ustavna

Javnomnenjski utrip: koliko volivcev se namerava udeležiti referenduma?

25. 04. 2025 19.40

Referendumska vročica narašča. Kaj dobra dva tedna pred odločanjem ljudstva kaže javnomnenjska raziskava, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli na Inštitutu Mediana? Koliko volivcev se namerava udeležiti odločanja o pokojninskih dodatkih za izjemne umetniške dosežke? Bodo predlagatelji iz opozicijske SDS dosegli zavrnitveni kvorum, ki znaša 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev v državi?

Ugovor vesti: sindikat farmacevtov z zahtevo za oceno ustavnosti

25. 04. 2025 12.53

Sindikat farmacevtov Slovenije Sifarm je na ustavno sodišče vložil zahtevo za oceno ustavnosti 21.a člena zakona o lekarniški dejavnosti, ki je farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočil uveljavljanje ugovora vesti. V sindikatu predlagajo tudi začasno zadržanje izvrševanja tega člena, so sporočili iz Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam. V koaliciji sicer menijo, da je pravica do zdravstvenega varstva večja in obširnejša od pravice do ugovora vesti farmacevtov.

Poslanci na razpravi o interpelaciji vlade glasovali proti sklepu SDS

23. 04. 2025 07.50

Poslanci so že drugič v tem mandatu obravnavali interpelacijo vlade Roberta Goloba, ki jo je zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi iz leta 2012 vložila SDS. V okviru razprave je bilo precej besed namenjenih tudi prihajajočemu referendumu o dodatkih k pokojnini za izjemne umetniške dosežke. Po dobrih 14 urah razprave v DZ o interpelaciji vlade so predlagatelji interpelacije iz SDS predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, naj predčasno zaključi mandat. Malo po polnoči so v SDS-u predlagali, naj DZ sprejme sklep, v katerem predlaga vladi, da predčasno konča mandat. Proti sklepu je glasovalo 43 poslancev, za jih je bilo 30.

Poslanci ustavili postopek spreminjanja delovanja ustavnega sodišča

15. 04. 2025 18.07

Poslanci so na seji z 38 glasovi za in 31 glasovi proti zavrnili vladni predlog za začetek postopka sprememb ustave, ki bi ustavnemu sodišču med drugim prinesel diskrecijsko pravico pri izbiri zadev. Predlog je sicer že na ustavni komisiji ostal brez zadostne podpore, zato začetek postopka sprememb ustave tudi ni bil pričakovan.

Madžarska dodatno omejila pravice LGBTIQ+ oseb: priznava le dva spola

14. 04. 2025 19.09

Madžarski parlament je potrdil več ustavnih dopolnil, med njimi določbo o tem, da je oseba lahko le moškega ali ženskega spola. Spremembe vključujejo tudi možnost začasnega odvzema državljanstva nekaterim dvojnim državljanom in ustavno zaščito pravice otrok do "ustreznega telesnega, duševnega in moralnega razvoja".

Ginekologinja odrekla obravnavo istospolno usmerjeni pacientki

14. 04. 2025 12.17

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik bo na sodišču zastopal žensko, ki ji je ginekologinja kot istospolno usmerjeni pacientki odrekla zdravstveno obravnavo, so sporočili iz njegovega urada. "Nihče ne sme ostati brez zdravstvene oskrbe zaradi katere izmed svojih osebnih okoliščin," je ob vložitvi tožbe poudaril Lobnik.

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti

03. 04. 2025 14.54

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Omejevanje dela zdravnikom ne bo šlo tako gladko

03. 04. 2025 06.00

Kljub pismu več kot 4000 zdravnikov, ki opozarjajo na morebitno zmanjšanje obravnave pacientov, in kljub njihovemu pozivu poslancem, naj ne sprejmejo novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ker bo ta po njihovih besedah neposredno vplivala na življenja ljudi, je vladajoča koalicija z glasovi Gibanja Svoboda, Levice in Socialnih demokratov novelo sprejela. Odločitev sta v oddaji 24UR ZVEČER komentirali predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović in poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič.

Zgodovinski dogovor: bilijon evrov za obrambo, infrastrukturo in podnebje

14. 03. 2025 16.05

Konservativna unija CDU/CSU, socialdemokrati (SPD) in Zeleni naj bi po poročanju nemških medijev le sklenili dogovor o sprejetju sprememb glede rahljanja dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in skladu za infrastrukturo. Med drugim bi finančni predlog vključeval tudi 100 milijard evrov za podnebje, v naslednjem desetletju pa bi lahko omogočil kar bilijon evrov novih izdatkov.

