ostanejo demonstracije in stavka
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pa je napovedano prestavitev izplačilnega dne v javnem sektorju zaradi referendumske pobude ocenil kot "destruktiven poskus vlade, da bi sindikalno članstvo pripisalo odgovornost za to vodstvu v sindikatih". "Za takšno prestavitev izplačilnega dne ni nobenega razloga in nobene zakonite podlage. Vsi vemo, da je država likvidna," je dejal.
Štrukelj je ob prihodu v DZ v izjavi za medije povedal, da jim ostaja "klasična" sindikalna bitka, to so demonstracije, stavke. Napovedal je, da bodo uveljavili tisto, kar je po njihovem mnenju v tem trenutku ključno v tej državi. To je ohranitev kakovostnih javnih storitev, izobraževanja, znanosti, kulture, zdravstva. "Postavili se bomo v bran socialni državi in ne bomo pustili, da se ljudi odpušča, medtem ko vlada znižuje davek na dobiček kapitala," pravi Štrukelj.
Virant podpisal, proračun bo začel veljati 1. januarja 2013
Predsednik DZ Gregor Virant je podpisal zakon o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 in ga poslal v podpis predsedniku republike. Zakon bo nato objavljen v uradnem listu, proračun bo lahko s 1. januarjem 2013 lahko začel veljati in problemov ne bo, je v izjavi za medije v DZ povedal Virant.
Današnji sklep DZ o zahtevi za oceno ustavnosti referendumske pobude na ustavnem sodišču pa po Virantovih besedah tako postaja brezpredmeten.
Referendumska pobuda bi sicer ovirala izvajanje proračuna za prihodnji dve leti, zaradi česar bi Slovenija z novim letom morala preiti na začasno financiranje. S tem bi se zamaknilo izplačilo plač v javnem sektorju, ogroženo bi bilo črpanje evropskih sredstev in izvajanje drugih financiranj, med njimi tudi subvencioniran prevoz za dijake in študente.
Šušteršič zadovoljen z umikom
![Janez Šušteršič](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jul2012/60987199.jpg?v=ce9d)
Ministrstvo za finance še ni bilo obveščeno o umiku pobude za začetek postopkov za razpis referenduma o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014, je na današnji novinarski konferenci dejal minister za finance Janez Šušteršič. Kljub temu pa bo umik referendumske pobude po njegovih besedah omogočil normalno funkcioniranje države.
Šušteršič je danes izrazil zadovoljstvo, da so sindikati javnega sektorja slišali opozorila vlade in ministrstva glede posledic, ki bi jih povzročil referendum. Pojasnil je, da se ministrstvo s sindikati javnega sektorja ni pogajalo o umiku pobude, vendar pa so odločitve ustavnega sodišča po njegovem mnenju najbrž res potrdile domneve, da do referenduma o proračunu ne bi prišlo.
Po opravljenih pogovorih z direktoratom za javno računovodstvo je minister danes zagotovil, da bo 4. januarja možno izplačilo plač v javnem sektorju. "Ko se vlada odloča o prioritetah, so na prvem mestu zakonske obveznosti in šele nato pogodbene obveznosti," je glede izplačevanja plač kot pogodbenih obveznostih, dejal Šušteršič.
KOMENTARJI (521)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.