Brezplačna strežba vode iz pipe: vlada določilo umaknila

13. 03. 2025 07.34

Osnutek novega zakona o gostinstvu, ki ga je sprejela vlada, je predvideval tudi brezplačno pitno vodo za goste lokalov in zdravilišč iz javnega vodovodnega omrežja. Gostinci so temu nasprotovali, saj menijo, da bi morala biti gostincem tudi v prihodnje prepuščena odločitev, ali bodo vodo točili brezplačno ali ne. Vlada je popustila in določilo iz predloga zakona umaknila.

Po glasovanju o ustavnih spremembah nov besedni spopad Tonina in Janše

07. 03. 2025 14.34

Po glasovanju o ustavnih spremembah, na katerem SDS ni prijavila prisotnosti in je tako omogočila nadaljevanje postopka sprememb določb o imenovanju vlade, je znova zavrelo med SDS in NSi. V slednji SDS obtožujejo nenačelne koalicije z vladnimi strankami, medtem ko prvak SDS Janez Janša predsedniku NSi Mateju Toninu odgovarja, da piše neumnosti.

Poslanci potrdili predlog, da bi predsednik države potrjeval ministre

06. 03. 2025 07.40

DZ je sprejel predlog za začetek postopka ustavnih sprememb glede imenovanja vlade. Ob 65 navzočih poslancih jih je za začetek postopka glasovalo 55, devet proti. Poslanci SDS prisotnosti večinoma niso prijavili. Kljub nasprotovanju predlaganim rešitvam so tako omogočili začetek postopka, je pred glasovanjem obrazložil predsednik SDS Janez Janša.

KPK s prenovljeno aplikacijo Erar

05. 03. 2025 12.08

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je predstavila prenovljeno aplikacijo za prikaz porabe javnega denarja Erar. Javnosti že dostopna aplikacija prinaša razširjen nabor podatkov o porabi davkoplačevalskega denarja.

Julianne Moore ogorčena, Trumpova vlada pregleduje njeno otroško slikanico

18. 02. 2025 16.45

Julianne Moore je ogorčena, ker je Trumpova vlada pod drobnogled vzela njeno knjigo. Ameriško ministrstvo za obrambo preučuje knjige iz knjižnic, ki so potencialno povezane z ideologijo spola. "Ne morem si kaj, da se ne bi vprašala, kaj je v tej slikanici tako kontroverznega, da jo je ameriška vlada prepovedala," je na družbeno omrežje zapisala igralka.

Zdravniške organizacije napovedale ustavno presojo novele zakona o zdravstveni dejavnosti

21. 01. 2025 18.40

V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele. Vse rešitve v predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti temeljijo na ustavi in zakonih, pa so se na to napoved odzvali na ministrstvu.

Ustavna komisija podprla začetek postopka za vpis uporabe gotovine v ustavo

17. 01. 2025 17.06

Ustavna komisija DZ je soglasno podprla začetek postopka za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo, potem ko je strokovna komisija menila, da je predlagana sprememba možna. Člani komisije so v razpravi menili, da ne gre spregledati volje več kot 56.000 državljanov, poudarili pa so tudi pravico do možnosti izbire.

Preferenčni glas, 18 volilnih enot in več poslancev

17. 01. 2025 14.49

Poslanci Svobode so v državni zbor vložili predlog za spremembo ustave, s katerim bi na volitvah v DZ uvedli preferenčni glas. Poudarjajo, da so dolžni slediti volji, ki so jo volivci izrazili na referendumu. Ker pa se zavedajo, da za spremembe potrebujejo 60 poslanskih glasov, ki pa jih koalicija nima, so se odločili, da sopodpišejo predlog opozicijske NSi. A kaj ko zdaj ta podpisov ne želi zagotoviti.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino

19. 12. 2024 12.17

V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana

17. 12. 2024 14.35

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Zdravniki se bojijo še več odhodov in še daljših čakalnih vrst

12. 12. 2024 19.50

Ko bodo ljudje stali v še daljših vrstah in bodo upravičeni jezni, naj se spomnijo, da smo zdravniki na to opozarjali in se proti temu borili, poudarja infektolog David Zupančič. Iz zdravništva se nad novelo zakona vrstijo ostri odzivi. Sprevrženo, so kritični Mladi zdravniki, vlada to počne namerno in pod lažno pretvezo boja za javno zdravstvo, so jasni. Na Zdravniški zbornici so zbrali mnenja pravnih strokovnjakov, ki svarijo, da gre za kršenje ustavnih pravic. Je na vidiku tudi ustavna presoja?

Po zborovanju v Celju: 'Gre za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje'

27. 11. 2024 06.00

Strokovnjak za ustavno in upravno pravo Rajko Pirnat je torkov shod v podporo Janezu Janši označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. Pojasnil je, da je šlo za agresivno izražanje mnenj s tonom, ki vzbuja jezo, in da besede vodijo v dejanja. Pirnat je prepričan, da sodstvo ni nek zarotniški sistem, pri Janševem zborovanju pa vidi vpliv političnega stila Trumpa.

Zaradi kritičnega poročanja novinarja uvrstili na 'črno listo'

11. 11. 2024 18.24

Ker je novinar razkril prijavo podjetja Cineplexx na Inšpektorat za kulturo in medije zaradi domnevnega kršenja zakona o javni rabi slovenščine, so zoper njega sledili povračilni ukrepi. Podjetje je novinarju Maticu Majcnu prepovedalo udeležbo na projekciji enega od filmov in na dogodku ob njegovi premieri, prepovedi pa niso umaknili niti po protestu odgovornega urednika. V Društvu novinarjev Slovenije ob tem opozarjajo, da novinar ni podaljšek marketinške dejavnosti ter da povračilne ukrepe zgolj na podlagi kritičnega poročanja razumejo kot poskus omejevanja dotičnega novinarja ter tudi vseh ostalih.

Podporniki splava izgubili v treh, a zmagali v sedmih zveznih državah

06. 11. 2024 04.02

Ob boku volitev, na katerih Američani izbirajo novega predsednika ZDA, ponekod glasujejo tudi o predpisih o splavu. O tem, da bi splav dovoljevali do točke, ko je plod sposoben preživeti (24 tednov nosečnosti), so se odločali v 10 zveznih državah. V Arizoni, Montani, Nevadi, Koloradu, Marylandu, New Yorku in Misuriju so volivci vključitev splava med ustavne pravice podprli, na Floridi in v Južni Dakoti pobude niso podprli z dovoljšno večino, v Nebraski pa so izbirali med dvema omejitvama splava in izbrali strožjo.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva

19. 10. 2024 06.58

Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

Kompromis pri interpelacijah ministrov: politične posledice nezadovoljstva

20. 09. 2024 17.37

Strokovna skupina za pomoč pri pripravi ustavnih sprememb pri imenovanju vlade, ki jo je imenovala ustavna komisija DZ, je predstavila kompromisno rešitev glede interpelacije ministrov. Državni zbor bi lahko izrazil nezadovoljstvo nad ministrom, a ga to ne bi razrešilo s funkcije, bi pa oblikovalo večino, ki lahko zamenja vlado.

Na posvetu o šolski prehrani izpostavili pomen upoštevanja vseh veroizpovedi

17. 09. 2024 21.08

Večina osnovnih šol pri šolski prehrani upošteva posebnosti, ki izhajajo iz krščanske vere, ne pa tudi omejitev, ki izhajajo iz drugih veroizpovedi, je v raziskavi o prehrani v vzgojno-izobraževalnih zavodih ugotovila delovna skupina pod okriljem islamske skupnosti. Na posvetu so zato izpostavili pomen upoštevanja vseh veroizpovedi.

Premalo? Sodnikom rednih sodišč 12,35 odstotka višje plače

13. 09. 2024 06.53

Sodnikom rednih sodišč bodo izplačane višje plače. V skladu z odločbo ustavnega sodišča se morajo plače uskladiti z inflacijo od junija 2012, kar pomeni za 26,2 odstotka, a bodo zaradi preteklih uskladitev te v primerjavi s prejšnjim mesecem višje le za 12,35 odstotka. V sodstvu menijo, da ustavna odločba s tem ne bo v celoti uresničena.

'Vlagatelji ovadbe so zdrsnili na najnižnji nivo politične kulture'

12. 09. 2024 09.36

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je spregovorila o dogajanju v zvezi z zahtevo za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi preiskovala delovanje podjetij v slovenski energetiki. Opozicijski stranki NSi in SDS sta Klakočar Zupančičevo namreč kazensko ovadili, ker zahteve poslancev za ustanovitev komisije ni uvrstila na dnevni red seje DZ. Prepričani so, da je s tem kršila zakon. Klakočar Zupančičeva medtem opoziciji sporoča, da so "zdrsnili na najnižnji nivo politične kulture".

Vlada: Za ustanovitev pokrajin ni političnega soglasja

10. 07. 2024 20.00

Za ustanovitev pokrajin ni političnega soglasja, zato je regionalni razvoj treba krepiti skozi funkcionalne regije, izpostavlja vlada v stališču do zaključkov posveta glede ustanavljanja pokrajin, ki jih je sprejel državni svet. Vlada tudi ne podpira predloga DS glede združljivosti županske in poslanske funkcije, so sporočili po seji vlade.